G : A kgy ductus, vagy ketts vels |
A kgy ductus, vagy ketts vels
A kgy ductus, vagy ketts vels
Korbban a grafolgia nem klntette el a fonalas ktsi mdtl. A ketts vels az rkd s a fzr sszeolvadsa egy hullmvonalba. A hullmhegyek s hullmvlgyek szablyosak, nagyjbl azonos kilengst mutatnak felfel s lefel is. Leginkbb a sinus grbre emlkeztet vonal a kgy hullmz, akadlyok kztt gyesen elsikl mozgst idzi fel. A toll akadlytalanul halad a papron, nem kszteti semmi megllsra. Ha le akarunk rajzolni egy sort rkdot vagy egy sor fzrt, azt vesszk szre, hogy az egyes rkd, ill. fzrelemek utn tollunkat mindig meglltjuk, irnyvltoztatsra knyszertjk. Ha kgyvonalat rajzolunk, nem knyszerlnk megtorpansra, megllsra, folyamatos vonallal haladhatunk tovbb.
A ketts velssel rk jellemz tulajdonsgai: minden helyzethez s krlmnyhez knnyedn alkalmazkodnak, kerlik az sszetkzseket, az akadlyok kztt gyesen lavroznak, elkerlik azokat. Sokoldalak, rendkvl fejlett diplomciai rzkkel rendelkeznek. Az gy r emberek szmra tbbfle igazsg is ltezik, kpesek a dolgokat tbb oldalrl, sokfle szemszgbl tltni. Egymssal ellenttes, ellentmond tulajdonsgokkal rendelkeznek, sokoldalak, sznes egynisgek. Elfordulhat azonban, hogy a ravaszsg, rafinltsg szlhmossg jele az rsban.
Az t f ktsi md s ezek kevert vltozatai mellett tallkozhatunk mg a Sacre-coeur, s a ktetlen betkapcsolsi mdokkal is.
Mit jelent az sszeolvad szr ductus /Sacre-coeur/? Rendkvl ritka ktsi md, melynek nevt egy francia grafolgus, Crepieux-Jamin adta. Ez a vonalkapcsols termszetellenes, tbbnyire csak mesterklt rsokban fordul elõ. Knnyen sszetveszthet a szges ductussal. Az gy r ember a ktvonalakat gy rajzolja, hogy a toll elbb egy darabig felfel, vagy lefel a trzsvonalon halad, s csak ezutn kapcsoldik a kvetkez bethz. Ez a fajta rs lass, merev, modoros. A formk mesterkltek, megjtszottak, finomkodak.
Az sszeolvad szr ductussal rk jellemz tulajdonsgai: kapcsoldsuk a vilghoz mesterklt, termszetellenes. Viselkedsk ugyanolyan irnytott, mint mozdulataik. Msok szeretnnek lenni, mint amilyenek valjban. Nem kpesek a kzvetlensgre, a lazasgra. Gyakran jellemzi ket a sznlels, a kpmutats. Nehzkesek, rendkvl fegyelmezettek, j formarzkkel rendelkeznek.
Ez a kt minta Romnn: Ki vagy? C. knyvben jelent meg
A ktetlensg
A ktetlensget is felfoghatjuk egyfajta ktsi mdnak, negatv ktsnek. Ekkor a betk listaszeren sorakoznak egyms utn, semmilyen kapcsolatba sem lpnek egymssal. Kezket nem nyjtjk a msik fel, leengedett karokkal kapcsolds nlkl sorakoznak.
Mire kvetkeztethetnk ebbl ? Az gy r ember hasonlkppen viselkedik kapcsolataiban. õ az, aki nem tesz lpseket a trsasg, a vilg fel. Hogy elfogadja-e a klvilg kzeledst, ezt „m” s „n” betinek kpzsbl, vgvonalaibl, marginak vizsglatbl derthetjk ki. Ezt az rst a grafolgia szkript rsnak is nevezi. Fontos megtudnunk, hogy rja nem mszaki vgzettsg gpsz, ptsz, vagy nem mszaki rajzol-e. Ezeken a szakterleteken dolgozk a mszaki rajzok elrsi kvetelmnyei miatt hasznljk a szkript rst, s miutn hozzszoktak, mindig ezzel a formval rnak. Õk sokkal gyorsabban rnak szkript rssal, mint az egybknt is gy r emberek. A kts nlkli rst lassan lehet csak ltrehozni, mivel az egyes betelemek utn megllsra, s felemelsre kell knyszerteni a tollat. Az rs, a mozgs lendlete ilyenkor megszakad, a kvetkez bett ismt kezdeti energival kell indtani.
A magnyossg, trstalansg rzst sugall ktetlen rs negatv megtlst enyhti, ha az als s fels znkban bven tallunk hurkokat, amelyek rjnak lmnyeire utal. A hurkok nlkli szkript rs sivr, magnyos embert takar, aki nmaga trsasgval tkletesen megelgszik, nem szeret emberek kztt lenni. Ennek megllaptsnl figyelembe kell vennnk mg a sortvolsgokat s a margk szlessgt is.
A hurok nlkli ktetlen rssal, de sr sortvolsggal rnak szksge van az emberekre, mint kznsgre, akik csodljk t. Kapcsolatot nem ltest velk, csak szerepel elttk.
Amennyiben a szkript rsban mshol nem tallunk magnyossgra, trsasgkerlsre utal jeleket, akkor olyan emberrel llunk szemben, aki j mszaki rzkkel rendelkezik.
Mit tegynk, ha nem tudjuk megllaptani a ktsi mdot? Bizonyos korosztlyokat mg gy tantottak meg rni, hogy a tblra felrajzolt bet vonalt a tanulk az ujjukkal kvetve, a levegbe rtk. Kvessk ezt a mdszert, prbljuk mutatujjunkkal kvetve a levegbe rni az elttnk fekv rs betit, szavait. Hamarosan rezni fogjuk az r mozdulatait, lendlett, megtorpansait, kanyarodsait a papron. gy mr knnyebben megllapthatjuk a ductus milyensgt is.
Mit tegynk, ha kevert, vegyes ductust tallunk? ltalban ezzel fogunk tallkozni, mert ahogy egy embernek nem lehetnek csak negatv, vagy csak pozitv tulajdonsgai, ugyangy nem rhat mindig csak rkdos, vagy mindig csak fzres ductussal sem. Ilyenkor nem tehetnk mst, mint megszmoljuk, hogy az rsban hny „m” s „n” bet van. Ezutn megszmoljuk, hogy ezekbl hnyat milyen ktsi mddal rtak. Elfordulhat, hogy kzel azonos rtkeket kapunk, ez azt jelenti, hogy nincs az rnak uralkod, dominns ktsi mdja. Ekkor instabil, sokszn, kvetkezetlen szemllyel llunk szemben, akinek jelleme nem tl szilrd. Klnsen igaz ez olyankor, amikor valaki egyenl arnyban hasznlja a boltves s fzres ktsi mdot. Mindkett velt mozgssal, nagyjbl azonos energiamennyisggel hozhat ltre, de a mozgs irnya s a jelentstartalom is ellenttes egymssal. Az sztnkbeli ellentmondsokra, kiegyenslyozatlansgra, bels feszltsgekre kvetkeztethetnk ebbl.
Mg az rkd-girland tkrkpe egymsnak, irnyuk ellenttes, de a ltrehoz mozgs energijban nagy klnbsg nincs, /br a girland knnyebben ltrehozhat/ addig a fonal-szg ellenttprnl inkbb a mozgsirny azonossga, de a befektetett energia hatalmas klnbsge a jellemz. Valsznleg ezrt nem tallkozhatunk olyan vegyes ductussal, amelyben a szgessg s a fonalassg keveredik egymssal.
Vegyes ductust alkothatnak: rkd s szg girland s szg rkd s girland
Tallkozhatunk-e tiszta ductussal? Nagyon ritkn, de elfordulhat. Az gy r ember viselkedse mindig egyforma, kiszmthat, jelleme lland. Az emberekhez, a vilghoz val kapcsolata, ktdse mindig egyforma. Ez a ductus alakjtl lehet mindig hvs s elzrkz, bartsgos s kzvetlen, vagy kmletlen rvnyeslni akars ltal vezrelt.
|