Az rs hangslyozsa
Mi az amit hangslyozhatunk?
Azon kvl, hogy az rs ltalban vve nagybets vagy kisbets
Az rs lehet mg
kezdeti hangslyozs
szvgek fel cskken
szvgek fel nvekv
sz kzben vltoz mret
A fent felsorolt eseteket vizsgljuk most meg kicsit rszletesebben.
A kezdeti hangslyozs azt jelenti, hogy az r a szveg, a mondat elejt, els betjt nagyobb betkkel rja, ehhez trsulhat mg nagyobb nyomatk is, ami szintn a kezdeti kiemelst erstheti.
12. Kezdeti hangslyozs
Ebben az esetben arra lehet kvetkeztetni, hogy aki ezt rta, mindenkppen hatrozott fellpsre trekszik, szeretn sajt jelentsgt hangslyozni, de ezt hossz tvon nem tudja megvalstani.
A szvgek fel cskken rsrl akkor beszlnk, ha a szavak eleje valamivel hangslyosabb, nagyobb betkkel indul, de kisebbekkel fejezdik be.
Az ilyen rsrl azt mondhatjuk, hogy rjban megvan a hatrozott fellps, kezdetben a lendlet nem hinyzik belle. Kell nkontrollal rendelkezik azonban, ami fkezleg hat r. Egyre visszafogottabb, meggondoltabb lesz, vatos, megfontolt, nha mg bizalmatlan is lehet.
Amennyiben az utols betk egszen aprk, szinte olvashatatlanok lesznek arra is gondolhatunk, hogy teljesen magba roskad, elutast msokat, nem akar kapcsolatot teremteni, fl a jvtl.
Amennyiben ez a cskken tendencia az egsz sorra vagy szvegre vonatkozik, rjuk nagy lendlettel indul, ers benne a kapcsolatteremtsi vgy, nagy ambcii vannak, de ezeket nem tudja megvalstani. Kudarcot vall, lelkesedse, nbizalma cskken, nbizalmt elveszti. Valsznleg kptelen arra, hogy terveit, elkpzelseit megvalstsa. Az ilyen ember gyakran kptelen arra, hogy sajt kpessgeit relisan rtkelje, sem arra, hogy a problmkat kellen t tudja tekinteni.
10. cskken alakisg
A szvgek fel nvekv rsban viszont pont ennek ellenkezjt figyelhetjk meg.
Az gy r ember elszr visszafogottabb, majd ksbb egyre oldottabb, magabiztosabb lesz. Kezdetben vatos, nha bizalmatlan, de ez szp lassan olddik nla.
Ha tl nagy a mretklnbsg az els s utols betk kztt elfordulhat, hogy rjuk annyira felszabadul, hogy elvesztheti nkontrolljt, kptelen lesz az nfegyelemre.
Amennyiben ez a nvekeds az egsz sorra jellemz, felttelezhetjk, hogy az gy r ember egyre stabilabb letvezetsre lesz kpes. A kezdeti vatossggal, biztonsgra val trekvssel, fegyelmezett magatartssal megteremti nmagban a stabilitst. Kipti maga krl a biztonsgot, relisan felmri a lehetsgeit, s megteremti a kibontakozs biztos alapjait.
Mindezt persze annak viszonylatban kell rtelmezni, hogy mekkora a mretvltozs a kezdetektl a sor vgig.
14. nvekv alakisg
Azt mindenkpp termszetesnek kell tartanunk, ha az rs mretben kis mrtk ingadozst tallunk.
Mi van azonban akkor, amikor szembetnen nagy mretingadozsokkal tallkozunk egy rson bell?
Az ilyen rs ltalban nem kelt bennnk j benyomst. Egy–egy indokolatlanul megnvekedett bet megjelense azt mutatja, hogy az rjuk nrzete nha fellobban. Azt gyanthatjuk, hogy ki akar trni az egyhangsgbl, de nem igazn sikerl neki.
Semmikpp nem lehet kiegyenslyozott ember, tbbnyire elgedetlen a sorsval, krlmnyeivel, de nem igazn tud ezen tartsan vltoztatni.
15 idnknti betnagyobbods
A kzpzns betk alap s fedvonalt meghzva egszen feltnv vlik a kzpzns betk idnknti megnagyobbodsa. A nagysg mrsnl eddig azt nztk meg, hogy a betk ltalban mekkork, illetve azok egymshoz viszonytott mretben milyen varicik fordulhatnak el.
Knnyen azt hihetn az ember, hogy a nagysg vizsglatnl szinte minden varicis lehetsget kimertettnk, pedig ez egyltaln nem gy van.
A bet formlsnak tanulsakor pontos mintt kapunk, amit mr a emlkeztetl megmutattam.
Gondoljunk pldul a csaknem kerek “ o” betre, melynek formlsakor,
-amennyiben ezt szablyosan akarjuk lerni - a magassga megegyezik a szlessgvel.
Csakhogy azt is tudjuk, hogy az rs egyniesedsvel ez mr ritkn sikerl ilyen szablyosra.
Kt fle alapvet eltrst tapasztalhatunk , ha a betkpzst nzzk.
Elfordulhat, hogy a bet szlessge kisebb, mint a magassga. Ekkor beszlnk szk rsrl.
Ellenkez esetben, amikor a bet magassga a kisebb, szles az rs.
16 b szles rs
A fenti rsnl jl ltszik, hogy a kerek betk / a, o, szlessge jval nagyobb, mint a magassga.
Ezek rtelmezsnl szintn a trszimbolikra kell gondolnunk.
Norml esetben – mint ezt mr emltettk - az rs irnya balrl jobbra halad.
A mltbl a jvbe, az ntl a kzssg fel.
Szk rs esetben az elrehaladst valami gtolja, nem akadlytalan ez a mozgs, felfel s lefel lendl vonalak hangslyosabbak, s az elrehaladst valami er akadlyozza, gtolja.
Az gy r ember cselekedeteire fokozottan jellemz az nkontroll. Az gy r ember tudatosan fkezi magt. Inkbb magba zrkzik , jellemzen nem trsasgi ember, kisebb trsasgban inkbb kpes a felolddsra, mint nagy tmegben. ltalban nehz a bizalmba frkzni.
Ha a betk bels mrete zavaran szk, gondolhatunk arra, hogy rjuk teljesen passzv egyn, aki nem tud a mlttl elszakadni, fl a jvtl, a vltozstl, az emberektl.
Szles rs esetn a gtl er, mely az elrehaladst visszafogn nem mkdik. Valsznleg egy lendletes, cltudatos, tettre ksz emberrel van dolgunk, aki aktv, krltekint s rdekld is. Nem fl a jvtl, a haladstl, st inkbb srgeti azt. Ignyli az emberi kapcsolatokat, s az ignye ers is erre.
Amennyiben a bet szlessge jval nagyobb, mint a magassga, elkpzelhet, hogy nkontrollja igen kicsi. Kevs a fkez er benne ahhoz, hogy kellen fegyelmezett legyen. Meggondolatlan cselekedetei lehetnek. Igazn tlzott esetben gtlstalansggal tallkozhatunk, olyan emberrel, aki kpes mindent megtenni cljai elrse rdekben, s ekzben msokra sincs igazn tekintettel.
De ezzel mg mindig nem mertettk ki a nagysg fogalmt. Beszltnk a betk nagysgrl, ami nem csak az abszolt nagysgt jelenti, hanem a magassg s szlessg sszehasonltst. Ezen kvl, azt is nzhetjk, hogy a betk milyen tvol llnak egymstl.
Arrl, hogy a betk hogyan kapcsoldhatnak egymshoz a ”Betkapcsolsok, azaz a ductus” cm fejezetben olvashatnak rszletesebben.
Most azt nzzk, hogy az rs szlessge nem csak a betk szlessgtl fgg, hanem attl is, hogy milyen tvol kerlnek a betk egymstl.
Amennyiben a ktvonalak mrete nagyobb, mit a bet, szintn szles rsrl beszlnk, /ezt a grafolgiaknyvek a msodlagos szlessg fogalommal jellik/
Msodlagos szlessg – hossz ktvonalak
Az gy r emberrl felttelezzk, hogy nem igazn trsas lny, fokozott tvolsgtartsi ignye van. Ha hinyoznak a ktvonalak, s a betk gy llnak tvol egymstl, nem is keresi a kapcsolatokat. Amennyiben ezek a ktvonalak megvannak, de nagy tvolsgot tartanak a betk kztt, akkor ez az ember igyekszik gy viselkedni, hogy msok elfogadjk. A kzeleds azonban problms, ezt valami gtolja. Vagy nem tud, vagy nem akar kzel kerlni msokhoz.
A betk mrettl fggetlenl a ktvonalak lehetnek egszen rvidek, ezltal a betk egszen kzel kerlnek egymshoz. Az ilyen rs a msodlagosan szk rs.
Rvid ktvonalak, msodlagosan szk rs
Ez az nuralomra trekvs jellemz jegye. vatos s elvigyzatos, sokszor bizalmatlan az ilyen ember. Nem annyira kzlkeny, inkbb tartzkod. rzelmeit vlemnyt nem akarja kinyilvntani, indulatait igyekszik megfkezni.
Ez lehet a fegyelmezs s nmrskls jellemzje, de gondolhatunk arra is, hogy az ilyen embernek csak nmaga fontos, magval trdik. Jellemz lehet r a tpelds, nmarcangols, az elrehaladstl val flelem.
|