Grg teremtstrtnet 1
2007.08.04. 18:13
Grg teremtstrtnet
...
Istenek szletse
Kezdetben csak Khaosz, a ttong ressg ltezett, belle vlt ki Erebosz, az alvilgi Sttsg, s Nx, a fekete jszaka. Aztn megszletett Gaia, a szles mell Fld, a vilgmindensg megingathatatlan alapja, s nmagbl hvta ltre Uranoszt, az Eget. Akkor mr megjelent minden let sforrsa, a Szerelem a vilgban, az g a Fld utn kvnkozott, s Gaia a szzkez Hekatonkheireket, az egyszem Kklpszokat s a Titnokat hozta vilgra.
keanosz volt a legidsebb a Titnok kzl, Kronosz a legfiatalabb; kzjk tartozott Hperin s Theia is, sznak, a Hajnalnak, Hliosznak, a Napnak, s Szelnnek, a Holdnak a szlei, valamint Iapetosz, Promtheusz s Epimtheusz atyja, s Mnmoszn, az Emlkezet istennje. keanosz felesge volt az aranykoszors Tthsz, Kronosz Rheia, Iapetosz pedig Themisz, az igazsg jvbelt istennje.
De Gaia hiba szlte meg gyermekeit, Uranosz bilincsbe verte az egyszem s a szzkez risokat, s az Alvilg legsttebb mlyre tasztotta ket, a Tartaroszba, amelyet ugyanakkora tvolsg vlaszt el a fldtl, mint az eget. A Titnokat is sorra elrejtette, gy a nyzsg let helyett sokig egyetlen, mozdulatlan lels tlttte be a vilgot. Vgl is Gaia elkeseredetten fordult gyermekeihez:
- Hallgassatok rm, gyermekeim, s lljatok bosszt kegyetlen atytokon!
Flelem fogta el a Titnokat, egyik sem mert szlni, csak Kronosz, a legfiatalabb vllalta, hogy eleget tesz anyja felszltsnak, hiszen Uranosz maga idzte fel maga ellen Gaia s gyermekei haragjt. les sarlt vett t anyjtl, lesbe llt, s vratlanul slyos sebet ejtett Uranoszon. Az gnek a fldre cseppen vrbl esztendre megszlettek a bosszll Erinnszek, abbl pedig, ami a tenger habjaira hullott, Aphrodit, a Szerelem szpsges istennje tmadt letre, s gyngykagylban hajzott Kthra, majd innt Kprosz szigetre.
Kronosznak s Rheinak hrom lenya szletett, Hesztia, Dmtr s Hra, meg hrom fia, Hdsz, Poszeidn s Zeusz. De Kronosznak atyja, Uranosz tka jrt az eszben, amely kimondta, hogy t is sajt gyermeke fogja legyzni. Ezrt gyermekeit, amint megszlettek, sorra lenyelte. Nem tudott ebbe belenyugodni Rheia, s amikor legkisebb fit, Zeuszt vilgra hozta, elhatrozta, hogy megmenti az lett. Kvet plylt be jszltt gyermeke helyett, azt adta t Kronosznak, Kronosz le is nyelte. Zeuszt pedig elrejtette Krta szigetn Rheia, a Dikt-hegy barlangjban. Itt kt nimfra, Krta els kirlynak, Melisszeusznak a lenyaira, Adraszteira s Idra bzta a gyermeket, ezek friss mzzel s az Amaltheia kecske tejvel tplltk, a fegyveres Kurszek pedig vigyztak r, s drdikat pajzsukhoz verve ktelen lrmt csaptak, hogy elnyomjk a sr csecsem hangjt, nehogy Kronosz felfigyeljen r.
Zeusz utbb mindannyiuknak meghllta szolglatukat, a kt nimft Rheia az Istenek Anyja papniv, a Kurszeket sajt krtai temploma papjaiv tette, akik Zeusz gyermeksge emlkre fegyvertncot lejtettek az nnepen. Az Amaltheia kecskt, miutn kimlt, az g csillagai kz emelte Zeusz, brbl ksztette oltalmaz pajzst, az aigiszt, szarvbl pedig a bsgszarut, amelybl tel-ital soha ki nem fogyott.
Mert Zeuszra vrt a legnagyobb hatalom, lett az istenek s az emberek atyja, miutn felntt, s beteljestette az tkot, amelyet Kronoszra kimondott Uranosz. keanosz lenya, Mtisz, az sz istennje ltta el tancsokkal, adta Zeusznak a varzsszert is, amellyel Kronoszt arra knyszertette, hogy visszaadja lenyelt gyermekeit. Azok sorra ki is lptek a napfnyre atyjuk gyomrbl, de szletsk rendjt megfordtva: elsnek a beplylt k, utolsnak Hesztia. Ezrt Hesztia - a hzi tzhely istennje - a legidsebb s a legfiatalabb isten egy szemlyben.
gy Zeusz, a legkisebb fi visszahozta az letbe idsebb testvreit, s most mr velk egytt kzdtt meg Kronosszal a vilg uralmrt. Kronoszt tmogattk a Titnok, csak keanosz llt flre a harctl, lenya, Sztx pedig, az Alvilg folyja, ngy gyermekvel, a Gyzelemmel, Ervel, Fltkenysggel s Erszakkal Zeuszt segtette, ezrt kapta jutalmul, hogy a legszentebb esk az nevt idzze.
Promtheusz, Iapetosz fia is Zeusz s a tbbi fiatal isten oldalra llt, mert anyja, Themisz idben kioktatta. Hasznt is vette Zeusz Promtheusz blcs tancsainak. Felhozta a Tartaroszbl a Kklpszokat, akik akkor kovcsoltk szmra a villmot, Hdsz szmra pedig a lthatatlann tv sisakot, Poszeidn szmra a hromg szigonyt. Ilyen fegyverek segtsgvel gyztk le Zeusz s testvrei Kronoszt s a Titnokat, majd maguk kztt osztottk fel a vilgot. Zeusznak jutott az g, Poszeidnnak a tenger, s Hdsznak a fld mlyn az Alvilg. A Titnokat pedig Zeusz letasztotta a Tartaroszba, s a Hekatonkheireket, a szzkez risokat rendelte az rizetkre. Utbb Kronosznak megkegyelmezett, felengedte a Tartaroszbl, de szmzte, s messze nyugaton, a Boldogok Szigetein, az dvzlt halottak fejedelmv tette.
Akkoriban, amikor a Titnok harca folyt, mr tele volt a vilg istenekkel. s minden isten megszletse teljesebb tette a vilgot valamivel, ami addig hinyzott. Az jszaka lenyai a Nappal s a Vgzet, fiai a Hall s az lom s Mmosz, az rk gncsoskod, aki mg az istenek alkotsaiban is csak kivetnivalt tallt. Az jszaka lenyai voltak a Moirk: Klth, Lakheszisz s Atroposz, akik a sors fonalt fonjk, meg Nemeszisz, aki minden bnt megtorol, s Erisz, a viszly istennje. keanosz s Tthsz gyermekei voltak a folyk, az lenyuk volt a szphaj Drisz is, Nreusznak, a tenger reg istennek a felesge, a Nreiszek anyja, s az hzukban nevelkedett Hra is, amg Zeusz felesge nem lett.
Hromszz vig szerettk egymst Zeusz s Hra, amg egymsi lehettek; az gyermekeik voltak Arsz, a hbor istene, Hb, az ifjsg istennje, valamint Eileithia, aki az jszltteket segtette a vilgra. Hra h felesg volt, s fltkenyen nzte, ha Zeusz ms istennket vagy ppen haland lenyokat ajndkozott meg szerelmvel. Zeusz s Dmtr lenya volt Perszephon, de Dmtr, a termkeny anyafld istennje, a haland Iaszinnal is lelkezett a barzdk kztt, s ekkor az istenn haland szerelmest a fltkeny Zeusz villma sjtotta hallra. Dmtr s Iaszin fit, Plutoszt, a Gazdagsgot azonban sajt lenya, Eirn, a Bke nevelsre bzta Zeusz, s a bsgszaruval ajndkozta meg. Kronosz lenyai kzl csak Hesztia nem ismerte soha a szerelmet, msok hzi tzhelyre vigyzott, kln temploma sem volt, de valamennyi isten templomban tiszteletben rszeslt.
Zeusz s Mnmoszn lenya volt a kilenc Mzsa: Klei, Melpomen, Thaleia, Euterp, Terpszikhor, Erat, Kalliop, Urania s Polhmnia, az nek s a zene, a kltszet s a tnc bvs hatalm istenni, a kltk prtfogi. Pieriban szlettek, de a Helikn forrsai krl is otthon vannak, s az istenek palotit is az Olmposzon az nekk tlti be.
Zeusz s Themisz lenyai a Hrk, az vszakok istenni, akik a termszet rendje felett rkdnek, de rkdnek a rend s igazsg felett az emberek vilgban is, ezrt az egyiknek a neve Dik, "Jog", a msik Eirn, "Bke", a harmadik pedig Eunomia, "Trvnyessg".
Anya nlkl szletett Zeusz legkedvesebb gyermeke, Pallasz Athn, az okos szz, a vrosok vdje, minden szp mestersg tudja, s minden tudomny prtfogja. Apja fejbl pattant ki teljes fegyverzetben, sugrz szpsgben, a Nap is meglltotta gyors fogatt az gen, hogy megcsodlja, amikor megszletett. Az Olmposz valamennyi istene rlt neki, csak Hra nzte ezt is fltkenyen, s eltklte, ha Zeusz nlkle hozta vilgra lenyt, is fiat fog szlni apa nlkl. Ht gy is tett, amint mondta; gy szletett Hphaisztosz, de olyan csf volt, hogy maga Hra is elborzadt ltsn, s hogy ki ne nevessk a tbbi istenek, lehajtotta az Olmposzrl. Mg szerencse, hogy a tengerbe esett, hol a Nreiszek - Thetisz s nvrei - szelden karjaik kz fogtk s felneveltk. rkk snta maradt, de a kovcsmestersget nagyszeren rtette, elszr a tenger mlyn, egy barlangban, jtevi, a Nreiszek szmra ksztett mindenfle drga kszert, majd visszatrt az Olmposzra, itt lltotta fel ragyog kovcsmhelyt, s az isteneknek emelt fnyes rcpalott.
Kronosz testvrei, a Titnok kzl val volt Koiosz s Phoib, az lenyuk volt Aszteria s Lt. Aszteria frjj vltozva meneklt Zeusz szerelme ell, de Lt engedett a csbtsnak, s evvel Hra haragjt vonta magra. Szve alatt hordta mr Zeusz ikermagzatt, Apollnt s Artemiszt, de megszletskig mg sokat kellett szenvednie. Ha elfradt, nem volt egy talpalattnyi hely, ahol fejt lomra hajthatta volna, ha megszomjazott, nem volt forrs, amely megitassa, mert Hra bosszjtl flt mindenki. Orszgrl orszgra, szigettl szigetig bolyongott a szegny fldnfut, de nem akadt fldrsz, amely befogadja. gy jutott Dlosz szigetre.
Dlosznak nem voltak termkeny fldjei, Dloszban kvr nyjak sem legelsztek. Kavicsai kztt a f is alig ntt, nem is trdtt vele senki.
- Dlosz, kves sziget, akarsz-e Apolln szlfldje lenni? Most senki sem trdik veled, de ha befogadsz engem, rajtad fog szletni Apolln, s rajtad fog llni a messzelv isten temploma.
rlt neki Dlosz, hogyne akarta volna. Csak egyrt aggdott:
- Azt beszlik, Lt, hogy fktelen erej isten lesz a te fiad. Meg lesz-e elgedve olyan kicsi szigettel, mint n vagyok? Nem fogja-e megvetni kavicsos, kopr fldemet? Flek, hatalmas lbval a tenger habjai al lk, s keres ms hazt magnak, ahol lombos fk kzt pthet templomot. Rajtam meg a vzben a fekete fkk vehetnek szllst maguknak.
Erre Lt megeskdtt:
- Hallja meg ht az g s a Fld s az alvilgi Sztx hmplyg vize - ennl nagyobb eskt nem ismernek az istenek -, hogy itt lesz rkk Phoibosz Apolln illatos oltra, itt lesz szent ligete, s minden ms szigetnl tbbre fog tged becslni.
Ebben megnyugodott Dlosz. rlt mr elre Apolln szletsnek, s szvesen befogadta Ltt.
|