Nazca
Az Andok hegyvonulata s a Csendes-cen kztt, 520 km2-nyi terleten egyenes vonalak, gigantikus mrtani brk s llatokat formz hatalmas rajzok szzai tltik meg "a vilg legnagyobb jegyzet tmbjt". A sivatagi brk tbbsge a Nazca htsg talajn, az ibolyakk-fekete hegyek elõtt tallhat. A puszta, sivr fennsk, ahol mg fû sem nõ, szntelenl vibrl a hõsgben; ez ugyanis a Fld le szrazabb vidkeinek egyike.
Az utbbi tzezer vben alig esett esõ a halvnysrga talajra, mely homok, agyag s kalcit keverke. Ha valaki most stlna rajta, lbnyomai vekig megmaradnnak. A rendszeresen jelentkezõ viharos szelek, fekete rteggel vontk be a vrses sziklkat, melyeknek letredezett, les szilnkjai mindentt elbortjk a talajt A 16-17. szzadi spanyol krnikark nhny utalsn kvl a Nazca vonalak lnyegben szrevtlenek maradtak kb. 50 vvel ezelõttig.
A perui archeolgia megteremtõje, Julio Tello s kt bartja rktette meg elsõknt a rajzokat 1926-an, majd az 1930-as vek elejtõl tjkozdsi pont lett a replõpiltk szmra. De csak 1941 utn kezdtek komolyan foglalkozni velk, miutn dr. Paul Kosok amerikai rgsz s felesge a Nazca htsgra utazott.
Mit brzolnak a rajzok ?
A sivatag kves talajt a rajzolatok szerint trtk fel, s elõbukkant a srga homok altalaj. Ez feltehetõen kzi erõvel trtnt, igsllatok ignybevtelre utal jelet ugyanis nem talltak. Klnbzõ szlessgû s hosszsg vonalak sokasga, nmelyik meghaladja a 8 km-t, sõt az egyik 65 km hossz (!), tart a szlrzsa minden irnyba, gyakran elsõ ltsra tallomra keresztezik egymst. A gigantikus ngyszgek, hromszgek s trapzok replõterek s kifutplyk kpt idzik fel, msutt irdatlan rajzok, absztrakt alakzatok, valamint risi llatbrzolsok bukkannak elõ a vonalak kusza hlzatbl. Az alakzatok nvnyek leveleit s gait, llat- s madrfigurkat brzolnak, olykor e kt forma furcsa kombincii, mint pldul egy emberalak, amelynek bagolyfeje van, valamint egy madr, amelynek hossz kgy tekereg a csõre helyn.
Klnbzõ llatalakzatokat vstek gy a sivatag talajba: egy pkot, j nhny madarat, egy majmot, egy blnt, egy kgyt, egy lmt, egy gykot, egy virgot, valamint egy dicsfny vezte frfi alakjt. A figurk egyike msika nagyobb, mint kt futballplya, a gyk hossza, pl. meghaladja a 180 m-t. A 18 madr, kztk a kolibri s a kondorkeselyû, nmelyiknek hossza 25 m krl van, msok azonban elri a 275 m-t is.
Az egsz vidken Nazca agyag ednycserepek ezrei buktak ki a fldbõl. Az Eurpban is jl ismert mestersges kõhalmok egsz sort fedeztk fel. Nhny kõhalom mellett fakark maradvnyai llnak, a felttelezsek szerint Nazca fldmrõk hasznltk õket a rajzok megtervezsnl, mg msutt llatldozat nyomaira bukkantak. A fennsk vgn, a termkeny Nazca vlgy mellett szobrok s sziklarajzok csoportja lthat. Az egyik, egy 25 m magas kettõs szikla, emberi fejet formz, s rajzok bortjk, egyes vlemnyek szerint a ngy emberfajt brzolja. A sziklafal szmos rajzolata pedig csak akkor lthat, amikor a Nap sugara megvilgtja, egy bizonyos napszakban, vagy az v egy hatrozott peridusban.
A grafikus brzols legnagyobb mretû munki az Andokbl a Csendes cenba mlõ folyk ltal vjt vlgyek kzt elterlõ sivatagos vidken tallhatk. Peru fõvrostl, Limtl, az õsi Machu Picchutl s a Titicaca ttl (a Fld legmagasabb fekvsû tavtl) kb. egyenlõ tvolsgra lvõ Nazca 12 000 ve lakott telepls.
Kik ksztettk a rajzokat, s mikor?
A Nazca fennsk szmos llatrajza a vonalakat megelõzõen kszlt. Ez azonnal szembetûnik, hiszen a vonalak sok helytt llatrajzokon haladnak t. Ebbõl arra kvetkeztethetnk, hogy a rajzolatokat kt rszletben vstk a sivatagba, elõszr a madarakat s egyb alakzatokat, majd a vonalakat. Az brkat szinte teljes bizonyossggal a Nazck ksztettk a Kr. e. 500 s a Kr. u. 500 kztti ezerves peridusban. Ez az indin npcsoport az inkkat megelõzõen npestette be Peru dli partvidknek jelentõs rszt, m az idõk folyamn kihaltak, s rott nyelvre utal bizonytkot nem hagytak htra. Egyszerû fldmûves s termszetimd np volt, s agyagednyeik festett kpeinek tansga szerint boldog, gondtalan letet ltek.
A legtbb ismeretnk a Nazca nprõl a srjaikbl szrmazik. Halottaikat magzati testtartsban temettk el, s ednyeket s ms trgyakat helyeztek el mellettk a srban. A vlgy fala mentn, temetkezsi helyeken hantoltk el õket, ahol a sivatag peremn vastagabb termõfldrteg alakult ki. Az egyik temetkezsi helyen a becslsek szerint 5.000 sr van, de csaknem valamennyit felbolygattk s kifosztottk a helyi srrablk, a huaquerk.
Mirt volt olyan sok vonal s alakzat ?
A Nazca vonalakra vonatkoz kevs korai utals egyike a 16. szzadi spanyol konkvisztdorokkal rkezõ elljr, Luis de Monzon rsaiban tallhat. Monzon lejegyezte, hogy holmi õsi svnyekrõl, megmunklt kvekrõl s ms rgszeti leletekrõl szlva, az reg indinok a virakocskrl beszltek neki. Ez a kis npcsoport az inkk elõtt rkezett erre a tjra egy msik orszgbl. Az utnuk leteleplõ indinok a jelek szerint hallgattak a virakocskra, szentknt tiszteltk õket, s utakat ptettek szmukra, amelyek ma is lthatk.
Senki nem tudja igazn, mirt szletett olyan sok vonal s bra, mint ahogy azt sem, mirt olyan nagyok az alakok s olyan egyenesek a vonalak. Egy biztos, a talaj tlsgosan laza ahhoz, hogy a ngyszgek s vonalak Fldn kvli lnyek ûrhajinak leszllplyi lehessenek. (Termszetesen a ma ptett ûrjrmûvek slyt s alakjt alapul vve…) Bizonyosnak tûnik az is, hogy a vonalak nem õsi utak, mert nmelyikk vratlanul hegycscsokon r vget, mg msok megszakadnak. Az sem valsznû, hogy szemhatrjelzõk lennnek, hiszen egy tvoli cscshoz, dombhoz vagy szlelhetõ clponthoz kpest csupn vletlenszerû kijellsek.
Dr. Paul Kosok az elsõk kztt tanulmnyozta a vonalakat; vlemnye szerint a Nazca htsg "a vilg legnagyobb csillagszati knyve". Az õ elmlett, mely szerint a vonalakat csillagszati naptrnak terveztk s hasznltk, vette t dr. Maria Reiche, nmet csillagsz s matematikus, aki az 1940-es vek kzeptõl vizsglta a rajzolatokat, s tbb mint 40 vet szentelt arra, hogy megksrelje megmagyarzni rendeltetsket.
Dr. Reiche meggyõzõdse, hogy a vonalak az gitestek, a Nap, a Hold, a bolygk s a csillagok, egymshoz kpest vrhat helyzett jsoltk meg, segtsgkkel llaptottk meg minden vben a vets pontos idejt, a folykban a vz megjelenst s az arats megfelelõ idõpontjt. Hasznlhattk õket a nyri s tli napfordul, a tavaszi s õszi napjegyenlõsg, valamint a nap- s holdfogyatkozsok idõpontjnak kiszmtsra is. 1968-ban Gerald Hawkins amerikai csillagsz alapos komputeres vizsglat al vette a Nazca vonalakat. A vizsglatok azonban nem tmasztottk al dr. Reiche terijt. A nmet csillagsznõ azzal rvelt, hogy a statisztikai minta nem volt elg kiterjedt ahhoz, hogy mrtkad eredmnyre vezessen…
Ms kutatk, kztk a perui trtnsz, dr. Hans Horkheimer, valamint Tony Morrison brit filmrendezõ s r, aki megprblta megfejteni az brk jelentst, elmleteibõl s hipotziseibõl vallsosabb magyarzat szletett. Terijuk szerint minden vonal egy csaldhoz vagy rokonsgi kapcsolatban ll klnhoz tartozhatott, akik rendszeresen karbantartottk sajt svnyket. Ezeken a helyeken, klnsen a kõhalmokkal, forrssal vagy szent dombbal jellteken, taln õsatyik emlknek hdoltak. A nagy vonalak, ngyszgek s trapzok egy teljes kzssghez tartozhattak, az llatfigurk a szentkpek szerept tltttk be, ahol az nnepeken az egsz falu hlaadsra s kzs imra gyûlt ssze.
Hogyan keletkeztek a vonalak s alakzatok?
A figurk roppant mrete, a tkletes arnyok, valamint a hihetetlenl egyenes vonalak vgtelen spekulcikra vezettek arra vonatkozan, hogyan vgezhettek a Nazck ilyen precz geodziai munkt. Egyenesek hzshoz elegendõ mindssze hrom, szabad szemmel vonalba lltott kar, az elsõ a kezdõpont, a tõle kb. 100 m tvolsgra lvõ kzpsõt meg addig mozgatjk, mg egy vonalba nem kerl a harmadik, mg tvolabbival. A rejtly nem is ez, hanem hogy miknt tudtk megtartani a vonalak pontossgt nagy tvolsgokon t is, egyik-msik vonal elhajlsa a kilomterenknti 2 m-t sem ri el…
Tetszetõs, noha tl messzire menõ az a feltevs, mely szerint a Nazck valamifle lgi jrmûvel kpesek voltak replni. Mg ha ez igaz lenne is, vltozatlanul nehezen tallnnk magyarzatot arra, mi mdon irnytottk a fldn dolgoz mrnkket, hogy megõrizzk a vonalak egyenessgt, s ne trjenek el az adott irnytl. Radsul mretk miatt az alakzatok teljes tltsa csak bizonyos idõszakokban lehetsges a levegõbõl…
Az a felttelezs, hogy a Nazck ismerhettk a repls titkt, kt forrsbl ered. Elõszr, a krnyken tallt gazdag cserpednylelet festett kpeinek nmelyike brzolhat akr lghajt vagy srknyreplõt is. Msodszor, sok vonal vgn megfeketedett sziklkat krlzr szles, kr alak "getõgdrket" talltak, melyek hõlgballonok felszllhelyei is lehettek…
Ezt a terit prblta ki a gyakorlatban, a Peruban lõ amerikai Bill Spohrer. Lghajjt olyan anyagokbl s technolgival ptette meg, mellyel felttelezse szerint a Nazck is rendelkeztek. A Nazca srokbl pl. olyan szvet kerlt elõ, amelynek szvse finomabb a mai ejtõernyõk alapanyagnl, s erõsebb, mint amibõl a hõlgballonokat ksztik…
1975 novemberben Spohrer, Condor I. nevezetû lghajjt, az egyik "getõgdrben" gyjtott tûz melege a levegõbe emelte.
A lghaj, ndgondoljban kt tapasztalt lghajssal, Jim Woodmannel s Julian Knott-tal, replt egy ideig. A Condor I. idõ elõtt, de biztonsgosan fldre tette utasait, miutn egy szllks a talaj kzelbe sodorta, majd kzel 350 m magassgba emelkedett, s tovbbi 4,8 km-t replt. Lehetsgesnek tûnik teht, hogy a Nazca geodtk s mrnkk a levegõbõl irnytottk a vonalak s alakzatok ksztsnek munklatait. Hogy valban gy trtnt-e vagy sem, mg bizonytsra szorul…