Angyalok
Gyermekkorunk ta ott l bennnk valamifle kp rluk, s ltk tnye egyfajta termszetessggel volt jelen a gondolatainkban. Felntt korunkra tbbsgnk taln mr csak a fantzia vilgban tall szmukra helyet, s a mesk birodalmba szmzi ket. Felmerl a krds: kik is az angyalok? Mi a szerepk az letnkben? Mi a feladatuk?
A grg angelosz sz jelentse: hrnk. Klnbz nevek alatt Eurzsia minden kultrja ismeri; megemltik mr ket az akkd, ugariti szvegek is. Az angyalok vltozatai az egyes mitolgikban kldnc, trnll, vdelmez, trvnyvgrehajt, llekvezet szerepet tltttek be, gitestek mozgati voltak, csillagok s bolygk megszemlyesti. A ks antik keresztny angelolgia preczen rendszerezi ket. Erre az gi hierarchira a ksbbiekben rszletesen is kitrnk. Atlantisz els korszakban az angyalok szoros kzelsgben ltek az emberekkel. Az atlantisziak az irnytsuk s felgyeletk alatt ltek, egy olyan benssges s meghitt kapcsolatban, amely Atlantisz felemelkedsnek s virgzsnak a kulcsa volt. Az angyaloktl, illetve Istentl val elforduls lett vgl az ”Arany Fny Birodalm”-nak a veszte, Atlantisz msodik korszakban. Ekkor a „Mi”, illetve az „” helybe az „n” lpett. A kvetkezmnyek: flelem s hall.
Az atlantiszi nyelv az angyallnyeket az „ang-el” szsszettellel hatrozta meg. Ennek jelentse: letet ad isteni fny. Fny Isten fnybl, er az erejbl. Napjainkban taln gy fogalmazhatnnk: fnylnyek, energialnyek, nll tudattal rendelkez erk.
Atlantiszban 144 angyalnak volt kitntetett helye; az szerepk meghatroz volt a kontinens letben. Kzlk is kiemelkedik a 12 kirlyangyal, akik segtettk, irnytottk s tantottk a kirlyokat, s egyttesen fradoztak azon, hogy a birodalomban azok az alapelvek, amelyek a harmnia, jlt s virgzs zlogai voltak, maradktalanul megvalsuljanak. E 12 angyalt nem nevkn, hanem feladatkrk alapjn szltottk.
A velk val kapcsolat, s az angyalokkal val, mly benssges kapcsolat – sok ms ismerettel egytt – Atlantisz pusztulsval egytt elveszett, s sokig rejtve maradt. Az angyalok ilyen szint ismerete, a velk val meghitt kapcsolat, csak sok ezer v mlva, az essznusok kzssgben jelent meg jra. Az „Igazsg Tantja” – ahogyan az essznusok neveztk alapt atyjukat – Istentl megkapta azt az ajndkot, hogy betekinthetett elz leteibe, s emlkezhetett mindarra a tudsra melynek egykoron birtokban volt. Az angyalok ismerete, szeretete gy jelenhetett meg az essznus kzssgekben, felvirgoztatva azokat. Az essznusok sokszor csodlt, meg nem rtett, klns kpessgei, a gygytsok, benssges kapcsolat az llatokkal, nvnyekkel, a termszet egszvel, az angyalokkal val intenzv kapcsolat eredmnye volt. A 12 kirlyangyalt k is ismertk, s kt csoportra osztottk ket. A kvetkez hat angyalt a Fld Anyhoz rendeltk:
let angyala rm angyala Nap angyala Vz angyala Fld angyala Leveg angyala
Hatot pedig az gi Atyhoz. Ezek:
rkkvalsg angyala Kreativits (Munka) angyala Szeretet angyala Blcsessg angyala Harmnia angyala Er angyala
A ht 6 napjnak reggeln a Fld Anya egy-egy angyalval meditltak, estnknt pedig az gi Atya hat angyalnak valamelyikvel. A napi rtus rsze volt mg a bkeszertarts minden dlben. Ehhez a bke angyalt hvtk segtsgl. Az essznusok a bke ht klnbz arculatt klnbztettk meg:
Bke a testtel Bke az gi hatalommal Bke a fldi hatalommal Bke a vilgegyetemmel Bke az emberisggel Bke a hozztartozkkal Bke a llekkel
Az a md, ahogyan k ltek az angyalokkal, ahogyan kommunikltak velk, modern vilgunkban is elsajtthat, s taln az els, s egyben elengedhetetlen lps ahhoz, hogy vilgunkban jbl bke s harmnia uralkodjon, hiszen ezek megteremtst nem kvl kell kezdennk, hanem elszr nmagunkban. Ennek szksgessge taln ma mg getbb, mint valaha.
Mint emltettk, a keresztny angelolgia az angyalokat hierarchiba sorolja. Vizsgljuk meg ezt, egy kicsit rszletesebben. A rgiek a bolygk szma szerint 7 gi rendbe, a szfrknak megfelelen 9 krusba, s 3 tridba csoportostottk ket. Az els hrmas Istent veszi krl, s neki hdol. A vrs szerfokat gy kpzeltk, mint akiknek csak a fejk ltszik; hat szrnyuk van, kettvel az arcukat takarjk Isten eltt, kett a lbukat fedi, kettvel pedig lebegnek. Ez a hatg csillagforma fennmaradt a renesznsz puttbrzolsokig. Nevkbl addan nem csupn telve vannak a legtzesebb szeretettel, hanem e tzzel egyttal lngra lobbantjk az alattuk lv angyalokat is.
A kerubok szfinxszer, szrnyas lnyek. Nevket a tudomny bsgrl s szellemk fnyrl kaptk. A keresztny mvszetben a sznk kk, vagy arany. k vigyzzk az den kertjt, s ngy oldalrl isten trnust. Velk azonos a ngy apokaliptikus fenevad (majd ksbb az evanglistk jelkpei). Ezeknek ember, bika, oroszln, s sas arca van, s az llatv azon ngy csillagkpt jelkpeztk, amelyeket a bibliai idkben a naptri fordulpontok helyein tudtak. A kirlyi szkek, vagy trnok isten bizalmasai az isteni trn megtestesti. Az isteni fensget kpviselik mindenfel, amerre megfordulnak.
A msodik hierarchia kormnyozza a csillagokat s az elemeket. Az uradalmak Isten legmagasabb s korltlan uralkoderejt jelkpezik, a vilg igazgatsra adott isteni parancsokat foganatostjk. Az erk s erssgek kpessgeik ltal Isten vgtelen hatalmt juttatjk kifejezsre. Az isten ltal elrendelt feladatokat hajtjk vgre.
A hatalmassgok a Minden Dolgok Urnak legfelsbb bri hatalmnak s tekintlynek kpviseli. Feladatuk, hogy az ellensges hatalmakat fken tartsk, s az emberisgtl minden olyan akadlyt tvol tartsanak, amelyek az rk cl elrsben akadlyozzk.
A harmadik hierarchihoz tartoznak a hercegsgek, az arkangyalok s az angyalok. E hrmas hajtja vgre kzvetlenl a teremtett vilgban Isten parancsolatait s rendelkezseit.
A hercegsgek kiosztjk az alsbb angyaloknak az Istentl kzvetlenl kapott parancsokat, s tmogatjk ket azok kivitelezsben.
Az arkangyalok s angyalok Isten kldttei s kvetei, kiket klnfle okokbl a vilgba kld, s klnbz helyek, illetve szemlyek vdelmvel megbz. Az arkangyalokat nagyobb horderej dolgokrt rendeli ki, az angyalokat pedig a kisebb jelentsgekrt.
A biblia az angyalok fejedelmeinek nevezi a ht arkangyalt. Kzlk a hrom legnpszerbb neve szemlynv lett. Michael az tlkez, llekvezet, a gonosz legyzje, a mennyei seregek vezetje, a kzpkor harcias szentje. Attribtuma a kard s a mrleg. Gbriel a hrhoz, attribtuma a liliom, vagy a – Mercurius plcjra emlkeztet - jogar. Rafael a gygyt, az rangyalok vezetje. Nv szerint az apokrif Tbis trtnetben jelenik meg. A zsid hagyomny szerint hrmjukat ltta vendgl brahm.
Az rangyalok azok, akik valsznleg a legkzelebb llnak hozznk. k azok, akik szletsnktl a srunkig elksrnek, s azon fradoznak, hogy az az letterv, amelyet szletsnk eltt mi magunk hatroztunk meg - mint jabb lpcst, mely a tkletessg fel vezet – megvalsulhasson.
Ahogyan a termszet egszt rend s vltozatossg hatja t, gy az angyalok sokasgt is. Ahogyan nincs kt egyforma f, fa, virg, vagy emberi arc, gy nincs kt kegyben s szpsgben egyforma angyal sem. Hozz kell tennnk, hogy napjainkban az gi hierarchit msknt kell rtelmeznnk. Az angyalok vilgban olyan fajta al s flrendeltsgi viszony, mint amelyet mi alkottunk meg a sajt vilgunkban, nem ltezik. Sokflesgket clszerbb gy szemllnnk, mint feladataik felosztst, egy olyan rendszerben, amelynek mindegyik eleme egyformn fontos s nlklzhetetlen.
Mit tehetnk, hogy letnknek jbl aktv rszesei legyenek, s rszeslhessnk jttemnyeikbl? Mindenek eltt tudatostanunk kell magunkban jelenltket, s ki kell nylnunk feljk, beengedni ket a zajos, sokszor zrzavaros, racionlis letnkbe. Az erejk folyamatosan jelen van vilgunkban. A mi dntsnkn mlik, hogy lnk-e ezzel az ervel, s felhasznljuk-e a magunk s a vilg jobb ttelhez. A kapcsolatfelvtel mindannyiunk szmra adott, hiszen nem ignyel klnleges – ha gy tetszik – termszetfeletti kpessgeket. A fejnek s a szvnek egyszerre kell igent mondania, hogy letnknek jbl aktv rszesei legyenek.
Egy biccents, egy halk „igen, akarom” taln soha nem volt mg az emberisg trtnetben annyira srget s letbevg, mint a mi idnkben.
|