Inkvizci
Az inkvizci a trtnelem sorn tbbszr, tbbflekpp megvalsult intzmny, mely az gynevezett eretnekek, teht a vatikni hivatalos nzethez kpest msknt gondolkozk s msknt hvk s hitetlenek elleni fellpst tekintette feladatnak. Nevt elssorban a Rmai Katolikus Egyhzhoz ktik, noha a trtnelem sorn az inkvizcit nem mindig ez az intzmny irnytotta. Mdszerei gyakran kegyetlenek voltak, kzjk tartozott a knvallats (inquisitio latinul: „kinyomozs, kikutats, kivizsgls”) s az eltltek mglyn val elgetse. Cselekedetei s egyttmkdse az egyes kormnyokkal trtnelmi szempontbl vitatott, de ettl fggetlenl igen egyrtelmen feltrt. A megrtshez tudatostani kell a korabeli llam s az egyhz szoros sszefondst s egymsrautaltsgt.
Eredete
Az akkori nyugati keresztnysg egyhza ersen tekintlyelv s hierarchikus felpts volt, s a dogmktl val eltrsek veszlyeztettk a hatalmt, gy a hit vdelme s a tekintly vdelme ssze is kapcsoldott. Miutn Konstantin csszr felhagyott a keresztnyldzssel, az egyhz figyelme hatalma megszilrdtsa fel fordult. Az els kivgzsek Orlansban s Milnban trtntek 1022-ben s 1034-ben. Az eretnekek elvetettk az egyhz hierarchijt, a rgi segyhzi llapotok visszalltsra trekedtek, sokan kzlk nem tiszteltk a szenteket s Szz Mrit.
Az eretnekek elleni kzdelem eleinte szervezetlenl folyt, a 12. szzadban azonban az egyhz ktelezni kezdte a vilgi uralkodkat az eretneksg elleni harcra. Vilgi uralkodk kzl elsknt az aragniai kirly, II. Pter rendelte el az eretnekek mglyahallt 1197-ben. Egy fontos adat derl ki ebbl: az inkvizci elvben nem hirdetett tletet, azt a vilgi hatalom hajtotta vgre; gyakorlatilag azonban az inkvizci „javaslatait” mindig vgre is hajtottk vilgi tlet formjban.
Trtnete
Idrendi sorrendben ngy inkvizci ltezett: a kzpkori inkvizci, a spanyol inkvizci, a portugl inkvizci s a rmai inkvizci.
Megjegyzend, hogy hasonl jelleg, embereket mglyn elget, erszakszervezete s tette ms egyhzaknak, pldul a klvinistknak is volt.
A kzpkori inkvizci
Az inkvizci els hullma a bogumil mozgalomhoz hasonlatos dl-franciaorszgi katar eretnekmozgalmak ellen szervezdtt. Ezt mind az egyhzi, mind a vilgi hatsgok ldztk, kezdetben kikzstssel s hatsgi ton (pl. III. laterni zsinat, 1179). Ennek hatstalansga indtotta az els, n. episzkoplis inkvizcit 1184-ben az Ad abolendam cm ppai bulla kiadsval. Azrt neveztk episzkoplisnak, mert a helyi pspkk (latinul: episcopus) gondjaira volt bzva a vgrehajtsa, s cja az ugynevezett eretneksg kiirtsa volt. Az eretneksghez mr a msknt gondolkozs elegend volt. Ez az inkvizci nem volt valami sikeres. Az eretnekek s a hatsgok kzti eszmei s hatalmi vita hamar fegyveres harcc durvult. III. Ince ppa ki is hirdette ellenk a keresztes hadjratot, amelyet 1208 s 1228 kztt montforti Simon grf vezetett. A hadjrat mindkt rszrl szrnyû embertelensggel jrt (ld. beziers-i vrengzs, 1209). Az albiak elleni keresztes hadjrat 1229-ben a prizsi bkvel rt vget, noha a katar mozgalom csak a kvetkez vszzadban hunyt ki.
A kvetkezt, a ppai inkvizcit az 1230-as vekben a sikertelen episzkoplis inkvizcira vlaszkppen indtottk. Ezt mr ppai hatrozat alapjn kln kikpzett vallatk hajtottk vgre; k fknt a dominiknusok kzl kerltek ki. Az inkvizci irgalmatlanul szigor volt. Az eretnekeket polgri s politikai jogaiktl msodziglen megfosztottk, megtagadtk temetsket, megvontk a fellebbezs s a vdelem jogt, elkoboztk vagyonukat s a feljelentket megjutalmaztk. Az inkvizci keletkezst, mûkdst, szigort – fkpp azonban az egyhzi hivatalok egyttmûkdst az llami hatsgokkal – csakis a kzpkori trsadalmi rend alapjn lehet megrteni.
A 13. szzadban az inkvizci elterjedt Nmetorszgban s a skandinv llamokban is. szak-Eurpban sokkal kevsb volt vrszomjas, s kisebb hatssal volt a trtnelemre. Angliban sosem honosodott meg az inkvizci, de az jvilgba Kolumbusz magval vitte.
A spanyol inkvizci
Az El Santo Oficio de la Santa Inquisition, kzismertebb nevn a spanyol inkvizci 1478-ban alakult, Aragniai Ferdinnd s Kasztliai Izabella uralkodsa alatt. A spanyol inkvizci fggetlen volt a rmai egyhztl, gy vilgi mozgalomnak tekinthet.
Egyes (keresztny) egyhztrtnszek szerint nemcsak egyes keresztnyeket ldztek (sokszor a ppai ints ellenre), hanem az ttrt muzulmnokat s zsidkat is. A hrhedt autodaf az inkvizci egyik legsttebb fejezett jelkpezi. A spanyol inkvizcibl fejldtt ki a mexiki, ami egszen a fggetlensg kivvsig mkdtt.
Az intzmnyt vdeni szndkoz kortrtnszek szerint a spanyol inkvizcit Ferdinnd s Izabella azrt is alaptotta, hogy megvdjk a megtrteket (conversos), az j keresztnyeket, akik ldozatul estek a kzmltatlankodsnak, eltleteknek, flelmeknek s irigysgnek; tovbb az inkvizcinak csak a megkereszteltek felett volt hatalma, a nem megkereszteltek - hacsak nem a termszet trvnyeit szegtk meg - nem estek a fegyelmi intzkedsek hatlya al. Ezzel szemben figyelembe kell venni a zsidkkal szembeni 1391. vi s az inkvizci megalaptsa utn egyre gyakoribb vl tmadsokat, amelyek kvetkezmnyeitl tartva szmos zsid a kikeresztelkedsben keresett menedket. Az inkvizci vezetje, Toms Torquemada fogalmazta meg az ediktiumot, amellyel Ferdinnd s Izabella a spanyolorszgi zsidkat 1492-ben kizte az orszgbl.
Utolsknt a spanyol inkvizci rt vget, 1834-ben.
|