A romantika
A ROMANTIKA " Mary, trd ki ablakod, eljtt a perc, a vrva-vrt! Ki tged egyszer lthatott, fsvny aranyra mit sem d. Vihar szelt, dht, fagyt killom n, akrmi zord, csak elnyerhetnm t magt, a drga Mary Morrisont." Robert Burns
"A romantika, vagy romanticizmus szt elszr az angolok hasznltk, mg a XVII. szzadban. Eredetileg annyit jelentett, hogy regnybe ill; s hasznltk annak megjellsre, hogy valami nem valszn, valamint olyan tjak jellsre amelyekre ma mr azt mondjuk, vadregnyes. Irodalomtrtneti fogalomm a XVIII. szzad vgn vlt, amikor a klasszicizmus ellenttt kezdtk jellni vele. Mert a romantika elszr a klasszicizmus ellenlbasaknt jelent meg a szellemtrtnetben. Els nagy kpviselje a svjci - francia Jean Jaques Rousseau, akinek a hatsa alatt a romantikus letrzs tudatosodott az emberekben s rohamszeren hdtotta meg Eurpa szvt. A szvt, mert a romantika a szv stlusa, s ismertetjegyei kz tartozik a szv lland emlegetse is. A XVIII. szzad Rousseau fellpsig az sz szzada volt, a vilgossg szzada. A romantika elssorban visszahats a felvilgosods tlz sztisztelete ellen. Rousseau s kveti felfedeztk s si jogaiba visszahelyeztk az ember rzelmi s akarati, vagyis inkbb sztns lett. A romantika, els korszakban, az rzelem s az sztnk lzadsa az rtelem zsarnok- sga ellen. Ebbl kvetkezik, hogy a romantikus ember s a romantikus stlus ersen rzelmes termszet. Romantika s szentimentalizmus egymssal szoros rokonsgban ll fogalmak. A romantikus-szentimentlis ember rezni az rzs kedvrt, tiszteletben tartja, polja, beczi sokszor tetszelegve tlozza rzelmeit, mert csak az rzelmet tartja igazn fontosnak az emberben. Az rzelem s sztn tisztelete a romantika msodik korszakban azutn arra brta a kor nagy kltit, hogy egy emelettel mlyebben ssanak le az emberi llekben. A klasszicizmus nagy alkotsai a llek legfelsbb, legvilgosabb emeletn jtszdnak le, a vilgos tudatban. A romantika nagy korszaka viszont ppen arra trekedett, hogy lehatoljon a llek pincibe, bnyiba, a tudat alatti birodalmba. Ezrt jtszik olyan nagy szerepet az lom s azok az si kifejezsi formk, amelyek az lommal rokon ok, s a tudat alatti rtegekbl tpllkoznak: a mese, a monda, a mtosz s a babona. A romantika visszahelyezte jogaiba a meseerd holdvilgt, a tndreket akik knnyedn s csbtan lejtenek, mint az ember teljeslhetetlen vgyai, a srokat s ksrteteket, az ember si s minden sszer gondolsnl ersebb borzongst s iszonyatt a termszet s az rk hall rejtelmeivel szemben. A romantika ebben az rtelemben az szen inneni, szen tli dolgok lzadsa az sz ellen." (Szerb Antal)
Minden mvszeti gra kiterjed korstlus, stlusirnyzat s vilgszemllet. (Az utols nagy korstlus az eurpai mvszettrtnetben.) Id: A trtneti romantika a XVIII. szzad vgtl a klasszicizmus ellenhatsaknt, rszben a felvilgosods eszmekrbl mertve, rszben azt tagadva jn ltre, s tart kb. 1870-ig. Korszakai (Horvth Kroly tanulmnya alapjn):
1. A kezdetektl 1820-ig: Nmetorszg: Novalis s az Atheneum folyirat kre. Anglia: az els nemzedk; Wordsworth, Coleridge.
2. 1820–30: Anglia: a msodik nemzedk; Byron, Shelley, Keats, Walter Scott (a trtnelmi regny atyja).
3. 1830–50: Egyes nyugat-eurpai orszgokban httrbe szorul (pl.: Anglia); Kzp- s Kelet-Eurpban a fnykor, sszekapcsoldva a reformmozgalmakkal s szabadsgharccal.
4. 1850-tl Csak egyes letmvekben l tovbb (pl.: Victor Hugo, Jkai).
Viszonya a tbbi stlusirnyzathoz: Klasszicizmushoz val viszonya: Heves elmleti s gyakran tettlegessgig fajul vita jellemzi. 1830. Prizs: Victor Hugo: Hernani cm darabjnak bemutatja, az n. Hernani-csata (nzk sszeverekedtek az elads alatt). Magyarorszgon is az eszttikai vitk bartsgokat, emberi kapcsolatokat mrgeztek meg.
A realizmushoz val viszonya: Bks egyms mellett ls van a realizmussal (nincs elmleti vita). 1830: Goethe: Faust II.; Victor Hugo: A prizsi Notre Dame; Puskin: Anyegin; Stendhal: Vrs s fekete; Vrsmarty: Csongor s Tnde; Szchenyi: Hitel
A romantika vilgkpe:
- Kzppontjban az individuum, a szemlyisg, az ltalnos emberi, az emberi kiteljeseds lehetsge ll. E kiteljeseds ell minden akadlyt el akar hrtani, de ezt megvalstani csak az abszolt szabadsg jegyben lehet.
- Mindent az abszolthoz mr, minden jelensg, ember annyit r, amennyit nmagbl az abszolthoz kpest megvalst.
- Egyszerre lltja ember s vilg ellenttnek feloldhatsgt s li t az els s msodik vilg megbomlott harmnijt, n s vilg ellenttt, a trekvs, a gondolat s a megvalsuls tragikus ellentmondst. E felismersbl fakad a romantikus vilgszemllet egyik jellemzje, a romantikus vagy tragikus irnia.
- Az ellentteket felismerve oda menekl, ahol a harmnia megvolt vagy jrateremthet:
– A kzpkorkultusz jellemz r; klnsen a lovagi ga (pl.: Victor Hugo: A prizsi Notre Dame). – A keletkultusz (pl.: Puskin: Cignyok). – Sajt mitolgia teremtse, vagy a mr meglv mtoszok jrartelmezse.
- Antropolgijra a dualizmus a jellemz. (Az jkori filozfia trtnetben Descartes veti fl az ember kettssgt: ‘res cogitans’ (=gondolkod dolog) s a ‘res extensa’ (=kiterjedt dolog). Descartes a kettt egymstl fggetlennek tartja.) A blcseleti szintig eljut romantikus rk szmra a kettssg, az ellentt feloldhatatlan, az ember a teremts pillanatban elhibzott lny, hiszen egymst kizr minsgekbl alkottatott:
“Ez rlt sr, ez istenarc lny, Nincsen remny.” (Vrsmarty: Az emberek) Az ellentt teht a.) filozfiai, ontolgiai (=ltelmleti) szinten is megjelenik. b.) kls s bels tulajdonsgok ellentteknt jelenik meg (Victor Hugo: A prizsi Notre Dame – Quasimodo). c.) a trsadalmi megtls s a bels rtkek ellentte (Victor Hugo: Nyomorultak).
- A polgri lt unalmbl a kalandokba menekls (romantika = a regny, regnyes szbl).
- Ember s termszet, ember s vilg lland egyttltsa, egyms trekvseit felerstve vagy ellenpontozva mindent kozmikus tvlatbl szemll. (Babits jegyzi meg Vrsmartyrl, hogy minden sorbl az egyetemesre nylik rlts.)
A romantika eszttikai s potikai nzetei:
- Kzppontjban a mvszi szabadsg kultusza ll. Elveti a klasszicizmus imitcieszttikjt s helyette az eredetisget, az invencieszttikt hirdeti.
- A valloms jognak fenntartsa, a szemlyisg bevitele a mbe, ebbl fakad az rzelmi teltettsg s a fokozott lraisg.
- a fokozott lraisg.
- A szerves forma ignye – nem a meglv formkba kell beleerltetni a gondolatot vagy rzelmeket, hanem a gondolat s rzelem teremti meg a maga kls formjt. Ebbl kvetkezik a merev mnemi s mfaji hatrok elmosdsa, j mfajok szletse (pl: drmai kltemny vagy lrai drma – Byron: Kin, Manfred; Shelley: Megszabadtott Promtheusz; verses regny – Byron: Don Juan, Chalde Herold zarndoktja; Puskin: Anyegin; poma – Puskin: Cignyok, Bahcsiszerji szkkt, Ruszln s Ludmilla).
- A romantikus mvsz szmra a cl a tkletes malkots, de mivel a tkletessg sem a vilgban nem lelhet fel, sem a malkotsban nem rhet el, tudatosan hagyja tredkesen mveit.
- A romantikus irodalom nyelvproblmja: a klasszicizmus konvencionlis klti nyelvt, lexikjt s grammatikjt elveti, s a megjts rdekben a npnyelv fel fordul vagy sajt klti nyelvet teremt.
- A stluskpek problmja:
A statikus jelleg allegrik helybe a vilgkp dinamizmust jobban kifejez metafork lpnek.
- A mvsz szerepnek trtkelse:
A klt nem a kulturlis hagyomnyok folytatja s lettemnyese, mlt s jelen sszektje, hanem vates, prfta: Lamartine: “A klt feladata, hogy utpit alkosson, jvbe vettett emberibb vilgot.” Shelley: “A klt egy megfoghatatlan ihlet rabja, amit a jv vett a jelenbe.” Petfi: A XIX. szzad klti
- A romantikus letrzst a mvszeti gak kzl legtkletesebben a zene (s a festszet) kpes kifejezni s tkrzni a romantikus mvsz teljessg irnti vgyt (Schelling, Schlegel, Schopenhauer rsai).
A kelet-eurpai romantika nhny sajtossga: Mg a nyugat-eurpai romantika az emberre, mint ltalnos emberire, individuumra tekint, addig a kelet-eurpai romantika emellett mg mint trtnelmi, trsadalmi, szocilis lnyre is. A romantika a polgrsg letrzsnek s vilgkpnek kifejezje, mely polgrsg uralomra jutva, megteremtette a maga intzmnyrendszereit, azokat a csatornkat, melyeken keresztl az egyes ember rszesv vlhat a sorst meghatroz politikai dntsi mechanizmusnak ill. befolysolhatja azt. A kelet-eurpai orszgokban a nemzeti fggetlensg s a trsadalmi talakuls hinyban ezek a csatornk nem jttek ltre ill. ersen beszkltek. gy a politika hordozja, a trsadalmi krdsek megvitatsnak szntere, a nemzeti fggetlensgrt vvott harc legfontosabb kpviselje s gondolatnak felmutatja a mvszet, s ezen bell is elssorban az irodalom. A kelet-eurpai romantika teht sajtos teherttelt vllalt magra, politikuss vlt, napi politikai clok szszljv, a mvszettl “idegen” krdsek autentikus megfogalmazjv. E szerep aztn tovbb lt a romantika utn is, s ezrt mondhatta Illys Gyula, hogy a kelet-eurpai klt egyttal vzgyi szakember is (=mindenhez kell rtenie).
|