Nyoms s nyomatk
A nyomatk vizsglatnl hrom f dolgot vizsglhatunk, s kell is nznnk. Ezek pedig a kvetkezk:
-Mekkora nyomert fejtet ki a szemly rs kzben ?
-Milyen a vonal minsge?
-Egyenletes-e a nyomatk az egsz szvegen bell, vagy vannak ingadozsok?
A nyomer illetve a nyoms megtlsnek nehzsgei s lehetsges mdszerei:
Az rsrl mr megllaptottuk, hogy nem ms, mint egy folyamatos vonal, melyet valamilyen reszkzzel egy bizonyos felletre hozunk ltre.
Arrl mr beszltnk, hogy a vonal, mikzben kanyarogva halad, s gy alakul ki a lert jel, sz, szveg, tbbirny mozgst vgez. A vonal alapvet haladsi irnya balrl jobbra trtnik, de ekzben le s felfel tart vonalakat hoz ltre reszkznk, s trvnyszeren, kisebb mrtkben visszafel is kanyarodik .
Az rs kzben az reszkz a trben mozog. Ha belegondolunk azonban ez a mozgs sem kett, hanem hrom dimenzis kiterjeds, ugyanis rsunknak mlysge is van.
Az rs mlysgt valamilyen er hozza ltre. Az gy kifejtett er tulajdonkppen az akarat jelzje, az letert, az egyn bels energiit mutatja, amivel rjuk rendelkezik.
Az eddig vizsglt rsjegyek viszonylag knnyen megtlhetek, illetve mrhetek voltak. Felmerl a krds, mi a helyzet a nyomatkkal, a nyomssal. Ezt is meg lehet tlni?
Gondolom, amikor ez a krds felmerl, tbben ktkedve gondolnak erre. Rszben igazuk is lehet.
Hogy ez milyen fontos lehet az r szemly megtlsvel kapcsolatban, azt az is bizonytja, hogy korbban tbben is foglalkoztak azzal, hogyan is mrhetnnk a nyomert.
A nyoms mrsre egy szerkezetet is alkottak. A Romn – Blint fle “grafodin” viszonylag egyszer szerkezet. A ceruzban lv grafit bels vge egy lgkamrval rintkezik, amelyre aszerint gyakorol kisebb vagy nagyobb nyomst, ahogy az r nyomja a paprra a ceruzt. Egy raszerkezetet is tartalmaz a mreszkz, s egy paprhengerre egy rgzti nem csak a nyoms erssgt, hanem az rs sebessgt, illetve a ceruza felemelkedsnek helyt s idejt is.
Ezzel a szerkezettel igen sok ksrletet vgeztek, s Romnn ennek nyomn megllaptotta, hogy a nyoms nem annyira az izomer nagygtl fgg, sokkal inkbb a kz izomfeszltsgtl, ami mgtt pedig az indulatok s az rzelmek hzdnak meg. Ha meg tudjuk tlni a nyomst, akkor teht ezekre is tudunk kvetkeztetni.
Az elbb emltett szerkezetet csak mint tnyt s rdekessget emltettem. Az szinte elkpzelhetetlen, hogy norml krlmnyek kztt ilyen mrseket vgezznk.
Van viszont az rs-nyoms mrsnek egy msik egyszerbb mdja is, mgpedig a kvetkez:
Ha elre beindigzott finomabb, lehetleg n. tt gppaprra runk, melybl legalbb ht rteget helyeznk egyms fl, knnyen megllapthat, mekkora az a nyomer, mellyel az rs ltrejtt.
Az rs befejezse utn a paprokat sztszedve megnzzk hny pldnyon ltszik mg olvashatan az rs.
-Amennyiben a 2. s 3. pldnyon lthat jl az rs, gy a nyoms erssge gyenge
-ha a 4. s 5. pldnyon mg jl ltszik az rs, a nyoms kzepes erssg
-ha mg a 6. pldnyon is olvashat , akkor ers nyomsrl beszlnk.
A fenti szmok a msolatokra vonatkoznak, s nem vesszk figyelembe legfls eredeti pldnyt.
Termszetesen ezt a mdszert sem mindig tudjuk alkalmazni, hiszen gyakran mr egy ksz rs kerl a keznkbe, s errl kell vlemnyt mondanunk. A fenti mdszer arra j, hogy magunk ksrletezgessnk. Az gy kapott mintk mind tapasztalatokhoz juttatnak bennnket , s bizonyos fok rutint szerezhetnk abban, hogy hozzvetleges pontossggal meg tudjuk tlni a nyomserssget.
Van egy harmadik mdszer is a nyoms megtlsre. Ez taln a legegyszerbb, minden krlmnyek kztt vgrehajthat vizsglati mdszer.
Vegyk keznkbe az rsmintt, s fordtsuk meg a lapot. Nzzk meg, hogy lthat e a msik oldalon kidomborods, tnyomdott-e a papr. Tapogassuk meg a lapot, rezzk –e keznkkel a nyomatkot. Amennyiben semmit nem tapasztalunk, biztosak lehetnk abban, hogy a nyomatk gyenge.
Ha szemmel is kitapinthat az rsnyom s lthat is ersebb nyomatkrl van sz.
Figyelembe kell vennnk azonban azt is, hogy milyen a papr minsge, illetve, hogy milyen reszkzzel hoztk ltre az rst.
Az reszkz s paprvlaszts s emgtt rejl jelentstartalmak vizsglata is emltsre rdemes tma lehetne, itt most csak pr szt errl.
Ha lehetsges , sok ember szvesen vlaszt magnak reszkzt. Vannak akik elnyben rszestik a ceruzt, mert puhbb, mint a toll, knnyen siklik az rfelleten, hasonlan kevs ellenllst vlt ki a filctoll is.
Br reszkzeink jellegzetes vonalat kpesek ltrehozni, azt azonban knnyen kiprblhatjuk, hogy ugyanaz az reszkz klnbz emberek kezben klnbz minsg vonalat hozhat ltre. Mitl fgg ez?
Egyrszt a nyomertl, de nem csak ettl, hanem attl is, hogy hogyan tartjuk az reszkzt. Minl merlegesebben helyezkedik az reszkz a felletre, annl lesebb, vkonyabb vonalat kapunk. s itt mr az rs egy msfajta tulajdonsgt vizsglhatjuk.
A vonal minsge
A vonal minsgt leginkbb nagytval esetleg kis teljestmny mikroszkppal vizsglhatjuk. A 4-15-szrs nagytstl vrhatunk j eredmnyt. Ezt persze gy is elrhetjk, hogy fnymsolval tbbszrs nagytst ksztnk. Ebben az esetben gyelnnk kell arra, hogy j minsg legyen a fnymsolat, s ne mdosthassa az eredmnyt annak az esetleges hibja. Elnye viszont az, hogy brmikor elvehetjk, tartsan vizsglhatjuk, s nem csak a vonal minsgt szemllhetjk, hanem esetlegesen olyan jelensgeket is szrevehetnk, amik szabad szemmel elkerlnk figyelmnket.
A fenti kpek egyazon rs klnbz mrtkben val felnagytst szemllhetjk.
Mit ltunk, lthatunk a nagytott rst szemllve?
A vonal minsgt tanulmnyozhatjuk gy.
Mit is jelent a vonal minsge? rs kzben a vonalat reszkzzel hozzuk ltre. A vonal festkszemcskbl ll, s ezeknek a szemcsknek az eloszlsa , s az gy ltrehozott vonal minsge alapjn az rs lehet:
-mzolt s les
Nzzk, mit jelentenek a fenti kifejezsek!
Mzolt az rs, ha a nagytst szemllve azt tapasztaljuk, hogy a vonal szle nagyt alatt nzve egyenetlen
Az les rsnl vonal szle egyenletes. Termszetesen nem lehet olyan egyenes, mintha vonalzval hztk volna. Az alapvet klnbsg mgis lthat
19, les rs
A nyomatk helye
A nyomatk rson belli vltozsa az rskpbl a nagyts szemrevtelezsvel is megllapthat. Termszetes ritmus rsnl a nyomatka egy betn bell is vltakozik bizonyos hatrok kztt. ltalban a lefel halad trzsvonalakon rnykolsok, a felfel haladkon hajszlvonalak keletkeznek. Ha a hajszlvonalak s rnykvonalak egyenletesen vltakoznak, s ez jl felismerhet, akkor lesnek tekinthetjk az rst.
r n y k o l s o k
rnykolsok s hajszlvonalak
Ha az rs nagytsban nzzk, azt is megllapthatjuk, hogy a vonalak minsge klnbz.
Aszerint , hogy az reszkz ltal ltrehozott vonalban a festkszemcsk eloszlsa milyen, rdekes megfigyelseket tehetnk. Bizonyos esetekben a festkszemcsk teljesen kitltik a vonalat , egyes esetekben pedig egyenetlenl helyezkednek el benne.
A festkszemcsk kitltik a vonalat
A festkszemcsk egyenetlen elhelyezkedse
A nyomatk s mzoltsg vizsglatt egytt rtkeljk, e kt tulajdonsg egyttes vizsglata adhat valamifle rtelmezsi lehetsget.
Ezek a kvetkezk:
Nagy nyomatk les rs
Az gy r ember kitart, stabil ember. Szvs a munkban s az let ms terletein is. Az sz s az akarat nagyon fontos a szmra. Az tlagosnl nagyobb energikkal rendelkezik, s ezt igen gyakran vitkban vezeti le.
Ha szablytalan rsban tallkozunk ilyen rssal, akkor hirtelen harag. Lobbankony emberrel van dolgunk, ki nemigen uralkodik magn. Elfordulhat, hogy nfej, makacs s harcias.
Nagy nyomatk mzolt rs
Az ilyen ember szereti a knyelmet, , az lvezeteket.
Ha ez szablytalan rsban jelenik meg. Szeret termszet kzelben lenni, mindig megtallja a szmra rmet okoz magatartst.
Ignyli az erteljes ingereket, s igyekszik lett gy irnytani, hogy meg is kapja ezeket. Nem hagyja magt az rral sodortatni, nem ernyed le, de t tudja adni magt a benyomsoknak.
Ha ez szablytalan rsban jelenik meg, kicsapong tpus, akinl az sztnk ersebbek, mint a hagyomnyok tisztelete.
Kis nyomatk les rs
rzkenysg, passzivits jellemzi az gy r embert.
Ers nfegyelme egszen az aszketizmusig elmehet.
rzkeny, passzv egyn, nincsenek benne igazn nagy hajterk.
Kis nyomatk mzolt rs
Nincs nagy dinamika az gy r emberben, de megvan a kpessge arra, hogy az t rt lmnyeket befogadja. Jelen van nla az letigenls, de ez egyltaln nem harsny.
A nyomatk vizsglatnak egy harmadik fontos terlete annak megfigyelse
Hogyan oszlik el a nyomatk egy rson bell?
A nyomatk eloszlsa
Azt mr emltettk, hogy szablyos rsnl a nagyobb nyomatk a lefel men vonalakra esik, mg a felfel men vonalak vkonyabbak.
Ha gy r valaki, akkor egy kiegyenltett energij ember.
Ettl azonban nagyon sokflekpp eltrhetnk .
A legritkbb esetben fordul el, hogy egy rs teljesen egyenletes nyomatkkal rdik. Az ettl val eltrsnek szintn sok varicis lehetsge van. Ezek a kvetkezk:
Ha a nyomatk az rsnak valamelyik rszn jellemzen valamelyik znban jelenik meg erteljesebben.
Gondoljunk vissza a znaelmletre, illetve arra, milyen jelentsek kapcsolhatk a znkhoz!
- Amennyiben a nyomatk a fels znban erteljesebb, akkor ez az illet szellemi irnyulsaira hvja fel a figyelmet.
-A kzps znban megjelen erteljes nyomatkkal r ember szvs, kitart, aki szmra a realits a legfontosabb.
t igazbl leginkbb a kzzel foghat valsg rdekli. Az ilyen ember nagy hangslyt fektet a gyakorlatra, a konkrt tnykedsek igen fontosak a szmra. Lehet nagyfok nfegyelemmel rendelkez szemly, de elfordulhat, hogy igen egyoldal, kevsb rdekld.
- Amennyiben a nyomatk ersdse fleg az als znra esik, akkor felttelezhetjk, hogy az gy r ember szmra az sztnk, az anyagiak a legfontosabbak.
thelyezett nyomatk
Akkor beszlnk thelyezett nyomatkrl, amikor a lefel halad vonalak helyett a ktvonalak rdnak erteljesebb nyomatkkal.
Az gy r ember viselkedse nem termszetes, mint ahogy a vonal kpzse sem az, hiszen az r ott fejt ki ert, ellenllst, ahol nem kellene.
Az ilyen ember megjtssza az rzelmeket, rzseket s az erkifejtst is.
Alakoskodik, sznlel. Van benne nmi ermutogats, szeretn, ha az ers embert ltnk msok benne.
Indokolatlanul, rendszertelenl fellp nyomatkvltozs
/ pulzl nyomatk /
A bels kiegyenslyozatlansg, lelki zavar tnete lehet.
A nyomatk alkalomszer megnagyobbodsa
Az a fajta nyomatknvekeds, ami indokolatlanul, egyes helyeken vratlanul jelenhet meg.
rdemes megnzni, mely szavakban tallkozunk vele. A nagyobb nyomatkkal rt szavak htterben valsznleg rzelmi indulati okot tallunk. Ez lehet pozitv vagy negatv hats eredmnye is.
Gondoljunk csak r, ha valami nagyon fontos, abba tbb energit fektetnk, jobban odafigyelnk r, s elfordulhat, hogy rs kzben nagyobb nyomervel rjuk le azt a szt. De Freud szerint a meg nvekedett nyomatk pp arra irnytja a figyelmet, amit az egyn el akar rejteni.
A szvegbl valamilyen okbl kiemelked, kitn szavakat tabuszavaknak nevezzk. Ezek a szavak kiemelkednek a szvegbl. Nem elssorban nagysguknl fogva, inkbb azt mondhatjuk, hogy valami miatt odavonzzk a szemnket. A feltns okai kztt szerepelhet a nyomatk vltozsa, de sok ms ok is, mint pl. hibs rs, javts, vltoz dlsszg, mretvltozs…./ Amennyiben ilyen szavakat ltunk oda kell r figyelni, milyen sszefggsbe hozhat ez az r szemllyel, milyen jelentseket hordoz, ami szmunkra is informci rtk lehet.
A nyomatk vltozsa egy –egy aprbb elemben:
Kezdvonalban
Az ilyen ember fellpsvel ert akar mutatni, sugrozni msok fel. Gyengesgeit nem vllalja fel, minden krlmnyek kztt meg akarja tartani a ltszatot. Hatrozott fellpsre trekszik, s gy gondolja az els benyoms nagyon fontos, sokat is ad erre.
Vgvonalban
Ez is egyfajta ermutogatst jelent. Kifel nagyobb ert szeretne mutatni az gy r ember, mint amekkorval valjban rendelkezik. Energiit sszpontostja, kitart a munkban, nem engedi, hogy elvesztse erejt.
A lefel men vonalak a szoksosnl is erteljesebbek, vastagabbak
Nagyon kemny, lelkiekben is ers , szvs emberrl van sz.
Amennyiben ez a fokozott nyomatk nem tart ki az egsz trzsvonal hosszban, akkor ez inkbb nekibuzdulst, majd az er id eltti elfogyst jelenti.
|