Az rkd
Mi jut esznkbe, amikor az rkd szt halljuk? A legtbben az ptszetben hasznlt boltvekre gondolunk. Ezek a boltvek hatalmas terhelst kpesek elviselni. rstanulskor az rkdos ktsi mdot tantjk az iskolban. Mgsem rgzl az rni tanul gyerekekben olyan mlyen, mert amikor mr nem ktelez a tanult sztenderd szerinti rs, mindenki a sajt bels njnek megfelel mdon vltoztatja meg azt.
Hol keressk az rkdokat? A legknnyebben az „m” s „n” betkben tallhatjuk meg:
|
|
|
|
rkdok az „m” s „n” betkben |
|
Az gy r szemlyre jellemz, hogy olyan helyre is boltvet tesz, ahov a normars egybknt nem. Knnyen felismerhetjk az rkdot mg a sz elejn, vagy a sz kzben lv ”i" s "j" betk kezdvonalban, hegynek lekerektsben. A tanult formval ellenttben az rkdosan r ember ide szg helyett boltvet rajzol. Gyakran elfordul jel mg az kezetekben kialaktott rkd. Amikor a kt pontot kis kupola helyettesti. Az "l" s "k" betk fels hurokrsze helyett, valamint a "t" thzsoknl is keletkezhet boltv. Ezen kvl tallkozhatunk mg kezd,- s zrrkddal, amelyek a szavak elejn, vagy vgn kpzdnek.
|
|
rkd az „i” betben |
rkd az elsõ „k” betûben |
A kezdrkd rjnak clja mindig a hatskelts. Az ilyen ember a krnyezetre megjelensvel, fellpsvel szeretne kedvez hatst tenni. A kezdrkd egyfajta fkez vonal, amely arra is utal, hogy rja fkezi magt, eleinte tvolsgtart, csak ksbb olddik fel. ltalban az "m" s "n" esetenknt az "u" bet kezdvonalban fedezhetjk fel.
A zrrkd tbbnyire a fzresen rt szvgi "m" s "n”, esetleg "i" betknl figyelhet meg, ahol a fzr utols ve boltvbe fordul t. Ezt a formt a grafolgia negatvan tli meg, egyfajta ktsznsget, a vals n elrejtst s ellenkez formban val feltntetst jelenti. Nem akarja vlemnyt nyltan vllalni, ezrt elzrkzik elle.
Mi jellemz az rkdosan rkra? Zrkzottak, tartzkodak, nehezebben bartkoznak, egy bizonyos hatrnl nem engednek senkit kzelebb magukhoz, mindenkivel szemben vatosak s gyanakvak, tbbsgknek fontosabb a ltszat, mint a vals tartalom. Rendkvl j teherbr kpessggel rendelkeznek, amely egyarnt jelenthet fizikai s lelki teherbrst is. Ha tbb rkdos rst sszehasonltunk, megfigyelhetjk, hogy rkd s rkd kztt klnbsg lehet. A norml rkdon kvl megklnbztetjk a tmasztott, a szk, a lapos, a fonatos, s a szges rkdot. Ezek rjrl a fentieken kvl mg tbb tulajdonsgot is megllapthatunk, ha rkdmdosulsait is figyelembe vesszk.
A szûk rkdot vlasztk pontosak, ktelessgtudak, elzrkzak, lepleznek valamit, szoronganak.
A lapos rkddal rk makacsok, fegyelmezetlenek, klnck, szeretik az nmutogatst Lapos rkd A fonatos rkddal rknak j a logikjuk, szinttlenek, alkalmazkodak, hiak, nagy bennk a szereplsvgy.
A szges rkddal rk ltalban krlelhetetlenek, nha kegyetlenek, msok helyzetbe nem tudjk magukat belelni, rszvtet, sajnlatot nem reznek senki irnt. Kevs szeretetet tudnak adni, rosszindulatak is lehetnek. Rendkvl energikusak, sok tbbletenergival rendelkeznek.
A tmasztott rkddal rk betartjk a trsadalom ltal elrt normkat, de nlltlanok, akik tmaszt keresnek. Tbbnyire flnkek s szernyek, zrkzottak, sok bennk a bels feszltsg.
|