|
|
Bioritmus |
|
Mit mutat a bioritmus?
Mit mutat a bioritmus?
Nha gy tnik, az let msbl sem ll, mint hullmhegyek s hullmvlgyek vltakozsbl. Sajnos mg a legunalmasabb boldogsgban tobzd ismerseinknl is elfordul, hogy rossz kedvk van, s hl istennek mg a legsanyarbb depressziban vergdknek is vannak j napjaik. Hogy ez mirt van gy, taln segt megrteni a bioritmus elmlete.
Figyelem, a lentebb lert dolgokkal kapcsolatban legynk tvolsgtartak: letem egyik legfelhtlenebb napjn (ami a mai) pl. megtudtam, hogy rzelmileg slyos mlyreplst lek t, mg szellemileg s fizikailag lassan lohad tendencit mutatok. Hogy a grbknek volt igaza, vagy nekem, bizonyra meg fog ltszani a cikken.
A mdszer hvi s szakrti, Johanna Paunger s Thomas Poppe kevsb szkeptikusan llnak hozz a tmhoz. Szerintk az ember hromfle bioritmusa igenis hatssal van szervezetre, hangulatra, st, fontos is, hogy ismerje ezeket.
Br mr az kori grg orvosls figyelembe vette a pciensek j s rossz napjait, a kzpkori eurpai gygyszat megfeledkezett az si blcsessgrl. A 20. szzadban, amikor jfent felkaroltk, a komolyan hangz bioritmus nvvel lttk el. Magyarul ez annyit tesz, lettem, vagy az let rverse.
Olyan ritmusok ezek, amelyek a szlets napjtl indulnak, s letnk vgn velnk egytt halnak el. E rvid id sorn zavarbaejt rendszeressggel ismtldnek a hullmok, valamifle titkos bels ra temre, s lehetetlen ket befolysolni. Inkbb k befolysolnak minket, legalbbis a bioritmus hvei szerint.
Hasznlat eltt elolvasand Fontos tudni, hogy a test ritmusa 23 napos, a llek 28 napos, a szellem ritmusa pedig 33 napot lel fel. Idtartamuk felig a ritmusok egyenletesen emelkedve eljuttatnak minket a cscspontig, ahol a lehet legrvidebb id alatt (nagyjbl egy nap) vltozik a tendencia, s megindul a sllyeds, egszen a mlypontig, ami, akrcsak a tetpont, elssorban vltozst jelent, nem pedig elviselhetetlen vagy ppen felhtlenl j napot.
Ha komolyan akarjuk venni a bioritmus-szmolgatst, ne essnk ktsgbe, ltvn, hogy valamelyik grbnk ppen a mlyponton halad t aznap, m a tetponton thalad hullm se adjon okot elsietett rmre: ezek vltnapok, s mint ilyenek, az adott dimenziban enyhe vagy ersebb krzist, vltozst okoznak. A kritikus idszak tarthat nhny rig, esetleg egy napig. gy kell elkpzelni, mint egy testnket, szellemnket vagy lelknket rint, kisebbfajta idjrs-vltozst. A mlybl magasba vlt napot gyakran nem rezzk olyan megterhelnek, mint a magasbl mlybe vezett.
Egyrtelmen j vagy rossz tendencia teht nem a hatrpontokhoz, hanem a lefel, illetve flfel vel szakaszokhoz ktdik. Ezeket mly- s cscsszakasznak fogjuk nevezni.
A test ritmusa
Itt emltjk meg, hogy a hromfle bioritmus nem azonos jelentsg. Az ember belltottsgn mlik, hogy melyik a szmra meghatroz. A test ritmust azoknak rdemes elssorban tanulmnyozni, akik valamikppen a testkbl lnek. Teht, testptk, tornatanrok, fizikai munksok, figyelem!
nk jelentsebbnek fogjk rezni a test grbjnek vltozsait: a cscs krnykn letersnek s kitartnak rzik magukat, a testi munka nem veszi el az energinkat. nknl a test bioritmusa befolysolja vllalkoz kedvket, nbizalmukat, btorsgukat is, teht nem csak a szigoran vett testi jegyekre hat.
Vltnapokon az egszsg esendbb, a mskor gond nlkl megoldhat feladatok is nagyobb figyelmet ignyelnek, s ez mr nemcsak a test bioritmusnak embereire vonatkozik, hanem mindenkire. Hagyomnyt kedvel szlsznk szerint ez jszltt letnek fontos napja a tizenegyedik, mert ez az els vltpont egy ember letben. Ha a csecsem tlli ezt a napot, nagy gond mr nem lehet, mondjk az reg bbk s a bioritmus hvi.
Mly szakaszban az energink rohamosabban fogy, ernk rezheten cskken, ilyenkor nem clszer nagyobb fizikai kihvs el lltani magunkat, jobb, ha otthon pihengetnk, ergyjts cmszval.
A llek ritmusa
Zavarbaejten egyforma a menstrucis ciklussal, de ennek sszefggseit sem megersteni, sem megcfolni nem tudjuk. Tny, hogy bioritmusa a frfiaknak is van, ki hinn, hogy mg rzelmi is. Az rzelmi grbt azok figyeljk fokozottabban, akiknek munkja s gy (felttelezheten) belltottsga is az emberekkel val kapcsolatra, az emberekkel val foglalkozsra pl. Ide tartoznak pl. az orvosok, polk, lelki gondozk.
A llek grbje rtelemszeren rzelemvilgunkat, rzkisgnket befolysolja, de hatssal van alkoternkre, sztns megrzseinkre is. Cscsszakaszban rzelmileg rugalmasabbak vagyunk, dersen szemlljk a vilgot, s jl kezeljk mg a problmkat is.
A vltpontok, mivel az rzelmi ciklus 28 napos, kthetente kvetkeznek be, mghozz mindig a htnek azon a napjn, amelyen szlettnk. Szerencssnek mondhatjuk teht magunkat, ha vasrnap szlettnk, s a vltnapokkal egytt jelentkez lelki bnatunkat nem a munkahelyen kell meglnnk s magunkba fojtanunk. St, ha otthon vagyunk, s nem addik konfliktushelyzet, mg meg is szhatjuk a vltnapot. Az ilyen napokat egybknt a semmisgeken val bosszankods fmjelzi, lelki gondokkal s zavarodottsggal fszerezve, br ezekrl a dolgokrl eddig is tudtuk, hogy egytt jrnak.
A mly szakaszban az ember nehezebben dolgozza fel a rossz hreket, knnyebben esik levert hangulatba, s jobban nyomasztjk a dolgok. A bioritmus-tudsok szerint ilyenkor vigyzni kell, nehogy eluralkodjon rajtunk a pesszimizmus. Ha gyermeknk lelki bioritmusa ilyen rtket mutat, nem rdemes prdikcit tartani neki, gyis sket flekre tallunk.
A szellem ritmusa
A szellem bioritmusnak emberei kz tartoznak az egyetemi tanrok, az jsgrk, rk, szakrtk, politikusok s egyebek, akiknek teljestmnyt - legalbbis azt hisszk - olyan fogalmak hatrozzk meg, mint a logika, megrts, tanulsi kpessg, elrelts, kombincis kszsg, llekjelenlt. A szellemi grbe ugyanis ezekre a tulajdonsgainkra, a terv szerinti munkra s a szellemi teljestkpessgre lehet serkent vagy gtl hatssal.
Cscsszakaszban minden rtelemmel sszefgg cselekedetnkben tmogatst lveznk majd, knnyebben tanulunk s dolgozzuk fel a kapott informcikat. Vannak ilyen mgikus napok.
A vltnapok, mint azt taln mr kitalltuk, negatv irnyba befolysoljk a szellemi teljestkszsget: ilyenkor nagyobb hibaszzalkkal dolgozunk, nehezen tanulunk, a reakciid pedig oly nagyon lelassul, hogy a szakrtk va intenek mindenkit, aki ezen a napon rszt vesz az utcai kzlekedsben. Mg ha az utcra muszj is kimenni, a megerltetbb feladatokat halasszuk el azokra az idkre, amikor majd a cscsszakaszban lvezkedhetnk.
A fenti vintzkeds a mlyszakaszra is vonatkozik, ha van r mdunk, hogy betartsuk, ilyenkor ugyanis hamarabb belefradunk a gondolkozsba, szellemileg pedig knnyen rugalmatlann vlhatunk. A tanuls s az elhatrozs rme albbhagy, a flelmek pedig olyan kzzelfoghatak, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, van valsgalapjuk.
Bioritmus a gyakorlatban
Elnykkel jr, mondjk, ha ismerjk sajt bioritmusunkat, esetleg partnernkt s gyermekinkt is. Vannak, akik egyenesen azt lltjk, hogy a magra valamit is ad szlnek ktelessge figyelni gyermeke ritmust, s ha nem mutat j kpet, nem megterhelni mg tbb feladattal. Diszlexis s rtelmi fogyatkos gyerekeknl kiderlt, hogy a bioritmusuk alapjn adagolt feladatokkal s tanulssal jobb eredmnyeket rtek el.
Elgondolkodtat. De azt is mondjk, a pr-bioritmusnak is van alapja. Ha a kt fl grbi jelents eltrst mutatnak, esetleg ppen ellenttei egymsnak, az nem j jel. Nehezebb a msikat magunk utn vonszolni, ha mi ppen a fellegekben jrunk, s nehz elviselni sajt nyomorunkat, ha ltjuk, hogy a msiknak milyen j. Ez az nz felfogs termszetesen nem lehet vezrelv egy j kapcsolatban, de annyi bizonyos, hogy a nagyjbl azonos idkznknt bekvetkez hullmhegyek s -vlgyek hasznosak, egyszeren azrt, mert azonos hullmhosszon vagyunk.
Sajt bioritmusunk megismerse mindig szemlyes tapasztalat, s a belle megszerzett tudst sem ajnlgathatjuk msoknak, mint szemlyisgnkhz val kulcsot. Ne feledjk, a bioritmusnl nincsenek egyrtelmen j vagy rossz napok, ez inkbb attl fgg, mennyire tudjuk hasznostani a rla megszerzett informcit.
Meglep, de nha akkor rezzk magunkat a legnyomorultabbul, ha ltjuk, hogy minden grbnk a magasban vel, s az is elfordulhat, hogy mindhrom vonal valahol a bka segge alatt tekeredik, mgsem megynk a Dunnak, hanem trtkeljk problminkat, mert egyszeren nincs ernk, hogy az igazsg ellen sajt begypsdtt rveinkkel vdekezznk.
Hogy igaz-e az elmlet vagy sem, tkmindegy, bioritmus grbnket gyis megnzzk minden nap (s mirt ne tennnk, ha egyszer itt van a Velveten?), mert kt kzzel kapunk mindenfel, ami kicsit is megmagyarzza, milyenek vagyunk valjban, s mirt rezznk magunkat gy, ahogy.
Az albbi linkre kattintva te is kiszmthatod a bioritmusodat. :)
Katt ide!
| |
|
|
rknaptr
Nem tudod, milyen napon szlettl?
Vlaszd ki az vet, hnapot s a napot:
|
|
|
|
Kapcsold irodalom
Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.
Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.
Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.
Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.
Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.
Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.
Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.
Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.
Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.
Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.
Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.
Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.
Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995
Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997
Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995
Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002
Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004
Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009
Tibeti halottasknyv.
|
Kapcsold filmek
A bks harcos tja
Kis Buddha
Szamszra
Tavasz, nyr, sz, tl, tavasz
Dmonok a vilg tetejn
Tibeti halottasknyv
Kundun
Tibeti jgik
Milarepa
Chihiro
Totoro
Saint Oniisan
Tz a h alatt
Ht v Tibetben
|
|
Izgalmas irodalom
Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.
Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.
Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.
Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.
Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.
Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.
Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.
Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.
Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.
Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.
Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.
Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.
Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995
Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997
Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995
Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002
Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004
Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009
|
|
|