A szg
Az rkdos s fzres ktsi mdot vlasztk vekkel oldjk meg a mozgst, az elrehaladst a papron, ezltal knny, akadlytalan, grdlkeny haladst rnek el. Ezzel ellenttben a szges, sarkos rs nem jelent akadlytalan elrejutst. A toll egy-egy szg kpzsekor mindig megtorpan, irnyt vltoztat, csak ezutn haladhat tovbb. A folyamatos, grdlkeny halads helyett a lksszer elrejuts a jellemz. rjnak jval tbb energijba kerl az rs ltrehozsa, a sajt maga lltotta akadlyok lekzdse miatt. Az ilyen ember semmikppen sem lehet simulkony, alkalmazkod. Hol keressk a szgeket, sarkokat? Elssorban itt is az "m" s "n" betkben, de megtallhatak szinte mindentt az rsban, ahov egybknt vet kellene rajzolni, pl. az als s fels hurkokban, a "b" "v" betk als ves rszben, a "k" masnijban, az ovlokban, a "h" bet ves rszben, s az kezetekben is.
Mi jellemzi a szgesen rkat? Energikusak, akaratosak, ellenttben llnak krnyezetkkel, hajlthatatlanok, gyakran erszakosak. Tmadak, uralkodni vgynak, merevek, szvsak. Szmukra csak fehr, vagy csak fekete lehet valami, a kompromisszumokat nem kedvelik. Nehezen engednek kzel magukhoz brkit is, nem bartkoz tpusak, nagyon nllak. Feladataikat mindig elltjk, megbzhatak, ktelessgtudak, igazsgszeretk. Msok hibit viszont mindig szreveszik, nem elnzek. Biztosak lehetnk benne, hogy puha lelk, rzelmes ember nem r szges, szgletes rssal. Ha szges rssal tallkozunk, mindig meg kell nznnk, hogy a hegyes szrs, vagy a tompbb szgek jellemzbbek-e az rsra. Minl hegyesebbek a szgek, annl ersebben jelentkeznek rjukban a negatv tulajdonsgok. A tompbb szgekkel rknl cskken a negatv tendencia, kevsb "szrsak", jobban kzelednek a trsasghoz, a vilghoz.
Szablyos, ritmusos rsban pozitvan tljk meg a szges ktsmddal r embert, mert felelssgvllal, aki kpes akaratval szablyozni rzelmeit. Ezzel szemben a ritmus nlkli, szablytalan rs csknys, konfliktusokat keres emberre vall.
Szgek a sz elejn: ha csak a szavak vagy mondatok elejn tallunk szgeket, akkor rja kemnysget, hatrozottsgot szeretne mutatni.
A szavak, vagy mondatok vgn jelentkez zr szgek elutast magatartst, esetleg indulatos, erszakos viselkedst jelezhetnek. Ha fzres rsban tallkozunk zr szgekkel, akkor azt minden valsznsg szerint olyan ember rta, aki megijed sajt rzelmi tlftttsgtl, engedkenysgtl, ezrt prbl a klvilg fel egy kis akaratert mutatni. Ezzel palstolja gyengesgt, gy vdekezik az ellen, hogy kihasznljk t. Ha rkdos rsban ltjuk a zr szgeket, akkor ez olyan emberre vall, aki kemnysget erltet magra, esetenknt nem ll tvol tle a brutalits sem. Leggyakrabban aszocilis szemlyisgek rsban tallkozhatunk ezzel a formval.
A tlzott szgeseds egoizmusra, knyrtelensgre, bizonyos esetekben brutalitsra is utalhat.
|