Nevra oldala
.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2006-11-03
 
Translation

 
 

FOLDAL

 

Isten hozott nlam...  

 

 

 

 

 


Nvnapi idzetek kldse...

Boldog nvnapot kvnok az nnepelteknek!

 

 

AYURVEDA TESZT

 Naptr

 

PRKAPCSOLAT KALKULTOR

 

SZERELEM TESZT

 

 

 

 

Angyalok

Dmonok

Galria

lmok

Ksrtetek

Vmprok

Boszorknykonyha

Aura

Csakrk

Varzslatok

Meditci / jga

Termszetfeletti kpessgek

Bjitalok

Gygynvnyek

Grafolgia

svnyok s drgakvek

Akupresszra

Gygyts

letmd

Versek

Nomen est omen

Karma

Boszorknysg

Illolajok

Knai horoszkp

Etikett

Prkapcsolat

Gyermeknevels

Szpsgpols

Sznhidrt kalkultor

 

 

Diavettsek-PPS

Tanulmnyok

Testbeszd

Tlvilg

Ltskok

Horoszkp

Humor

Inkvizci

Jtkok

Jegyzetek

Jslsok

Mgikus lnyek

Romantika

Babonk

Bioritmus

Elemek

Hipnzis

Rejtlyek

Buddhizmus

Mantra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mensor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Jegyzetek
Jegyzetek : A romantika

A romantika


A ROMANTIKA 
" Mary, t
rd ki ablakod,
      elj
tt a perc, a vrva-v
rt!
      Ki t
ged egyszer l
thatott,
      f
svny aranyra mit sem
d.
      Vihar szel
t, dht, fagy
t
      ki
llom n, ak
rmi zord,
      csak elnyerhetn
m t mag
t,
     a dr
ga Mary Morrisont."
             Robert Burns

 

"A romantika, vagy romanticizmus szt elszr az angolok hasznltk, mg a XVII. szzadban. Eredetileg annyit jelentett, hogy regnybe ill; s hasznltk annak megjellsre, hogy valami nem valszn, valamint olyan tjak jellsre amelyekre ma mr azt mondjuk, vadregnyes. Irodalomtrtneti fogalomm a XVIII. szzad vgn vlt, amikor a klasszicizmus ellenttt kezdtk jellni vele. Mert a romantika elszr a klasszicizmus ellenlbasaknt jelent meg a szellemtrtnetben. Els nagy  kpviselje a svjci - francia Jean Jaques Rousseau, akinek a hatsa alatt a romantikus letrzs tudatosodott az emberekben s rohamszeren hdtotta meg Eurpa szvt. A szvt, mert a romantika a szv stlusa, s ismertetjegyei kz tartozik a szv lland emlegetse is. A XVIII. szzad Rousseau fellpsig az sz szzada volt, a vilgossg szzada. A romantika elssorban visszahats a felvilgosods tlz sztisztelete ellen. Rousseau s kveti felfedeztk s si jogaiba visszahelyeztk az ember rzelmi s akarati, vagyis inkbb sztns lett. A romantika, els korszakban, az rzelem s az sztnk lzadsa az rtelem zsarnok- sga ellen. Ebbl kvetkezik, hogy a romantikus ember s a romantikus stlus ersen rzelmes termszet. Romantika s szentimentalizmus egymssal szoros rokonsgban ll fogalmak. A romantikus-szentimentlis ember rezni az rzs kedvrt, tiszteletben tartja, polja, beczi sokszor tetszelegve tlozza rzelmeit, mert csak az rzelmet tartja igazn fontosnak az emberben. Az rzelem s sztn tisztelete a romantika msodik korszakban azutn arra brta a kor nagy kltit, hogy egy emelettel mlyebben ssanak le az emberi llekben. A klasszicizmus nagy alkotsai a llek legfelsbb, legvilgosabb emeletn jtszdnak le, a vilgos tudatban. A romantika nagy korszaka viszont ppen arra trekedett, hogy lehatoljon a llek pincibe, bnyiba, a tudat alatti birodalmba. Ezrt jtszik olyan nagy szerepet az lom s azok az si kifejezsi formk, amelyek az lommal rokon ok, s a tudat alatti rtegekbl tpllkoznak: a mese, a monda, a mtosz s a babona. A romantika visszahelyezte jogaiba a meseerd holdvilgt, a tndreket akik knnyedn s csbtan lejtenek, mint az ember teljeslhetetlen vgyai, a srokat s ksrteteket, az ember si s minden sszer gondolsnl ersebb borzongst s iszonyatt a termszet s az rk hall rejtelmeivel szemben. A romantika ebben az rtelemben az szen inneni, szen tli dolgok lzadsa az sz ellen."                                           (Szerb Antal)

 

Minden mvszeti gra kiterjed korstlus, stlusirnyzat s vilgszemllet. (Az utols nagy korstlus az eurpai mvszettrtnetben.)
Id
: A trtneti romantika a XVIII. szzad vgtl a klasszicizmus ellenhatsaknt, rszben a felvilgosods eszmekrbl mertve, rszben azt tagadva jn ltre, s tart kb. 1870-ig.
Korszakai (Horvth Kroly tanulmnya alapjn):

1.      A kezdetektl 1820-ig:
Nmetorszg: Novalis s az Atheneum folyirat kre.
Anglia: az els nemzedk; Wordsworth, Coleridge.

2.      1820–30:
Anglia: a msodik nemzedk; Byron, Shelley, Keats, Walter Scott (a trtnelmi regny atyja).

3.      1830–50:
Egyes nyugat-eurpai orszgokban httrbe szorul (pl.: Anglia); Kzp- s Kelet-Eurpban a fnykor, sszekapcsoldva a reformmozgalmakkal s szabadsgharccal.

4.      1850-tl Csak egyes letmvekben l tovbb (pl.: Victor Hugo, Jkai).

Viszonya a tbbi stlusirnyzathoz: Klasszicizmushoz val viszonya:
Heves elmleti s gyakran tettlegessgig fajul vita jellemzi. 1830. Prizs: Victor Hugo: Hernani cm darabjnak bemutatja, az n. Hernani-csata (nzk sszeverekedtek az elads alatt). Magyarorszgon is az eszttikai vitk bartsgokat, emberi kapcsolatokat mrgeztek meg.

A realizmushoz val viszonya:
Bks egyms mellett ls van a realizmussal (nincs elmleti vita). 1830: Goethe: Faust II.; Victor Hugo: A prizsi Notre Dame; Puskin: Anyegin; Stendhal: Vrs s fekete; Vrsmarty: Csongor s Tnde; Szchenyi: Hitel

A romantika vilgkpe:

  1. Kzppontjban az individuum, a szemlyisg, az ltalnos emberi, az emberi kiteljeseds lehetsge ll. E kiteljeseds ell minden akadlyt el akar hrtani, de ezt megvalstani csak az abszolt szabadsg jegyben lehet.
  2. Mindent az abszolthoz mr, minden jelensg, ember annyit r, amennyit nmagbl az abszolthoz kpest megvalst.
  3. Egyszerre lltja ember s vilg ellenttnek feloldhatsgt s li t az els s msodik vilg megbomlott harmnijt, n s vilg ellenttt, a trekvs, a gondolat s a megvalsuls tragikus ellentmondst. E felismersbl fakad a romantikus vilgszemllet egyik jellemzje, a romantikus vagy tragikus irnia.
  4. Az ellentteket felismerve oda menekl, ahol a harmnia megvolt vagy jrateremthet:
    – A kzpkorkultusz jellemz r; klnsen a lovagi ga (pl.: Victor Hugo: A prizsi Notre Dame).
    – A keletkultusz (pl.:
    Puskin: Cignyok).
    Sajt mitolgia teremtse, vagy a mr meglv mtoszok jrartelmezse.
  5. Antropolgijra a dualizmus a jellemz. (Az jkori filozfia trtnetben Descartes veti fl az ember kettssgt: ‘res cogitans’ (=gondolkod dolog) s a ‘res extensa’ (=kiterjedt dolog). Descartes a kettt egymstl fggetlennek tartja.) A blcseleti szintig eljut romantikus rk szmra a kettssg, az ellentt feloldhatatlan, az ember a teremts pillanatban elhibzott lny, hiszen egymst kizr minsgekbl alkottatott:
    “Ez rlt sr, ez istenarc lny,
    Nincsen remny.”
    (
    Vrsmarty: Az emberek)
    Az ellentt teht
    a.) filozfiai, ontolgiai (=ltelmleti) szinten is megjelenik.
    b.) kls s bels tulajdonsgok ellentteknt jelenik meg (
    Victor Hugo: A prizsi Notre Dame – Quasimodo).
    c.) a trsadalmi megtls s a bels rtkek ellentte (Victor Hugo: Nyomorultak).
  6. A polgri lt unalmbl a kalandokba menekls (romantika = a regny, regnyes szbl).
  7. Ember s termszet, ember s vilg lland egyttltsa, egyms trekvseit felerstve vagy ellenpontozva mindent kozmikus tvlatbl szemll. (Babits jegyzi meg Vrsmartyrl, hogy minden sorbl az egyetemesre nylik rlts.)

A romantika eszttikai s potikai nzetei:

  1. Kzppontjban a mvszi szabadsg kultusza ll. Elveti a klasszicizmus imitcieszttikjt s helyette az eredetisget, az invencieszttikt hirdeti.
  2. A valloms jognak fenntartsa, a szemlyisg bevitele a mbe, ebbl fakad az rzelmi teltettsg s a fokozott lraisg.
  3. a fokozott lraisg.
  4. A szerves forma ignye – nem a meglv formkba kell beleerltetni a gondolatot vagy rzelmeket, hanem a gondolat s rzelem teremti meg a maga kls formjt. Ebbl kvetkezik a merev mnemi s mfaji hatrok elmosdsa, j mfajok szletse (pl: drmai kltemny vagy lrai drma – Byron: Kin, Manfred; Shelley: Megszabadtott Promtheusz; verses regny – Byron: Don Juan, Chalde Herold zarndoktja; Puskin: Anyegin; poma – Puskin: Cignyok, Bahcsiszerji szkkt, Ruszln s Ludmilla).
  5. A romantikus mvsz szmra a cl a tkletes malkots, de mivel a tkletessg sem a vilgban nem lelhet fel, sem a malkotsban nem rhet el, tudatosan hagyja tredkesen mveit.
  6. A romantikus irodalom nyelvproblmja: a klasszicizmus konvencionlis klti nyelvt, lexikjt s grammatikjt elveti, s a megjts rdekben a npnyelv fel fordul vagy sajt klti nyelvet teremt.
  7. A stluskpek problmja:
    A statikus jelleg allegrik helybe a vilgkp dinamizmust jobban kifejez metafork lpnek.
  8. A mvsz szerepnek trtkelse:
    A klt nem a kulturlis hagyomnyok folytatja s lettemnyese, mlt s jelen sszektje, hanem vates, prfta:
    Lamartine: “A klt feladata, hogy utpit alkosson, jvbe vettett emberibb vilgot.”
    Shelley: “A klt egy megfoghatatlan ihlet rabja, amit a jv vett a jelenbe.”
    Petfi: A XIX. szzad klti
  9. A romantikus letrzst a mvszeti gak kzl legtkletesebben a zene (s a festszet) kpes kifejezni s tkrzni a romantikus mvsz teljessg irnti vgyt (Schelling, Schlegel, Schopenhauer rsai).

A kelet-eurpai romantika nhny sajtossga:
Mg a nyugat-eurpai romantika az emberre, mint ltalnos emberire, individuumra tekint, addig a kelet-eurpai romantika emellett mg mint trtnelmi, trsadalmi, szocilis lnyre is. A romantika a polgrsg letrzsnek s vilgkpnek kifejezje, mely polgrsg uralomra jutva, megteremtette a maga intzmnyrendszereit, azokat a csatornkat, melyeken keresztl az egyes ember rszesv vlhat a sorst meghatroz politikai dntsi mechanizmusnak ill. befolysolhatja azt. A kelet-eurpai orszgokban a nemzeti fggetlensg s a trsadalmi talakuls hinyban ezek a csatornk nem jttek ltre ill. ersen beszkltek. gy a politika hordozja, a trsadalmi krdsek megvitatsnak szntere, a nemzeti fggetlensgrt vvott harc legfontosabb kpviselje s gondolatnak felmutatja a mvszet, s ezen bell is elssorban az irodalom. A kelet-eurpai romantika teht sajtos teherttelt vllalt magra, politikuss vlt, napi politikai clok szszljv, a mvszettl “idegen” krdsek autentikus megfogalmazjv. E szerep aztn tovbb lt a romantika utn is, s ezrt mondhatta Illys Gyula, hogy a kelet-eurpai klt egyttal vzgyi szakember is (=mindenhez kell rtenie).

 



Mg nincs hozzszls.
 

  

 

 

Frisstsek

Flrt tippek csajoknak

Flrtlsi tippek pasiknak

Flrtlsi tancsok nknek

SMS flrtls szablya

Szerelmes /flrtls sms-ek

rknaptr
 

Nem tudod, milyen napon szlettl?
Vlaszd ki az vet, hnapot s a napot:

v: . Hnap: Nap:

A ht megfelel napja:

 

 

 

Kapcsold irodalom

 

Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.

Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.

Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.

Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.

Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.

Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.

Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.

Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.

Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.

Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.

Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.

Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.

Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995

Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997

Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995

Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002

Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004

Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009

Tibeti halottasknyv.

Kapcsold filmek

A bks harcos tja

Kis Buddha

Szamszra

Tavasz, nyr, sz, tl, tavasz

Dmonok a vilg tetejn

Tibeti halottasknyv

Kundun

Tibeti jgik

Milarepa

Chihiro

Totoro

Saint Oniisan

Tz a h alatt

Ht v Tibetben

 

 

rdekessgek

Orvosok a  skype-on

Egszsgfigyel

Orosi sztr

Orvosi sztr 2

Google maps

Virtulis fldgmb

H s felhtrkp

 

 

 

 

Izgalmas irodalom

Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.

Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.

Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.

Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.

Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.

Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.

Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.

Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.

Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.

Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.

Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.

Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.

Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995

Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997

Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995

Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002

Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004

Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009

Foldal design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!