A tudat folytonossga/A hall s a vgy-elementl
2007.08.29. 18:54
XI. FEJEZET
A tudat folytonossga
Amint mr lttuk, ahhoz, hogy az ember folytonos tudattal lphessen t az egyik tudathordozjbl egy msikba, pldul a fizikaibl az asztrlisba vagy fordtva, szksges, hogy a testek kztti kapcsolatok ki legyenek fejlesztve. A legtbb ember semmit sem tud ezekrl a kapcsolatokrl, s ezek nem keltek aktvan letre, mivel a fizikai test cskevnyes szerveihez hasonl llapotban vannak. Ezeket hasznlatukkal kell fejleszteni, s gy kell mkdsbe hozni, hogy az ember figyelmt rjuk irnytja, s hasznlja az akaratt. Az akarat felszabadtja s irnytja a kundalinit, de – hacsak teljesen el nem vgzik a tudathordozk elzetes megtiszttst – a kundalini rombol, nem pedig ltet energia. Ez az oka, hogy minden okkult tant ragaszkodik a megtisztts szksgessghez, mieltt a valdi jgt alkalmazn.
Amikor az ember alkalmass tette magt arra, hogy a kapcsolat letre keltsben segtsget kapjon, az ilyen segtsget magtl rtetden, szksgszeren megkapja azoktl, akik llandan keresik a lehetsgeket, hogy segtsenek a komoly, nzetlen jelltnek. Ezutn egy napon azt veszi szre, hogy mikzben teljesen bren van, kicsszik a fizikai testtl, s a tudatossg brmilyen megszakadsa nlkl szabadnak tallja magt. Az egyik tudathordozbl a msikba val tlps gyakorlssal ismerss s knnyv vlik. A kapcsolatok fejlesztse thidalja a fizikai s az asztrlis tudat kztti szakadkot, s gy a tudat folytonossga tkletess vlik.
gy a tanul nemcsak azt tanulja meg, hogy pontosan lsson az asztrlis skon, hanem azt is, hogy a ltottak emlkt pontosan fordtsa le az asztrlisbl a fizikai agyba. Ehhez segtsgl megtantjk arra, hogy tudatt megszakts nlkl vigye t a fizikai skrl az asztrlisra s a mentlisra, s jra vissza, mert amg ezt nem tudja megtenni, mindig megvan annak a lehetsge, hogy az emlkek rszben elveszhetnek, vagy eltorzulhatnak azon res szakaszok sorn, amelyek a klnfle skokon lev tudatossgnak idszakait egymstl elvlasztjk. Amikor az ember tkletesen megszerezte a tudattvitel kpessgt, a tantvny azzal az elnnyel rendelkezik, hogy valamennyi asztrlis kpessgt hasznlni tudja, nemcsak amikor alvs vagy transz alatt a testn kvl van, hanem akkor is, amikor a szoksos fizikai lete alatt teljesen bren van.
Ahhoz, hogy a fizikai brenlti tudat magba foglalja az asztrlis tudatot, az agyalapi mirigynek tovbb kell fejldnie, s az atomok negyedik spirillinak is tkletess kell vlniuk.
Azon mdszeren kvl, amelynek segtsgvel a tudat ugyanazon sk egyik alskjrl a msikra helyezdik, pldul az asztrlis atomikusrl a legalsbb mentlisra, van egy msik sszekapcsoldsi vonal is, amelyet atomikus lervidtsnek lehet nevezni.
Ha az asztrlis, mentlis, stb. skok atomikus alskjait gy kpzeljk el, hogy ezek egy rd mentn egyms mellett fekszenek, akkor a tbbi alskot gy kpzelhetjk el, hogy azok a rdrl hurkokban lgnak le, mintha egy darab zsinr volna lazn a bot kr csavarva. gy nyilvnval, hogy az ember az egyik atomikus alskrl a msikra a rd mentn juthat el rvid ton, vagy pedig a fgg hurkokon, amelyek az alacsonyabb alskokat jelkpezik, flfel s lefel mozogva.
Gondolkodsunk szoksos folyamata llandan az alskokon halad t, viszont a lngsz felvillansai, a vilgossgot gyjt gondolatok csak az atomikus alskokon jnnek keresztl.
Van egy harmadik lehetsg is, amely skjainknak a kozmikus skokhoz val viszonyval kapcsolatos, de ez tlsgosan nehezen rthet ahhoz, hogy egy oly munkban trgyalhassuk, amely csak az asztrlis skkal s annak jelensgeivel szndkozik foglalkozni.
Termszetesen a fizikai s az asztrlis skok kztti tudatfolytonossg elrse nmagban nem elegend ahhoz, hogy visszaemlkezznk az elmlt letekre. Ehhez sokkal magasabb fejlettsg szksges, amelynek termszetvel itt nem szksges foglalkoznunk.
Az, aki ily mdon az asztrlis teste felett teljes uralomra tett szert, termszetesen fizikai testt nemcsak alvs alatt hagyhatja el, hanem tetszse szerinti idpontban, s tvoli helysznekre mehet el.
A mdiumok s rzkeny emberek asztrlis testket ntudatlanul lkik ki, amikor transzba esnek, de a transzbl val visszatrs ltalban nem jr egytt a megszerzett tapasztalatok agyi emlkezetvel. A kpzett tantvnyok kpesek tudatosan kirepteni asztrlis testket, s tvoli helysznekre eljutni a fizikai testtl, visszatrskor a szerzett lmnyek teljes s rszletes emlkt hozva magukkal.
Az gy kilktt asztrlis testet meglthatjk az rzkenyek, vagy akik vletlenl tmenetileg rendellenes idegllapotban vannak. Sok olyan asztrlis ltomst jegyeztek fel, amikor a hall pillanathoz kzelll haldoklnl a kzelg vg annyira meglaztotta a princpiumokat, hogy lehetv tette ezt a jelensget olyanok szmra, akik ezt a tettet mskor kptelenek voltak megtenni. (Lsd korbban, amikor a gondolatforma hoz ltre hasonl jelensget.) Az asztrlis test sok betegsg esetn is felszabadul. Az ilyen asztrlis utazsok felttele a fizikai test ttlensge.
Az, aki rti a mdjt, kiss srtheti az asztrlis testt gy, hogy a krnyez lgkrbl fizikai anyagrszecskket vonz bele, s gy elgg materializldik ahhoz, hogy fizikailag lthatv vljon. Ez a magyarzata annak a sok ksrtetnek, amikor egy fizikailag jelen nem lev szemlyt bartai kznsges fizikai ltsukkal megltnak.
XII. FEJEZET
A hall s a vgy-elementl
A hall belltakor a tudat visszahzdik a sr fizikai testbl az terikus testmsba egy rvid idre, ltalban nhny rra, majd pedig tlp az asztrlis testbe.
gy a hall a levetkzs vagy kihzds folyamatbl ll. Az n, az ember halhatatlan rsze, egymsutn megszabadul kls burkaitl, elszr a sr fizikaitl, azutn az terikus testmstl, majd – amint ksbb ltni fogjuk – mg az asztrlis testtl is.
A tnyleges kilps szinte minden esetben tkletesen fjdalommentesnek ltszik, mg egy borzaszt szenvedssel jr hossz betegsg utn is. A halott bks arckifejezse ers bizonytk erre az lltsra, s leginkbb azok kzvetlen vallomsn alapul, akiket errl a hall bellta utn azonnal megkrdeztek.
A hall tnyleges pillanatban, mg amikor hirtelen hallrl van is sz, az ember az egsz elmlt lett a legaprbb rszleteiben megltja maga eltt elvonulni. Egy pillanat alatt ltja az okok teljes lncolatt, amelyek lete alatt mkdtek, megltja, s most rti meg nmagt olyannak, amilyen a valsgban, nmtstl s hzelgstl mentesen. Elolvassa az lett, nzknt tekint le a kzdtrre, amit most elhagy.
A tudat llapota kzvetlenl a hall pillanata utn ltalban lomszer s bks. Van egy bizonyos ideig tart ntudatlansg is, amely lehet, hogy csak nhny pillanatig tart, br gyakran nhny percig, vagy nhny rig, nha pedig akr napokig vagy hetekig.
A fizikai test s az asztrlis msa kztti termszetes vonzds olyan, hogy a hall utn az asztrlis testms a megszoks erejnl fogva megtartja megszokott alakjt, ennek kvetkeztben az ember fizikai megjelense a hall utn szinte vltozatlanul megmarad. Szinte – mert tekintettel arra, hogy az asztrlis anyagot a gondolat nagyon knnyen alaktja, az ember, aki a hall utn gy gondol nmagra, hogy fiatalabb, mint amilyen a hall belltakor tnylegesen volt, valsznleg valamivel fiatalabbnak fog kinzni.
A hall utn nemsokra a legtbb esetben fontos vltozs megy vgbe az asztrlis test szerkezetben, ami a vgy-elementl tevkenysgnek kvetkezmnye.
Az asztrlis test anyagnak nagy rsze elementl-eszencibl ll, ez az eszencia l, br nem rtelmes, s erre az idre el van szaktva az asztrlis eszencia ltalnos tmegtl. Vakon, sztnsen s rtelem nlkl a sajt cljait kveti, vgyainak kielgtsben s fejldse elsegtsben nagyon tallkony.
Az elementl-eszencia szmra a fejlds azt jelenti, hogy leereszkedik az anyagba, a clja az, hogy egy svnyi mondd vljon. Ezrt letclja az, hogy olyan kzel jusson a fizikai skhoz, amennyire csak tud, s a durvbb rezgsekbl olyan sokat tapasztaljon meg, amennyit csak lehetsges. Nem tud, de nem is tudhat semmit az emberrl, akinek asztrlis testben jelenleg l.
Arra vgyik, hogy megvdje nll lett, s rzi, hogy ezt csak az emberrel val kapcsolata segtsgvel teheti meg, tudatban van az ember alsbb rtelmnek, s felismeri, hogy minl tbb mentlis anyagot kpes magba bekeverni, asztrlis lete annl hosszabb lesz.
A fizikai test hallakor – mivel tudja, hogy sajt nll letnek ideje korltozott, s hogy az ember asztrlis halla hosszabb vagy rvidebb idn bell bekvetkezik – azrt, hogy az ember asztrlis testt a lehet leghosszabb letv tegye, trendezi annak anyagt koncentrikus gyrkbe vagy burkokba gy, hogy a legdurvbb van legkvl. A vgy-elementl szempontjbl ez helyes eljrs, mert a legdurvbb anyagot lehet a legtovbb egytt tartani s legjobban az ll ellen a srldsnak.
Az trendezett asztrlis testet Ytan-nak, vagy szenved-testnek nevezik. A nagyon gonosz ember esetben, akinek a testben a legdurvbb anyag van tlslyban, Dhruvam, vagy ers test a neve.
Az asztrlis test trendezse a fizikai test asztrlis msnak felletn, nem pedig az azt krlvev tojsdad aura felletn trtnik.
Ennek az az rtelme, hogy megakadlyozza az asztrlis anyag szabad s teljes keringst, amely az asztrlis testben ltalban vgbemegy. Ezen tl az ember csak azokra a rezgsekre kpes vlaszolni, amelyeket asztrlis testnek legkls rtege fog fel. gy az ember gyszlvn egy asztrlis dobozba van bezrva, mivel csak azt kpes ltni s hallani, ami a legalacsonyabb s legdurvbb skhoz tartozik.
Br magasrend hatsok s gynyr gondolatformk kztt l, ltezskrl szinte semmit nem tud, mert az asztrlis test azon rszecski, amelyek ezekre a rezgsekre vlaszolni tudnnak, olyan helyre vannak bezrva, ahol nem rhetk el.
Ennek kvetkeztben, mivel ms emberek asztrlis testnek is csak a legdurvbb anyagt kpes rzkelni, s egyltaln nincs tudatban sajt korltozottsgnak, felttelezi, hogy az a msik ember, akit lt, csak azokkal a szegnyes tulajdonsgokkal rendelkezik, amelyeket szrevenni kpes.
Mivel csak azt kpes ltni s rezni, ami a legalacsonyabb s a legdurvbb, szmra a krltte lv emberek bns szrnyetegeknek tnnek. Ilyen krlmnyek kztt aligha lehet csodlkozni, hogy az asztrlis vilgot pokolnak tekinti.
Az, hogy a vgy-elementl trendezi az asztrlis testet, semmilyen mdon nem befolysolja a tojsalakon belli forma felismerhetsgt, br a vgbemen termszetes vltozsok egszben arra trekednek, hogy a formt az id elrehaladsval nmileg halvnyabb s spiritulisabb megjelensv tegyk, aminek okait azonnal megmagyarzzuk.
Az id elrehaladsval a legkls burok feloszlik, s ekkor az ember kpess vlik az asztrlis sk kvetkez magasabb szintjnek rezgseire vlaszolni, gy a „kvetkez alskra emelkedni”. Ez gy megy egyik alskrl a msikra. Minden alskon val tartzkodsa megfelel az asztrlis testben lev s az adott alskhoz tartoz anyag mennyisgnek s aktivitsnak.
Amikor azt mondjuk, hogy az ember az egyik alskrl a msikra „emelkedik”, egyltaln nem szksgszer, hogy a trben mozogjon, inkbb tudatt viszi t az egyik szintrl a msikra. Egy trendezett asztrlis test ember esetben a tudat kzpontja a kls burokbl a benne lev kvetkezbe toldik t. Az ember gy fokozatosan kzmbss vlik az anyag egyik fokozatnak rezgseivel szemben, s ehelyett egy magasabb rend rezgseire vlaszol. gy gy ltszik, mintha az egyik vilg a maga jeleneteivel s lakival egytt lassan eltnne ltsa ell, mg egy msik vilg kezdene felderengeni eltte.
Amint a burok ltalban fokozatosan feloszlik, az ember gy tallja, hogy a fizikai trgyak asztrlis msa egyre homlyosabb vlik, mg a gondolatformk egyre jobban lkk vlnak szmra. Ha e folyamat alatt idnknt tallkozik egy msik emberrel, gy kpzeli, hogy az illet jelleme llandan javul, de ez csak azrt van, mert maga vlt kpess e jellem magasabb rezgseinek szrevtelre. Tulajdonkppen az asztrlis test trendezse az lland akadlya annak, hogy az ember igazn s teljesen lssa bartait azok asztrlis letnek minden szintjn.
Az asztrlis test trendezsnek ezt a folyamatt, amely a legtbb embernl megtrtnik, megakadlyozhatjuk azzal, hogy az akaratunkkal ellenllunk. Valjban brkinek, aki megrti az asztrlis sk krlmnyeit, teljesen ellene kell szeglnie annak, hogy a vgy-elementl az asztrlis testet trendezze. gy az asztrlis test rszecski sszekeveredve fognak maradni, mint ahogyan az let sorn voltak, s ennek kvetkeztben az ember ahelyett, hogy egy idre csak egyetlen asztrlis alskra lenne korltozva, minden alskon szabad marad asztrlis teste sszettelnek megfelelen.
Az elementl, mivel a maga sajtsgos flig ntudatlan mdjn fl, meg fogja ksrelni ezt a flelmt tvinni az emberre, aki kizkkenti t az trendezsbl, hogy megakadlyozza tevkenysgben. Ez az egyik oka, amirt olyan hasznos, hogy ezeket a dolgokat mr hallunk eltt ismerjk.
Ha az trendezds vagy burokkpzds mr megtrtnt, mg mindig lehetsges, hogy ezen llapotot megtrje valaki, aki segteni akar az emberen, s gy az ember szabadd vlik az egsz asztrlis skon val munkra, ahelyett, hogy csak egy szintre lenne korltozva.
|