Az ovlok
A kzpznban elhelyezkedõ kerek betûket a grafolgiban ovloknak nevezzk. Ide tartoznak az „a” s „o” betûn kvl a „d” s „g” betûk kerek rszei, valamint a befel kanyarod „b” betû hasa is.
Mirt pont gy nevezik a betûk kerek rszt? Ha megfigyeljk ezeket a betûrszeket, ltalban csak a gyerekek, s a kevsb fejlett szemlyisgû felnõttek rsban talljuk õket kerek, iskolsszerûeknek. Az egynisg kialakulsval, a fejlettebb szemlyisg megjelensvel ovlis alakzatok keletkeznek az rsban, innen ered elnevezsk is. Az ovlok a kzpznban, a mindennapok znjban foglalnak helyet. Ezrt minden, ami rjukkal a htkznapokban trtnik, megjelenik bennk, kiolvashat belõlk. Jelzseket kapunk a szemly nrtkelsrõl, kzrzetrõl, munkjhoz val viszonyrl, tlterheltsgrõl, vagy ppen alulfoglalkoztatottsgrl, esetleges szorongsairl, bõbeszdûsgrõl vagy ppen zrkzottsgrl. Ezen kvl az ovlok magukon hordozzk szmtalan betegsg jeleit is.
Hogyan vizsgljuk az ovlokat? Kezdjk elõszr is a mretkkel. Nzzk meg, eltr-e az iskolban tantott 3 mm-es nagysgtl. Ha igen, melyik irnyban? Szlessgben, vagy a magassgban vltozik meg? Kisebb lett, vagy nagyobb a sztenderdnl? Az ovlok magassga azt mutatja meg, hogy az egyn mekkornak tartja magt. Szlessge pedig azt rulja el, hogy ebbõl mennyit sikerlt megvalstania, azaz mekkornak rzi magt. A megfelelõ magassg, s ezzel arnyosan szles ovl kiegyenslyozott, nmagt helyesen rtkelõ, ambicizus embert mutat, aki knnyen teremt kapcsolatot embertrsaival.
Mit tartunk szûk ovlnak? Azokat az ovlokat, melyeknek magassga nagyobb, mint a szlessge, szûk ovlnak nevezzk. Ezek megjelense szorongst, visszahzdst jelez. Az gy r embereket feszlyezettsgk gtolja a knnyed kapcsolatteremtsben. Ha tl szûknek tartjuk az ovlokat, akkor erõs zrkzottsgra, nagyfok gtlsossgra, rks aggodalmaskodsra kvetkeztethetnk.
Mit tartunk szles ovlnak? A szûk ovl ellenttt, azaz a megfelelõ magassg, de szlessgt tekintve arnytalanra sikeredett, inkbb fekvõ ellipszisre emlkeztetõ ovlokat. gy az r, aki rendkvl elgedett nmagval, szeretne krnyezetre nagy hatst gyakorolni, gtlstalan, gyakran felletes, esetleg tolakod is lehet. Kritikai rzke –fõleg nmaga irnyban – fejletlen.
Mit neveznk felpuffadt ovlnak? Az rsban itt-ott elõfordul, jelentõsen megnagyobbodott ovlokat nevezzk gy. Azt jelzik, hogy rjuk nem elgedett nmagval. Sajt maga szmra olyan magasra helyezte a lcet, hogy kptelen azt tugrani. Az akaraterõ az, ami hinyzik rjbl a cl elrshez, a kpessge megvan hozz. Ezt Õ is tudja magrl, ezrt lzadozik az nrzete.
Mi van olyankor, ha nem felpuffadtak, de nem is egyenletesek az ovlok? Vltoz mretû ovlokkal –azon kvl, hogy a grafolgust bosszantsa- –azrt r valaki, mert labilis az nrtkelse, rzelmi vilga kiegyenslyozatlan, megbzhatatlan, kiszmthatatlan szemlyisg.
Ha megllaptottuk az ovlok nagysgt, nzzk meg nyitottsgukat, vagy zrtsgukat is.
Mikor neveznk egy ovlt nyitottnak? Az „a” s „o” betûket nkp-betûknek is nevezik. Szimbolikus rtelemben a krn bell helyezkedik el az n, kvl pedig a klvilg. Az az ember, aki kapcsolatot akar tartani a klvilggal, mindig nyitva hagyja ovljt, hogy az informcik ezen a nyitott kapun zavartalanul ramolhassanak oda-vissza.
Lnyeges az, hogy melyik oldalon nyitott az ovl? A trszimbolika segtsgvel megfejthetjk a jobbra nyitott s a balra nyitott ovlok jelentst. Jobbra a jvõ, a klvilg van. Aki erre kvncsi, informciit innen szeretn beramoltatni, az jobbra nyitja meg ovljt. Aki a mltnak s sajt Egjnak szentel nagyobb figyelmet, az balra nyitja az nkp-betûit. Ha egy ra szmlapja segtsgvel hatrozzuk meg az ovlok nyitottsgt, akkor az 1 s 2 ra kztt kiss nyitott ovl a nylt, nmagt vllal, informcikat befogad embert mutatja. Ha az ovl nyitottsga nagyobb, akkor rjra ne bzzuk titkainkat, mert szereti azokat kifecsegni.
A 10 s 11 ra kztt nyitott ovlok tulajdonosai leginkbb nmagukrl szeretnek beszlni. Hogy errõl a tmrl mennyit rulnak el a msiknak, azt szintn az ovlon kihagyott rsz – a rs – nagysga jelzi.
Vannak, akik az oldaln hagyjk nyitva nkp-betûiket. A 3, vagy a 9 rnl tallhat nylsok a kiskapuk keresõit leplezik le. õk azok, akik lelemnyesen prbljk a szablykvetõ embert mmelni, mikzben megtalljk a kibvkat. Amennyiben a sajt gyeik megoldsra keresik a vszkijratot, gy a baloldalon nyitottak az ovlok. Ha azonban a kzssgrt teszik ezt, a jobboldalon talljuk a nylst.
Tallkozhatunk mg fell-, s alul nyitott ovlokkal is. Fellrõl mindig a szellemisg, a tuds ramlik az ovlokba. gy rnak a vallsos emberek is.
Alul, az sztnvilg, a tudattalan fel nyitott ovlokat negatvan tli meg a grafolgia, hazugsgjelnek minõsti.
Mit tartunk a zrt ovlokrl? Vannak, akik nem nyitnak rst nkp-betûiken, zrt ovlokkal rnak. Õk a zrkzott, visszahzd emberek. Ha girlandos rsban ltunk gondosan bezrt ovlokat, ez titkolzst, valaminek a takargatst, õszinttlensget jelent.
Tallkozunk becsavart ovlokkal is, ez vdekezst, erõs bezrkzst jelez.
A szges ovl az akaratos, kritikus, nagy nfegyelemmel rendelkezõ ember sajtja. Az ovlokban megjelenõ tbblethurkok fokozott rzkenysget, szeretetignyt jellnek. Bizonyos betegsgekre, melyek lgszomjjal jrnak, pl. egyes szvbetegsgek, allergik, asztma stb. kvetkeztethetnk az ovlokban tallhat tbblethurkokbl. A fonalas ovlok nbizalomhinyra, esetleg hadar beszdre engednek kvetkeztetni.
Nzzk meg az ovlok dõlst is! A trszimbolika alapjn knnyen megllapthatjuk, hogy rja szmra melyik irny a kedvesebb: a kzssg, vagy sajt Egja.
Mit fejez ki a munka betûje? Az ovlok kzl kiemelt szerepe van az „a” betûnek, mint a munka betûjnek. Az ovl magassga alatt marad, vagy az ovl magassga fl kerlõ betûszr mutatja rjnak terhelhetõsgt. Az alul foglalkoztatott, feladatokkal mg bõven terhelhetõ ember „a” betûje:
A teherbrkpessge hatrn lvõ, tovbb mr nem terhelhetõ ember „a” betûje:
Mit jelentenek az „o”-nl nagyobb „a” betûk? rdekes megfigyels, hogy azok, akik rsukban a kt nkp betû kzl rendszeresen s kvetkezetesen nagyobbra rajzoljk az „a” betût, nem trõdnek annyira a klvilg rluk alkotott vlemnyvel. Õk ltalban a munkahelykn tekintlyesebb emberek, mint otthon, a magnletkben.
Mit jelentenek az „a”-nl nagyobb „o” betûk? Akik viszont az „o” betûjket kerektik nagyobbra, sokat adnak msok vlemnyre, fontos szmukra a rluk kialaktott kp. õk azok, akik inkbb otthon vvnak ki maguknak tekintlyt, a munkahelykn mr ritkbban.
|