A csakrk / A kundalini
2007.08.29. 18:18
V. FEJEZET
A csakrk
A csakra sz szerint kereket vagy forg korongot jelent szanszkrit nyelven. Azok megjellsre szoktk hasznlni, amiket gyakran az emberben lev erkzpontoknak neveznek. Ilyen csakrk megtallhatk az ember valamennyi tudathordozjban, s ezek olyan kapcsoldsi pontok, amelyeken keresztl er ramlik t az egyik tudathordozbl a msikba. Kzvetlen kapcsolatban vannak a klnbz tudathordozk kpessgeivel vagy rzkeivel is.
Az terikus test csakrit rszletesen ismertettk Az terikus test cm knyvben, s a tanulmnyoznak ajnljuk ezt a munkt, mivel az terikus csakrk tanulmnyozsa megknnyti az asztrlis csakrk megrtst.
Az terikus csakrk az terikus test felletn helyezkednek el, s ltalban azon fizikai szervek neve utn vannak elnevezve, amelyeknek megfelelnek. Ezek a kvetkezk:
1. Alap vagy gykr csakra,
2. Kldk csakra,
3. Lp csakra,
4. Szv csakra,
5. Torok csakra,
6. Szemldkk kztti vagy harmadik szem csakra,
7. Fejtet vagy korona csakra.
Van ezenkvl mg hrom alacsonyabb csakra is, mivel azonban ezeket csak a fekete mgia8 bizonyos iskoli hasznljk, gy itt nem is foglalkozunk velk.
Az asztrlis csakrk, amelyek gyakran az terikus test belsejben vannak, ngydimenzis rvnyek (lsd XVIII. fejezet), s gy van egy olyan irny kiterjedsk, amely teljesen eltr az terikustl, ennek kvetkeztben – br megfelelnek az terikus csakrknak – soha, semmi esetben sem azonosak velk, noha egyes rszk mindig rintkezik.
Ezek az asztrlis csakrk ugyanazokat a neveket kaptk, mint az terikus test csakri, a feladatuk pedig a kvetkez:
1. Alap- vagy gykr-csakra. Ez a kgytz, a kundalini szkhelye, egy olyan er, amely minden skon ltezik, s amely segtsgvel bred fel a tbbi csakra.
Az asztrlis test kezdetben egy majdnem tehetetlen tmeg volt, amely csak a leghomlyosabb tudatossggal rendelkezett, nem volt semmilyen meghatrozott kpessge, hogy brmit is tegyen, s nem rendelkezett tiszta ismerettel az t krlvev vilgrl. Az els dolog, ami megtrtnt, a kundalini felbredse az asztrlis skon.
2. Kldk-csakra. A kundalini, miutn az els csakrban felbredt, a kldk-kzpont fel mozgott, amelyet letre keltett, s gy felbresztette az asztrlis testben az rzkels kpessgt, a mindenfle kls hats irnti rzkenysget, br minden ahhoz hasonl nlkl, mint az a hatrozott megrts, ami a ltsbl s hallsbl szrmazik.
3. Lp-csakra. Ezt kveten a kundalini a lp-csakrba lpett t, s azon keresztl letre keltette az egsz asztrlis testet, mivel e csakra egyik feladata a prna, az leter felvtele, amely szintn ltezik minden skon. A lp-csakra letre keltse lehetv teszi, hogy az ember az asztrlis testben tudatosan utazhasson, br csak homlyos elkpzelssel arrl, hogy az utazsa alatt mivel tallkozik.
4. Szv-csakra. Ez a csakra lehetv teszi, hogy az ember ms asztrlis lnyek rezgseit megrtse, s azokkal egyttrezzen, gy kpes sztnsen megrteni rzelmeiket.
5. Torok-csakra. Azt a kpessget biztostja az asztrlis vilgban, amely a fizikai vilgban a hallsnak felel meg.
6. Szemldkk kztti vagy harmadik szem csakra. Biztostja azt a kpessget, hogy hatrozottan szleljk az asztrlis trgyak alakjt s termszett ahelyett, hogy csak homlyosan rzkelnnk jelenltket.
Ehhez a csakrhoz kapcsoldva jelenik meg az a kpessg is, hogy a legkisebb fizikai vagy asztrlis rszecskt tetszs szerinti nagysgra nagythatjuk, mintha mikroszkpot hasznlnnk. Ez a kpessg lehetv teszi, hogy egy okkult kutat a molekulkat, atomokat, stb. szlelje s tanulmnyozza. Viszont e kpessg teljes irnytsa inkbb a kauzlis testhez tartozik.
A megnagyts kpessge a keleti knyvekben lert siddhi-k egyike, ahol gy jellemzik, mint „az a kpessg, amellyel az ember tetszs szerint naggy vagy kicsinny teheti magt”. A lers tall, mert az alkalmazott mdszer egy elkpzelhetetlenl kicsi ideiglenes ltmechanizmus felhasznlsa. Fordtva, a ltottak lekicsinytse egy ideiglenes s sokkal risibb ltmechanizmus ltrehozsval rhet el.
A megnagyts kpessge teljesen eltr egy magasabb skon trtn mkds kpessgtl, mint ahogyan egy csillagsz azon kpessge, hogy megfigyelje a bolygkat s csillagokat, teljesen klnbzik attl a kpessgtl, hogy kzttk mozogjon, vagy tevkenykedjen.
A hindu sztrk azt lltjk, hogy a nyelv egy bizonyos rszn trtn meditls asztrlis ltst eredmnyez. Ez a kijelents „leplezs”, mivel az agyalapi mirigyre vonatkozik, amely pontosan a nyelv tve felett helyezkedik el.
7. Fejtet vagy korona csakra. Ez a csakra teszi kerekk s teljess az asztrlis letet, s az embert kpessgeinek teljessgvel ltja el.
gy tnik, ez a csakra ktfle mdon mkdik.
Az egyik embertpusnl mind a hatodik, mind a hetedik csakra az agyalapi mirigyen fut ssze, mivel e tpus szmra gyakorlatilag a hipofzis jelenti az egyetlen kzvetlen kapcsolatot a fizikai s a magasabb skok kztt.
A msik embertpusnl viszont a hatodik csakra ugyangy az agyalapi mirigyre tmaszkodik, a hetedik csakra azonban addig hajlik vagy dl, amg rvnye ssze nem tallkozik a tobozmiriggyel. Az ilyen tpus emberekben a tobozmirigy gy kel letre, s kerl kzvetlen kommunikcis kapcsolatba az als mentlissal, ltszlag anlkl, hogy a szoksos mdon a kzbees asztrlis skon keresztl menne.
A fizikai testben – gy tudjuk – minden rzknek megvan a maga elklnlt szerve, a szem a ltsra, a fl a hallsra, s gy tovbb. Az asztrlis testben azonban ez nem gy van.
Az asztrlis test rszecski a forrsban lev vzhez hasonlan llandan rvnylenek s ramlanak, ennek kvetkeztben nincsenek olyan klnleges rszecskk, amelyek llandan valamelyik csakrban maradnnak. ppen ellenkezleg, az asztrlis test minden rszecskje keresztlmegy minden csakrn.
Minden csakrnak megvan az a feladata, hogy azokban a rszecskkben, amelyek rajta keresztlfolynak, bizonyos vlaszolsi kpessget bresszen fel, az egyik csakra a lts, a msik a halls, stb. kpessgt.
Ennek kvetkeztben egyetlen asztrlis rzkels sincs a sz szoros rtelmben az asztrlis test valamely meghatrozott rszhez ktve vagy arra korltozva. Inkbb az asztrlis test rszecskinek sszessge az, amely rendelkezik a vlaszols kpessgvel. Ezrt egy olyan ember, aki kifejlesztette asztrlis ltst, asztrlis teste anyagnak minden rszt hasznlja, ha ltni akar, s gy egyformn jl lthatja az eltte, a mgtte, a felette, az alatta, vagy brmely oldalon lev trgyakat. Ugyangy van a tbbi rzkelssel is. Ms szavakkal, az asztrlis rzkek egyformn aktvak a test minden rszben.
Nem knny lerni azt a nyelvet helyettest eszkzt, amelynek segtsgvel a fogalmak asztrlis mdon kzlhetk. A hang a sz szoros rtelmben lehetetlensg az asztrlis vilgban, tulajdonkppen mr a fizikai vilg magasabb rszeiben sem lehetsges. Az sem lenne helyes, ha azt mondannk, hogy az asztrlis vilg nyelve a gondolattvitel, a legtbb, amit mondhatunk, annyi, hogy klnleges mdon kifejezett gondolatok tvitele.
A mentlis vilgban egy gondolat azonnal taddik egy msik ember elmjbe minden szhasznlat nlkl, ezrt a mentlis vilgban a nyelv a legkisebb gondot sem jelenti. Az asztrlis kommunikci viszont gyszlvn kzpen van a mentlis vilg gondolattvitele s a fizikai vilg tnyleges beszde kztt, s itt mg szksg van arra, hogy a gondolatot szavakkal juttassuk kifejezsre. Ezrt ehhez a gondolatcserhez szksges, hogy a kt fl rendelkezzen egy kzs nyelvvel.
Az asztrlis s az terikus csakrk nagyon szoros kapcsolatban vannak egymssal, azonban van kzttk, s nehezen lerhat mdon thatja azokat egy szorosan sztt szerkezet hl vagy burok, amely fizikai atomok egyetlen rtegbl ll, amely nagyon ssze van prselve, s amit egy klnleges prna-fajta hat t. Az isteni let, amely rendes krlmnyek kztt az asztrlis testbl a fizikaiba szll al, gy van hangolva, hogy ezen a pajzson teljes knnyedsggel tud keresztl hatolni, viszont ez a pajzs tkletes akadlyt jelent minden ms er szmra, ami nem kpes mindkt sk atomikus anyagt hasznlni. Ez a szvedk termszetes vdelmet jelent annak megakadlyozsban, hogy a skok kztt id eltt megnyljon az sszekttets, amelynek kifejldse csak srlshez vezetne.
Ez az, ami rendes krlmnyek kztt megakadlyozza a tiszta visszaemlkezst az lomletre, s ez az, ami azt a pillanatnyi ntudatlansgot okozza, amely mindig bell a hall pillanatban. Viszont e vdelem nlkl az tlagember brmely pillanatban valamilyen asztrlis lny ltal kzvettett erk befolysa al kerlhetne, amelyekkel nem lenne kpes szembeszllni. Ki lenne tve annak, hogy llandan megszlljk olyan asztrlis lnyek, akik testnek megszerzsre vgynak.
Ez a szvedk tbbfle mdon srlhet meg:
1. Az asztrlis testet r nagy megrzkdtats, pldul egy hirtelen rmlet szttpheti ezt a finom szerkezetet, s az embert – ahogyan ltalban mondani szoktk – az rletbe kergeti.
Egy hatalmas dhkitrs is ugyanezt a hatst keltheti, mint ahogyan minden ms nagyon ers, rossz rzelem is, amely egyfajta robbanst okoz az asztrlis testben.
2. Alkohol vagy kbtszerek hasznlata kvetkeztben, belertve a dohnyt is. Ezek az anyagok olyan alkotelemeket tartalmaznak, amelyek felbomolva prolognak, s nmelyikk a fizikaibl az asztrlis skra lp t. Mg a tea s a kv is tartalmaznak ilyen anyagot, azonban olyan kis mennyisgben, hogy csak a hossz idn t folytatott lvezetk hozn ltre a fenti hatst.
Az alkotelemek a csakrkon keresztl ppen az ellenttes irnyba znlenek, mint kellene, s ha ez ismtlden trtnik meg, komolyan megsrtik, vgl pedig szt is romboljk a finom szvedket.
Ez a rombols vagy megsemmists ktfle mdon trtnhet meg, az embertpusnak s az terikus s asztrlis testben lev alkotelemek arnynak megfelelen.
Az egyik embertpus esetben az elprolg anyag ramlsa valsgosan elgeti a szvedket, s ezrt ajtt nyit mindenfle rendellenes er s rossz befolys szmra. Azok, akiket ilyen tmads r, delrium tremensbe, megszllottsgba vagy rletbe esnek.
A msik embertpus esetben a prolg alkotelemek keresztlramlsuk kzben valahogyan megkemnytik az atomokat, s gy lktetsket nagymrtkben megakadlyozzk s megbntjk, s a prna klnleges tpusa, amely az atomot a szvedkbe rgzti, tbb mr nem kpes ltetni azt. Ennek eredmnye a szvedk egyfajta megkemnyedse, gy ahelyett, hogy rajta keresztl az egyik skrl a msikra tl sok folyna t, mindenbl csak nagyon kevs ramlik t rajta. Az ilyen emberben a j tulajdonsgok ltalnosan gyenglni kezdenek, aminek durva anyagiassg, kegyetlensg s llatiassg az eredmnye. Minden finomabb rzs kivsz belle az nuralom kpessgvel egytt.
Minden hats, ami tlp az egyik skrl a msikra, csak az atomikus alskokon keresztl akar thaladni, amikor azonban ez a hanyatlsi folyamat ltrejn, az nemcsak a tbbi atomikus anyagot, hanem mg a msodik s harmadik alsk anyagt is megfertzi, gy az terikus s az asztrlis skok kztti kommunikci csakis az alsbb alskokon lehetsges, ahol viszont csak a kellemetlen s rossz befolysok tallhatk meg.
A htkznapi ember tudata mg nem tudja hasznlni a tiszta atomikus anyagot sem a fizikai, sem az asztrlis skon, ezrt rendes krlmnyek kztt szmra nem lehetsges a tudatos, akaratlagos kommunikci a kt sk kztt. Ennek elrshez a megfelel mdot a tudathordozk megtiszttsa jelenti, amg mindkt sk atomikus anyaga teljesen letre nem kel, s gy a kt sk kztti minden kommunikci ezen az ton trtnhet. Ebben az esetben a szvedk a legteljesebb mrtkben megrzi helyzett s aktivitst, s tbb mr nem jelent akadlyt a tkletes kommunikci szmra, ugyanakkor tovbbra is folyamatosan megakadlyozza az alacsonyabb s nemkvnatos alskokkal val szoros rintkezst.
3. A harmadik md, ahogyan a szvedk megsrthet, az, amit spiritiszta kifejezssel „mdiumitst fejleszt sszejvetelnek” neveznek.
Teljesen lehetsges, s valjban nagyon gyakori eset az, hogy valaki, akinek asztrlis csakri jl fejlettek, s gy kpes szabadon tevkenykedni az asztrlis skon, amikor visszatr ber tudatba, mgsem emlkszik asztrlis letbl semmire. Ezzel a jelensggel s magyarzatval rszletesebben Az lmok cm fejezetben fogunk foglalkozni.
VI. FEJEZET
A kundalini
A tanulmnyoz a kundalini lerst, valamint az tertesttel s annak csakrival val klnleges kapcsolatt Az terikus test cm knyvben tallja meg. Itt ezzel csak az asztrlis testtel val kapcsolatban fogunk foglalkozni.
A Logoszbl kirad hrom ismert er a kvetkez:
1. a fohat, amely elektromossgknt, hknt, fnyknt, mozgsknt, stb. nyilvnul meg;
2. a prna, amely leterknt mutatkozik meg;
3. a kundalini, amelyet kgytzknt is ismernk.
Mindhrom er ltezik minden olyan skon, amirl valamit is tudunk. Amennyire tudjuk, e hrom er egyike sem vltoztathat t brmely msikk, valamennyi klnll s klnbz.
A The Voice of the Silence9 a kundalinit a „Tzes Ernek” s a „Vilg Anyjnak” nevezi. Az elsnek azrt, mert folykony tzhz hasonlan jelenik meg, amint keresztl rohan a testen, a plyja pedig, amelyet kvetnie kell, spirlis, hasonl egy kgy gyrihez. A Vilg Anyjnak azrt nevezik, mert rajta keresztl lehet letre kelteni a klnbz tudathordoz testeinket, s gy a magasabb vilgok sorban megnylhatnak elttnk.
Lakhelye az emberi testben a gykr-csakrnl tallhat, s az tlagemberben egsz lete alatt itt nyugszik, soha fel nem bred, s az ember nem is gyantja ltezst. Sokkal jobb neki, ha alv llapotban marad addig, amg az ember meghatrozott erklcsi fejlettsget nem r el, amg elg erss nem vlik, hogy irnytsa, s gondolatai elg tisztkk nem vlnak, hogy kpes legyen szembenzni felbresztsvel srls nlkl. Senkinek sem szabad ksrletezni vele anlkl, hogy meghatrozott tantst kapott volna egy olyan tanttl, aki teljesen ismeri a tmt, mert az ezzel kapcsolatos veszlyek nagyon is valsak s rendkvl komolyak. Ezek kzl nhny tisztn fizikai jelleg. Irnytatlan mozgsa gyakran okoz ers fizikai fjdalmat, knnyedn szttpheti a test szveteit, st a fizikai letet is elpusztthatja. Ezen kvl a fizikainl magasabb tudathordozkban is okozhat maradand srlst.
Id eltti felbredsnek egyik nagyon gyakori hatsa az, hogy a testben nem felfel, hanem lefel szguld, s gy a legkevsb kvnatos szenvedlyeket sztnzi, felingerli azokat s hatsaikat olyan szintre emeli, hogy az ember szmra teljesen lehetetlen ellenllni nekik, mert olyan erk lpnek mkdsbe, amelyekkel szemben az ember teljesen tehetetlen. Az ilyen emberek szatrokk, perverz szrnyekk vlnak, mert ez az er meghaladja a normlis emberi ellenll-kpessget. Valsznleg szert tesznek bizonyos rendkvli kpessgekre, ezek azonban olyanok, amelyek a fejlds egyik alacsonyabb rendszervel hozzk ket kapcsolatba, amellyel az emberisg nem kvnja fenntartani az rintkezst, a rabszolgasgukbl val megmenekls pedig tbb jraszletsbe is kerlhet.
Van egy olyan fekete mgia iskola, amely azrt alkalmazza szndkosan ezt az ert, hogy rajta keresztl keltse letre azokat az als csakrkat, amelyeket a J Trvny kveti sohasem hasznlnak.
A kundalini id eltti kibontakozsnak ms kellemetlen lehetsgei is vannak. Mindent felerst az ember termszetben, viszont sokkal gyorsabban ri el az alacsonyabb s rossz tulajdonsgokat, mint a jkat. A mentlis testben a becsvgy nagyon knnyen felbred, s hamarosan hihetetlenl eltlzott szintre nvekszik. Valsznleg ezzel egytt jr az rtelem igen nagy mrtk megersdse, amit olyan rendkvli s stni bszkesg ksr, ami az tlagember szmra teljesen elkpzelhetetlen.
Ha egy kpzetlen ember rjn, hogy a kundalini vletlenl felbredt benne, azonnal felvilgostst kell krnie olyan valakitl, aki ezeket a dolgokat tkletesen ismeri.
A kundalini felbresztst – amelynek mdszert a nyilvnossg nem ismeri – s a csakrkon keresztl trtn tovbbtsnak megksrlst – amelynek sorrendje szintn tudatosan titkos a nyilvnossg szmra – sohasem szabad megksrelni, csakis egy Mester kifejezett javaslata esetben, aki a ksrlet klnbz lpcsfokain vigyz tantvnyra.
A tapasztalt okkultistk a legkomolyabban intenek a kundalini brmilyen mdon trtn felkeltsnek ksrlettl, az ezzel jr valdi s nagy veszlyek miatt, kivve, ha ez kpzett vezets mellett trtnik. Amint a Hathayogapradipika mondja: „a jgiknak felszabadulst hoz, az ostobkat viszont rabsgba dnti”. (III. 107.)
Nhny esetben a kundalini magtl bred fel, ilyenkor tompa izzst rznk, st nmagtl mg mozogni is kezdhet, br ez ritka eset. Ebben az utbbi esetben valsznleg knz fjdalmat okoz, mivel a jratok nincsenek elksztve a szmra, tjt gy kell megtiszttania maga eltt, hogy jkora mennyisg terikus salakot tnylegesen tget, ami szksgszeren fjdalmas folyamat. Amikor gy magtl bred fel, vagy vletlenl bresztik fel, ltalban megprbl a gerincoszlop belsejben szguldani felfel, ahelyett, hogy azt a spirlis utat kvetn, amelybe az okkultista megtanulja belevezetni. Ha lehetsges, az akaratot kell mkdsbe hozni, hogy megfkezzk az elreszguldst. Azonban ha ez lehetetlennek bizonyul, ami a legvalsznbb eset, nem szabad pnikba esni. Valsznleg a fejtetn keresztl ki fog rontani s a krnyez lgkrbe kiszkni, s egy kis gyengesgen kvl felteheten nem fog ms bajt okozni. Annl nagyobb baj nem trtnhet, mint az ntudat ideiglenes elvesztse. A legnagyobb veszlyek nem a felfel ramlsval, hanem a lefel s befel fordulsval kapcsolatosak.
Az okkult fejldssel kapcsolatos alapfeladata az, hogy az terikus testben lev csakrkon keresztl haladva letre keltse ezeket a csakrkat, s lehetv tegye, hogy azok a fizikai s az asztrlis testek kztti sszekt kapukknt mkdhessenek. A Csend Hangja azt mondja, hogy amikor a kundalini elri a harmadik-szem csakrt, s teljesen letre kelti azt, azt a kpessget adja, hogy meghalljuk a Mester hangjt, ami ebben az esetben az Eg vagy a fels n hangjt jelenti. Ennek az oka az, hogy amikor az agyalapi mirigy mkdsbe lp, tkletes sszekttetst alakt ki az asztrlis tudathordozval, s gy rajta keresztl minden bellrl szrmaz kzls felfoghat.
Ezen kvl fel kell breszteni valamennyi magasabb csakrt is a megfelel sorrendben, s valamennyit fogkonny kell tenni a klnbz asztrlis alskokrl szrmaz mindenfajta asztrlis hatsra. Jelenlegi testetltse alatt a legtbb ember nem juthat el idig, ha ez az els olyan lete, amelyben ezekkel a dolgokkal komolyan foglalkozik. Nhny indiai taln kpes ezt megtenni, mert testeik az rklds kvetkeztben sokkal alkalmasabbak e clra, mint a legtbb ms ember, a tbbsg szmra azonban ez egy ksbbi kr10 munkjhoz tartozik.
A kundalini legyzst minden testetltsben meg kell ismtelni, mivel a tudathordozk minden esetben jak, ha azonban egyszer mr megtettk, akkor ezek az ismtlsek sokkal knnyebbek. Mkdse a klnbz embertpusok szerint vltozik. Egyesek inkbb ltjk a fels nt, mint a hangjt halljk. A felsvel val kapcsolatnak is sok szintje van, a szemlyisg szmra az n befolyst jelenti, az n szmra viszont ez mr a mond befolysa, a mond szmra pedig azt jelenti, hogy a Logosz tudatos kifejezdsv vlik.
gy tnik, hogy nincs semmilyen letkorbeli korlt a kundalini felkeltsnl, a fizikai egszsgre azonban szksg van, a vele jr megterhels miatt.
A thyrsus srgi szimblum volt, egy bot, a vgn fenytobozzal. Indiban megtalljuk ugyanezt a szimblumot, azonban a bot helyett bambuszrudat hasznltak, amin ht csom volt. A misztriumok nhny vltozatban a thyrsus helyett egy reges vasrudat hasznltak, amelyre azt mondtk, hogy tzet tartalmazott. A bot vagy a ht csomj rd a gerincoszlopot jelkpezi annak ht csakrjval. A rejtett tz termszetesen a kundalini. A thyrsus nemcsak szimblum volt, hanem egy a gyakorlatban hasznlt trgy is. Egy nagyon ersen magnetizlt eszkz volt, amit a beavatottak arra hasznltak, hogy az asztrlis testet felszabadtsk a fizikaitl, amikor teljes tudatossggal ebbe a magasabb letbe emelkedtek. A pap, aki magnetizlta, a jellt gerincre fektette, s gy adott t neki valamennyit a sajt magnetizmusbl, hogy segtsen neki ebben a nehz letben s az eltte ll erfesztsekben.
|