Fnix 2007.02.01. 14:35
.
A Phoenix, mint szimblum, az antik vilgban a halhatatlansgot jelkpeszte. Krisztina svd kirlyn rmjn lthat ez a madr, mely felett grg betvel ez ll: Makellosz
A fnixmadr az si Egyiptomi mitolgibl szrmazik mint llny, ahol a napisten oltrn klnleges gygyfvek tzbl, hamvaibl szletett.
Ez a madr a lersok szerint gynyr szp, olyan, mint a paradicsommadr, de nagyobb a sasnl. Feje, nyaka aranyragyogs, mellt tzeskk pihe fedi, teste piros-zld-srga sznben fnyl tollazat bortja. lettartalma 500-700 v. Mikor ideje lejr, szraz fbl fszket rak egy fa tetejre, belefekszik s a tollairl visszaverd napsugarak felgyjtjk a gylkony ft s a madr elg. Hamvaibl elbukkan az j fnix, fika kpben. Tpllka tzbl s gygynvnyekbl ll, ez is igazolja Egyiptomi szrmazst.
m ennek van egy msik vltozata is:
Heliopoliszban, a napisten templomnak oltrra a szerzetesek egy fszket ksztenek a Phoenix idejnek lejrtakor. Mikor a Phoenix megrkezik, szrnyainak csapkodsval felgyjtja a fszket, porr g, majd a hamubl egy kis kukac mszik el. A kukacbl pr nap mlva egy csodlatosan szp madr vlik.
Elvileg ez a madr s a srknyok kztt sok a klmbsg, m rokonsgban llnak egymssal. Nem tudni az igaszsgot... m lehet, hogy a Phoenix az utols lncszem a madarak s a srknyok kztt.
---------------
Ez itt a Heroes of migth and magic IV Szrnye, a Termszet-Natural-Preserve vrban kaphat. ts szint. A Mglya felptsvel kaphat meg (ha megpted ezt az pletet, akkor mr nem ptheted fel a Mgikus Erd-t (Tndrsrknyok) )
Egy varzslatra kpes: jjleds
jjleds: felleszt 1100 letpontot, harconknt egyszer hasznlhat (Vagy Phoenixenknt egyszer)
"Nem tudni, hogy ez a lny madr vagy a tz teremntmnye. Taln mindkett. Egy biztos: sohasem hal meg. Megreked az let s a hall kztti vgtelen krforgsban."
--
A Wikipdibl:
A fnix egy mitikus szent tzmadr, mely eredetileg az egyiptomi mitolgia egyik teremtmnye volt.
A fnix a monda szerint 500, 1461 vagy 15 294 vig lt (attl fggen, melyik forrsban olvasunk rla). A fnix gynyr vrs-arany tollazat hm madr, mely lete vgn fahj-gacskkbl fszket pt, meggyjtja, s vele egytt porr g. A hamvakbl ezutn egy j, fiatal fnix szletik, amely bebalzsamozza az reg fnix maradvnyait egy mirrhbl kszlt tojsba, s eltemeti Hliopoliszban, a „nap vrosban”.
Az egyiptomiak a fnixet (egyiptomi nyelven: benu) glya- vagy gmszer madrnak tartottk. A Halottak knyve s ms szent egyiptomi szvegek tansga szerint Hliopolisz egyik szent szimbluma volt, s szoros sszefggsben llt a felkel nappal s a napistennel, Rvel.
A grgk tvettk a benu megnevezst (s a homonima msik jelentst, a datolyaplmt is), mely ksbb egyenrtkv vlt sajt phoinix szavukkal, ami Fnicia nevbl eredt, bborvrset jelentett. A grg s rmai brzolsok a madarat inkbb pvhoz vagy sashoz hasonlnak mutattk. A grgk szerint a fnix Arbiban lt egy kt mellett, hajnalban megfrdtt a kt vizben, Apolln pedig meglltotta kocsijt, a napot az gen, hogy hallgassa nekt.
A mtoszra Shakespeare is utal A vihar cm drmjban.
A fnix a feltmads s az rk let jelkpeknt a korai keresztny irodalom egyik npszer tmjv vlt. A korai keresztnyek hittek benne, hogy a madr tnyleg ltezik.
Ray Bradbury Fahrenheit 451 cm regnyben a fnix a trsadalmak felemelkedsnek s buksnak jelkpe is volt.
Egy felttelezs szerint a fnixmadr mondjt egy kelet-afrikai madrfaj ihlette. A madr olyan ss sksgokon fszkel, melyen tojsai vagy fiki nem tudnnak letben maradni, ezrt magas dombot pt, mely megtartja a tojst. A krltte felszll meleg leveg a lngok ltal felmelegtett levegre hasonlt.
Egybknt angol formjban (ti. Phoenix) frfi, illetve ni nvknt is elfordul.
Oldal tetejre |