Jagell-kori egyhzi ptkezsek
Jagell-kor. Egyhzi ptkezsek
(1490-1526)
Mg az orszg kzps terletein a XVI. szzad elejn a kirlyi mhely hatsa nyomn mindinkbb elterjedt a renesznsz, az orszg peremvidkein s a vrosok nagy templomptkezsein mg mindig a ks gtika stlusa volt az uralkod. Erdly dli rszn, a Szszfldn a XV. szzad msodik felnek mind gyakoribb trk betrsei miatt alakult ki egy j plettpus: a templomerd, ahol veszly esetn hosszabb idre egy egsz telepls lakossga menedket tallhatott. A szsz evanglikus pspki szkhely, Berethalom ks gtikus temploma e tpus legmonumentlisabb emlke. Az 1500-as vek elejn plt hromhajs csarnoktemplom kls falain lrsszer ablakok nylnak. Az pletet tornyokkal megerstett tmpillres falrendszer veszi krl. A szsz terletek ptszeti kzpontja Nagyszeben volt, amelynek plbniatemplomt 1471-1520 kztt a dli oldalhaj feletti j, csillagboltozatos karzattal csarnoktemplomm alaktottk t.
Az egysges ks gtikus templomterek legjelentsebb pldja a mr emltett nyrbtori s kolozsvri emlkek mellett a szegedi alsvrosi obszervns ferences templom.
|
Szeged, Alsvrosi templom, bels Szeged, Alsvrosi templom, bels
|
A mg Mtys idejn elkezddtt ptkezs harmincves sznet utn a XV. szzad vgn folytatdott, s 1503-ban fejezdtt be. A rendi kvetelmnyek miatt egyarnt longitudinlisan nyjtott alaprajzi arny hajt s szentlyt hlboltozat fedi. Az plet az Alfld akkori legnagyobb mret temploma volt.
Az eurpai ks gtika szerkezeti s boltozsi jdonsgait leginkbb a kzp-felvidki bnyavrosok vettk t. A selmecbnyai Havas Boldogasszony-templomban s a besztercebnyai plbniatemplom sekrestye feletti oratriumterben ketts grblet, hajltott bords boltozatokat ptettek, az utbbiban az egymst rint s metsz krk hlzata a bcsi Niedersterreichisches Landhaus kpolnjnak megoldsra hasonlt.
Ahogy mr emltettk, a kassai szlets Szatmri Gyrgy kancellr a mvszetek gazdag s finom zls tmogatja volt, a mecnssga eredmnyeknt ltrejv pleteken igen jl nyomon kvethet a fordulat a ks gtikus pleteken csak dekorcis elemknt jelentkez renesznsz elemektl a teljesen all'antica ptmnyekig. Szlvrosban nagybtyja, a gazdag patrcius (1477-1479 kzt kassai fbri tisztsget is viselt) Szatmri Ferenc 1477-ben alaptotta a Szent Erzsbet-templom Angyali dvzlet-kpolnjt. Ezt s magt az anyaegyhzat Szatmri Gyrgy nagy rtk felszerelsi trgyakkal, miseruhkkal ajndkozta meg.
Kassn az ors alak F tren, a Szent Erzsbet-templomtl dlre ll a XIV. szzad harmadik negyedben plt Szent Mihly-kpolna, amelyet Szatmri bvtett ki szaki irnyban egy kt boltszakaszos, egyenes zrds bvtmnnyel, nyugati oldaln karzattal.
|
Kassa, Szent Mihly-kpolna a helyrellts eltt, 1900 krl Kassa, Szent Mihly-kpolna a helyrellts eltt, 1900 krl
|
A bvtmny a rgi kpolnatrbe egy nagymret teherhrt vvel kapcsoldott. Oldalfalait boltszakaszonknt egy-egy cscsves ablak trte t, nyugati homlokzatn hasonl formj kapu nylt. A bvtmnyt 1903-1905 kztt Schulek Frigyes s Sztehlo Ott purista szellem „restaurlsa" sorn bontottk le, mint amely rontja az eredeti XIV. szzadi plet hatst. A ma msodlagosan a kassai rgi vroshza lpcshzban elhelyezett kvalitsos, bizonyosan itliai mester ltal faragott cmerkve eredetileg (egy elveszett msikkal egytt) a kpolnt dsztette, gy 1492-es felirata minden bizonnyal az ptst datlja. (A kassai tancs 1508-ban kiadott okmnya mr mindenesetre meglvknt emlti a Szatmri-fle oldalkpolnt). A felfggesztett cmerpajzsot s tabula ansatt gymlcsfzr leli krbe, s szalagok dsztik. A kpolnabvtmny ks gtikus stlusa s a kora renesznsz cmerk ugyanazt a fajtj stlusegyttlst kpviselik, mint az 1480-as vekbl val Bthori-, Ernuszt-cmerkvek a hordoz pleteken: az j, divatos stlus csak dekorcis kk, luxuselem egy ks gtikus alapszvetben. 1497 decemberben VI. Sndor ppa elfogadta Ippolito d'Este s Bakcz Tams egyhzi tisztsgeinek cserjt, gy az elbbi az egri pspksget kapta meg, Bakcz pedig az esztergomi rseki stallumot. Ippolito egri szmadsknyvei rktettk meg egy Italus in Pesth nev olasz lapicida nevt, aki 1506-ban Egerben Mikls pspk figurlis srkvt kifaragta. Balogh Joln az mhelynek tulajdontja a pesti (ma: Belvrosi) plbniatemplom szentsghzait s foltrt. A kt monumentlis, hatmteres magassgval az itliai mintkat mreteiben jval meghalad szentsghz eredetileg a szentlykrljr kls falainak szaki s dli oldalain llt, egymssal szemben, az oltrlpcsk vonalban. 1930-ban helyeztk ket mai helykre: a fhaj keleti, tellenes kpolnapraiba. A tabernkulumok hrom rszre tagoldnak: alul a talapzati rszt a dontorok: Pest vrosa (teht egy polgri kzssg), illetve Nagyrvy Andrs cmzetes thermopylai pspk, plbnos cmerei foglaljk el, a kzps rszben a perspektivikus ptszeti keretbe helyezett szentsgflkt angyalok rzik, a keretez piaszterekre tmaszkod fprkny felett flkrves lunettban dombormvek kaptak helyet, mindkettben a sebeit mutat feltmadt Krisztussal (Vir dolorum) mint falakkal a kzppontban. A templom renesznsz egyttesnek harmadik tagja a foltr volt, amely a szently kt kzps pillre kztt llhatott, ma mr csak a gymlcsfzrek kz fggesztett liturgiai trgyakat brzol keretez pilaszterek, valamint egy angyalfejes frz maradtak fenn - tredkeikben. A foltr maradvnyai s a tabernkulumok rszletes analzise (Tth Sndor) a kvetkez eredmnyeket hozta: gy tnik, az 1490-es vekre, alighanem a ks gtikus tpts vgre tehet az j renesznsz foltr elksztse, s vele Nagyrvy Andrs tabernkuluma, amelyet ugyanaz a mhely ksztett.
|
Pest, Belvrosi templom, Nagyrvy Andrs tabernkuluma Pest, Belvrosi templom, Nagyrvy Andrs tabernkuluma
|
Az 1507-re datlt msik szentsghz, Pest vros a kb. 10-15 vvel korbbi Nagyrvy-fle szentsghz kialaktst kveti, msolja. rdekes vrs mrvny - budai mrga prostsuk egyrszt Mtys-kori tradcit folytat (lsd a budai s visegrdi dszudvar ktfle khasznlata), msrszt Szilrdfy Zoltn szerint az Oltriszentsg kettssgre, Krisztus testre s vrre utalhat. A tabernkulumokhoz kapcsoldik egy Esztergomban elkerlt flkrves, gymlcsfzres nylskeret-tredk is, amely valsznleg az esztergomi rseki palott kesthette.
Az esztergomi szkesegyhzat elssorban nem az rsek, Ippolito d'Este gyaraptotta, hanem Gosztonyi Andrs szentistvni prpost (akinek srkvt is ismerjk). 1495-ben magister Farkasius de Strigonit bzta meg a Kanizsai-kpolna boltozsval. Ugyanebben az vben a dli toronyaljban Ppai Andrs kanonok alaptott Szent Andrsrl elnevezett kpolnt, amelynek egyenes szemldkprknyos bejratt Andreas Krey hadmrnknek a romos szkesegyhzat megrkt 1756-os felmrse mutatja. Ezzel tellenben, az szaki torony fldszintjn ugyancsak ezekben az vekben pedig Kesztlczi Mihly olvaskanonok alakttatta ki a Szent Jeromos-kpolnt, Szless Gyrgy vzlata (1759, Esztergom, Prmsi levltr) szerint cscsves kapuval, viszont tredkeiben megmaradt srkve renesznsz stlus volt. Az egy idben plt kpolna ktfle jellege, st ugyanazon mecns (Kesztlczi) ktfle stlusban realizlt megrendelse jl jelzi a XV. szzad vgnek stluspluralizmust.
A XVI. szzad els felnek legfontosabb hazai mecnsa, Bakcz Tams egyszer kerkgyrt fiaknt ltta meg a napvilgot. Legidsebb testvre, Blint szerzett nemessget, s kapta meg a titeli prpostsgot. egyengette tehetsges ccse tjt, akit a krakki, ferrarai s padovai egyetemen tanttatott. Bakcz Tams jl hasznlta ki az add lehetsgeket. 1470 krl mr a kirlyi kancellrira kerlt, ahol Mtys tmogatta az egyszer sorbl jtt, de les esz, egyetemet vgzett fiatalokat. Btyja lemondott javra a titeli prpostsgrl, evvel kezddtt szdletes egyhzi karrierje. 1486-tl gyri pspk volt, m igazi ideje Ulszl trnra kerlsvel rkezett el. A tbbi magyar trnra aspirlval s Beatrixszal folytatott kzdelmben gyesen taktikzva segtette el a kirly rdekeinek rvnyestst: Beatrixot sznleg - tudta nlkl formai hibkat vtve - adta ssze Ulszlval, amelyek alapjn a ppa ksbb rvnytelennek nyilvnthatta a hzassgot. Szolglatairt a kirlytl a titkos, majd a kvetkez vtl a fkancellri cmet is megkapta.
Bakcz 1506-ban kezdte el a Jagell-kor magyarorszgi kulcsemlknek, sajt srkpolnjnak ptst a szkesegyhz oldaln, valsznleg az egykori dli elcsarnok helyn. A Maria Annunziata tiszteletre emelt kpolna a renesznsz Alpokon tli els centrlis plete. Kzponti, ngyzet alaprajz tert csegelyes kupola fedi, ehhez a kzponti tr oldalainl keskenyebb szlessg, rvid dongaboltozatos szrak csatlakoznak, amelyek kzl az oltrral szemben lv hosszabb.
|
Esztergom, Bakcz-kpolna, alaprajz Esztergom, Bakcz-kpolna, alaprajz
|
gy a tr nem teljesen centrlis, hanem egy hosszanti tengely is ltrejn. Az oltrflke Andrea Ferrucci mrvnyoltrval a tradicionlis keleti szrban kapott helyet, a konfigurci gy a kpolna szkesegyhztl val fggetlensgt hangslyozza, szemben egyes itliai megoldsokkal (Firenze, S. Miniato al Monte, Cappella del Cardinale di Portogallo), ahol az oltr a bejrattal szemkzti falra kerlt. Az oldalfalak architektrja azonos: a szrakat pilaszterekre tmaszkod zrkves archivoltok keretezik, ehhez tapadva pedig korinthuszi pilaszterek szeglyezik az oldalakat, a sarkokon kis falhornyok fggetlentik ket, csak lbazatuk rintkezik. A falpillrekre tmaszkodik a hromrszes, feliratos frz fprkny, amelyet eredetileg csak a szkesegyhz oldaln szaktott meg a tbbieknl jval magasabbrl, a fprkny architrvjnak magassgbl indul archivolt. A csegelyek kztti, ugyancsak flkrves keretels falmezt hrom oldalon krablak trte t, a csegelyek feletti jabb prknyra tmaszkodott az aranyozott rzlemezekkel bortott, kazetts kupola, cscsn kis, kupolaszer tetzettel fedett lanternval.
|
Esztergom, Bakcz-kpolna, metszet Esztergom, Bakcz-kpolna, metszet
|
A kpolna alapvet jellegzetessge a magyar vrs mrvny, amely az itliai elkpekhez kpest sokkal egysgesebb hats, mg Itliban a toszkn pietra serena tagozatok jelentsen eltnek (az alberti struktrt kiemelve) a fehr falfelletektl.
Itt is igaz a kzhely: uralkodsnak kezdetn II. Ulszl legfbb gondja uralmnak stabilizlsa volt, ptkezsekbe gy inkbb ksbb, az 1490-es vek vgn kezdett. Az Ulszl-kori ptkezsek sajtos karaktert a Prga-Buda klcsnhats adja: mr emltettk, hogy Cseh- s Magyarorszg kirlya, Ulszl kiemelked tehetsg ptmestert: Benedikt Riedet (Rejtet) Budra kldte „renesznszt tanulni". Ez az 1490-es vek elejn lehetett, mert a prgai Hradzsin Ulszl-termben mr 1494-ben megjelenik az ablakokon a budai renesznsz hatsa. Viszont Budn, a kirlyi palotban is kzzelfoghat a prgai hats: az n. csonkolt fagas, dekoratv faragvnycsoportban testesl ez meg, amely minden bizonnyal a fels kpolna jraboltozshoz kthet. A faragvnycsoport forminak eredete a prgai Szt. Vitus-szkesegyhz nyugati karzatn, az n. Ulszl-erklyen (Hanu Spiess, 1490-1493) tallhat meg. Hasonl karakter dekoratv tredkeket talltak Budaszentlrincen, a plos kolostorban, Visegrdon, valamint Magyarorszg ms vidkein: a Dunntlon s a Felvidken is. Marosi Ern mutatott r a Zsigmond-udvar dlkeleti, Gerevich Lszl elnevezse szerint „konyhaplet" Ried csehorszgi pleteivel rokon vonsaira. Mg legjabban Magyar Kroly ezek valban ksbbi voltval igyekezett az analgit cfolni, Papp Szilrd joggal veti fel azt, hogy a fordtott idrend sem elkpzelhetetlen: nem kizrt, hogy ppen Ulszl j fvrosban, Budn ptette meg els, jellegzetes csonka glkbl sorolt sszetett tetzet plett. Ezt kvethette idrendben a prgai Ulszl-terem eredeti fedlszke s lefedse, vagy pl. a Kutn Hora-i Szent Borbla templom.
A budai palotban kt helyen rhetjk mg tetten Ulszl pt tevkenysgnek nyomt. Alighanem folytatta a Mtys ltal elkezdett „Befejezetlen palota" ptkezst: teraszainak mellvdjt alkothatta az a vrs mrvny balusztrd, amelynek trpepillr-magassga (kb. 77,5-78 cm) nagyobb, mint a Mtys-kori budai mrga balusztrd a dszudvarban (68-68,5 cm). Ktfle Ulszl idszakhoz kthet trpepillrt ismernk, mindkett ikonogrfija gykeresen eltr a Mtys-kori trfea- s nvnyi dszes balusztrdpillrektl. Az els tpus kr alak medailonjt egyik oldaln hrmas halmon ll ketts kereszt, msik oldaln a magyar cmerre utal vgsos mez alkotja. A msikat a Jagell-sas, illetve Ulszl monogramja: a korons „W" dszti. Az utbbihoz baluszterors is tartozik, amelynek gyrjt ktoldalt gallr ksri.
Ulszl pttevkenysgnek egy mg fontosabb helyszne is volt a budai kirlyi rezidencinl: a kzeli Nyk, amely II. Ulszl s Candalei Anna francia hercegn 1502-es hzassgktse krl, vagy ppen erre az esemnyre kszlt el (egybknt az elbb emltett datlt budai ajt is ezt az vszmot viselte).
A nyki vadszkastlyt a kirlyi vadaskert kzelben Zsigmond kirly pttette. Az ezt felvlt kt villaplet maradvnyait 1931-1932, illetve 1938-1942-es satsa sorn Gardy Sndor trta fel, majd a feltrst 1956-ban Holl Imre, illetve legutbb, 1992-1993-ban Feld Istvn folytatta.
Bethlen Gbor (1580–1629)
A legjelentsebb erdlyi fejedelem. A gyergyszrhegyi Lzr-vrban, majd Bthori Zsigmond udvarban nevelkedett. 1610-tl Bthori Gbor fejedelem (1608-1613) ftancsosa, majd szembekerlve politikjval emigrlni knyszerlt. 1613-ban az orszggyls fejedelemm vlasztotta. Helyrelltotta a „hrom nemzet" unijt, de visszavette a fejedelmi birtokokat, s merkantilista gazdasgpolitikt folytatott. Az erdlyi bels helyzet megszilrdulsa tette lehetv, hogy fejedelemsge msodik peridusban szinte llandan hadakozott. Magyarorszg egyestse rdekben 1619-ben indtotta el hadjratt, a csehekkel szvetsgben, a Habsburgok ellen. 1620-ban a magyar rendek kirlly vlasztottk, de Bethlen nem koronztatta meg magt. 1622-ben Nikolsburgban bkt kttt II. Ferdinnddal. 1623-ban s 1626-ban jra hadba vonult a csszr ellen, de a bcsi (1624) s a pozsonyi (1626) bkben jra kiegyezett a Habsburg-uralkodval. 1626-ban felesgl vette Brandenburgi Katalint.
I. Ferdinnd (1503–1564)
Szp Flp s Aragniai Johanna kisebb fia, V. Kroly ccse. A Habsburg-Jagell-szerzds (1515) alapjn 1521-ben elvette II. Ulszl lnyt, Jagell Annt. Osztrk fherceg, majd II. Lajos halla utn cseh s magyar kirly (felsgterlete csak Magyarorszg nyugati felre terjedt ki). 1531-tl vlasztott nmet kirly, majd 1556-ban nmet-rmai csszrr koronztk.
I. Miksa (1527–1576)
I. Ferdinnd fia. 1542-ben kirlyi helytartknt mkdtt Magyarorszgon, majd 1548-1550 kzt V. Kroly Spanyolorszgban. 1564-tl osztrk fherceg. Apja halla (1564) utn osztrk fherceg, nmet-rmai csszr (II. Miksaknt), illetve I. Miksaknt magyar kirly.
II. (Jagell) Lajos (1506–1526)
Magyar s cseh kirly, II. Ulszl fia. Apja hallakor Bakcz Tamst, Bornemissza Jnost s Brandenburgi Gyrgyt jellte tzves fia gymjul. Az 1515-s Habsburg-Jagell-szerzds rtelmben 1522-ben felesgl vette Habsburg Mrit. Gyermeke nem szletett. Uralma alatt folytatdott a kirlyi kzponti hatalom sztesse s az oszmn elretrs. 1526-ban a vesztes mohcsi csatbl meneklve esett el.
II. (Jagell) Ulszl (1456–1516)
IV. Kzmr lengyel kirly legidsebb fia. 1471-ben Podjebrd halla utn cseh kirlly vlasztottk, majd Mtyst kveten 1490-ben magyar kirlynak. Miutn 1500-ban a ppa korbbi hzassgait rvnytelennek mondja ki, 1502-ben elveszi Anne de Foix hercegnt, a francia kirly rokont. 1515-ben megkti a Habsburg-Jagell-szerzdst, s ezzel elkszti a Habsburgok magyarorszgi uralmt.
A munkt vgezte : Tomolk Dniel 10.a
Forrs: http://szabadbolcseszet.elte.hu/szabadbolcseszet/index.php?option=com_tanelem&id_tanelem=596&tip=0
|