Hsvt szigetek
1722 hsvt vasrnapjn, egy holland haj legnysge vratlanul fldet pillantott meg a Csendes-cenon, a dlkeleti passztszelek vezetben. A szikls, bartsgtalan parthoz kzeltve Jacob Roggeveen admirlis meglepetten vette szre, hogy ameddig csak a szem ellt, gigantikus szobrok sorakoznak vgig a part mentn, httal a tengernek, fejkn jellegzetes fejdsszel.
Miutn kiktttek, az admirlis rtallt a szigetlakkra. Sznalmas krlmnyek kztt ltek, kõszerszmokat, fegyvereket hasznltak, s a nhny kenujuk is kicsi s ttt-kopott volt. Akkor a sziget lakossgt 3000 fõre becsltk.
Az angol Cook kapitny, a nagy hajs 50 vvel ksõbb jutott el a szigetre. Legnysgnek egyik tagja, egy hawaii tengersz rtette a szigetlakk nyelvt, ugyanis polinzl beszltek, akrcsak õ. A szigetlakk elmondtk, hogy õk a szoborfaragk leszrmazottai. Legendik szerint 22 emberltõvel korbban Hota Matua trzsfõnk vezette õket a szigetre.
Letelepeds a Hsvt-szigeten
A rgszek ltal lapitknak nevezett j-guineai np, a navigci s a fazekassg mesterei, Kr. e. 1000 tjn rtk el a Fidzsi-szigetet, majd hossz, veszlyes t utn a Tonga s Szamoa szigeteket. Leszrmazottaik 400 vvel ksõbb mg keletebbre hajztak, hogy "szl felett" - ahogy a polinzek mondjk - j fldeket keressenek. Tudtk, hogy a vilg tele van szigetekkel, s a "szl felettiek" mindentt lakatlanok.
Egy szanszkrit szveg lerja a kormnyos szakrtelmt: "Ismeri a csillagok llst, s mindig tud tjkozdni." Msutt ez ll: "A halak, a madarak, a vz szne ltal megklnbzteti az cen rgiit." A lapitk mindehhez a tudshoz hozzadtk az ramlsokrl, a hullmok alakjrl, a felhõk elrendezõdsrõl s az uralkod szelekrõl szerzett ismereteiket. Erõs, kttrzsû kenuikon szllel szemben is tudtak vitorlzni, gy hossz utakat tettek meg tvoli szigetekre. Ezrt nevezik õket "sok sziget np"-nek, azaz polinzeknek.
Meglehet, hogy Kr. u. 380 krl a Tuamotu-szigetek trzsfõnknek kisebbik fia, taln csaldi viszly utn, tengerre szllt nhny kvetõjvel, s elhajzott kelet fel. Napokig nem lttak mst, csak a vgtelen cent. A szllel haladva a vad, nyugati szelek vezetbe sodrdtak, messze dlre, s mr lemondtak arrl, hogy valaha is kiktõt tallnak. Fogytn volt az lelmk, mert nhny csirke kivtelvel minden llatukat elvesztettk. Ekkor azonban a vihar lecsendesedett, kenuikat szaki irnyba fordtottk, jra rtalltak a dlkeleti passztszlre, s egyszerre csak feltûnt az utols sziget: Te Pito o te Henua, a Vilg Kldke.
m trtnhetett gy is, ahogy Thor Heyerdahl norvg rgsz lltja. Szerinte az elsõ telepesek keletrõl, az inkk elõtti Dl-Amerikbl rkeztek, tutajaikon magukkal hozva az desburgonyt, a gyknyt, mely nagy bõsgben terem a Hsvt-sziget krtertavai krl, valamint a kõfarags mestersgt. Nem tudjuk, mi is az igazsg…
A kõszobrok fellltsa
A Csendes-cen szigetein lõ valamennyi np kzl a Hsvt-sziget lakibl lettek a leggyesebb kõfaragk. Krlbell Kr. u. 400-tl ptettek ahukat, kõ srboltokat a tengerparton, melyek egyikt-msikt mesterien megformlt s sszeillesztett nagy, faragott kvekkel dsztettk.
Az ahu tabu volt mindaddig, amg a holttestet a madarak, a szl s az idõjrs meg nem tiszttotta, s csak a csontvz maradt. Ez idõ alatt a halott csaldja az ahu mellett virrasztott. Ezt kvetõen sszegyûlt a trzs, a csontokat eltemettk az ahuban, azutn pedig nagy nnepsget tartottak a halott tiszteletre.
Az elõdk irnti tisztelet tovbbi megnyilvnulsaknt, s hogy a trzs bizonysgot tegyen gazdagsgrl s erejrõl, a szigetlakk szobrokat faragtak a Rano Raraku hegy puha vulkanikus kõzetbõl (tmegk 6 tonna krli). A szobrok kifaragsa, szlltsa, s fellltsa hatalmas vllalkozs volt. Becslsek szerint egy nagy szobor kifaragsa 30 frfinak egy vbe telhetett. A szobrok fellltsa ktflekppen trtnhetett, de hogy a valsgban hogyan csinltk, nem tudjuk…
A legkorbbi szobrok trdeplõ frfiakat brzolnak.
Ksõbb, kb. 1100-tl egyetlen alak vlt uralkodv, egy stilizlt fejû, hossz flû frfi figurja, testn - a tetovls jeleknt - aprlkosan kidolgozott mintkkal. A szobrot az ahut fedõ kõlapon lltottk fel, ahonnan kagylszemvel vigyzta a trzs hzait, fldjeit. Egyes szakrtõk vlemnye szerint a "Hossz fl" annak a jele, hogy abban az idõben telepesek j csoportja rkezett a szigetre.
A Hsvt-szigeten 600 ven t virgzott az let. Jamszgykeret, desburgonyt, bannt termesztettek, a halszathoz kenukat ptettek, s csirkt neveltek. A kivgott fbl szp hzakat emeltek kõalapra, s ndtetõvel fedtk be. A trzsfõk egymssal versengve lltottk a szebbnl szebb, magasabbnl magasabb szobrokat.
Kb. 1500-tl j kultusz alakult ki a szigeten; a madrember, taln Makemake isten, kultusza. A kultusz kvetõi a Rano Kao krtere mellett, a sziklk kzt megkapaszkod kultikus falubl, Orongbl indulva versenyt futottak a tengerpartig, majd tsztak a Motu Nui szigetre, hogy megszerezzk a visszatrõ kormos csrek elsõ tojsait.
A gyõztesknt visszatrõ trzsnek ura lett a vallsi vezetõ egy vig, akit adomnyok illettek meg. Orongo krnyknek hzait, barlangjait s sziklit a Makemake legendjt megeleventõ faragsok s reliefek dsztik. A szertartsokon nekelt imdsg szvegeit rongorongnak nevezett fatblkra vstk olyan rssal, melyet csak a Hsvt-sziget laki hasznltak.
A Hsvt-sziget npnek pusztulsa
A Makemak kultuszt taln az 1400 tjn rkezõ j telepesek honostottk meg a szigeten, m ezt senki nem tudja biztosan. Az azonban ismert, hogy valamikor 1600 utn hbor trt ki. Mind kevesebb lett az pletfa, s ez megneheztette az letet. A megrongldott kenukat nem lehetett ptolni, j hzakat nem lehetett pteni. Erdõ nlkl lepusztult a termõfld, az arats elmaradt, nsges idõk kszntttek be. A hborban foglyul ejtett nõket s gyermekeket rabtartik megettk. Az ahuk az ellensg kezre jutottak, az õsk kpmsait ledntttk.
A legendk megemlkeznek az eurpai hajk megjelense elõtt csupn egy emberltõvel lezajlott nagy csatrl, melyben a "hosszflûek" legyõztk s lemszroltk a "rvidflûeket". E trzsek taln keletrõl s nyugatrl rkezõ, ms-ms kultrj npek utols leszrmazottai lehettek, akiket hborba knyszertett az erdõk kipusztulsa s az hnsg.
A nagy ritkn odatvedõ eurpai hajk beszmoli fut kpet nyjtanak a szûnni nem akar hborskodsrl, az hsgrõl, nyomorrl. 1838-ban mr csak kevs nagy szobor llt. 1862-ben egy perui rabszolgahaj minden egszsges frfit s nõt elszlltott a perui bnykba, ahol aztn klnfle betegsgekben elpusztultak. A kevs tllõ himlõvel s leprval trt vissza. 1877-ben a sziget npessge 110 fõt szmllt…
Mivel a Hsvt-szigeten nem kszltek rsos feljegyzsek, a szjhagyomny s a benne rgztett kultra minden hallesettel tovbb homlyosult. Br a szigeten szmos, piktogramokkal telertt, faragott fatblt talltak, jeleiket eddig mg nem tudtk megfejteni. 1888-ban Chile annektlta a szigetet. A jobb lelmiszer, s orvosi ellts eredmnyeknt a Hsvt-sziget npe fennmaradt, hogy lssa, szigete a modern vilg egyik nagy talnya lett…