Jkai Mr: Az arany ember
Jkai Mr: Az arany ember
A m 1872-ben jelent meg. Jkai jelenben jtszdik, s annak a legrzkenyebb pontjt rinti: az egyni boldogsg lehetsgeit vizsglja a kapitalizld trsadalom valsgban. Fhse most nem egy eszme megszllott harcosa, hanem vvd, meghasonlsra knyszerl ember. Tmr Mihly a siker minden kellkt megszerzi magnak (vagyont, trsadalmi pozcit, az htott hlgy kezt), valdi boldogsgt azonban csak a trsadalombl kivonva, a termszet menedkben meghzd csaldi kzssgben tallja meg.
A kapitalizlds, a polgri letlehetsgek kritikus brzolsa teht Az arany ember, romantikus eszkzrendszerrel, utpisztikus feloldssal. Rousseau gondolatvilgnak megidzse a m, hiszen Rousseau vlte gy, hogy az ember vagy a termszet rsze lesz emberknt, vagy a trsadalom polgrknt. St, akr azt is mondhatjuk, hogy ez a m az illzikkal val leszmols, a kibrnduls regnye, melynek kittalansgt az mutatja, hogy Tmrt kora trsadalmbl egy utpisztikus vilgba menekti.
A fszerepl a Jkainl megszokott, kivteles kpessg, abszolt fhs: Tmr Mihly kivl hajs, elrelt s szerencss zletember, sikeres gazdlkod. Olykor (pl. Ali Csorbadzsi hullmsrba temetsekor) a vletlen is a kezre jtszik; Krisztyn Tdor vratlan halla a biztos leleplezdstl menti meg a m tetpontjn, st a halott ruhzata teszi lehetv Tmr szmra az elvonulst Senki szigetre.
Egyetlen ponton azonban megtrik Tmr minden prblkozsa, s ez Tmea szerelme. Hlt s vgtelen szeretetet ugyan ki tudott vltani a trk lnybl, de az igazi szerelmet nem kapta meg. gyeskeds s nzs, „igazolhat tolvajls” az zleti letben termszetes, st szksges, de az emberi kapcsolatok gy nem alakthatk. Tmr bntelen bnssge, a boldogsg lehetsgeinek eljtszsa elzrja elle Tmea szerelmt. Senki szigetre azonban nem kell magval vinnie vtkeit. Amikor teljes njt majd t tudja adni Nominek, akkor rvbe rhet egy olyan szigeten, ahol a pnz, egyhz, erszak (puska sem hasznlhat!) s trvny nem lteznek.
Tmr s Tmea rzelmi vlsgt Jkai finom llekrajzzal jelenti meg; a tbbi szerepl bels alkata egyszerbb. Nomi a szeld jsg, termszetes niessg megtestestje, Athalie-t szlssges szenvedlyek ftik, fktelen gyllet motivlja. Krisztyn Tdor a fhs legnagyobb ellenfele, maga a megtesteslt gonoszsg. rnyaltabb jellemrajzot Jkainl rendszerint a mellkalakokban tallunk. Ebben a mben pldul Brazovics Athanzn figurja relisabb, sznes, zsnerszer.
Jkai ebben a mben a llek trtnseire koncentrl, Tmr boldogsgkeresse alkotja a cselekmny fvonalt. A szerkezet igazbl kisebb, elvl s sszefut epizdok szvevnye, teht sajtosan tbbszl tbbi mvhez kpest. A romantikus cselekmnyvezetsben hatsos jelenetek (a menyegz napja Brazovicsknl), kilezett rtkhelyzetek (Tmea s Athalie), fordulatok, megkap kltisg lersok (pl.: a Vaskapu lersa), vratlan tallkozsok, tmegjelenetek, hirtelen ritmusvltsok fordulnak el. Stlusban is a hangulatvltsok, kifejez eladsmd, ellenttezs rvnyesl.
Jkai a mesls nagymestere volt. A romantikus brzolsmd mellett ri eszkztrnak msik rszt az anekdotzs elemcsoportja alkotja: letkp (pldul a Senki szigetrl), idill, adomk, a komromi htkznapok letanyaga. Tanulsgos kitr Terza mama frjnek s az idsebb Krisztynnak az lettja.
Az arany ember romantikus prznk taln legkiemelkedbb alkotsa, ugyanakkor bizonyos szempontbl az els magyar szecesszis regny is: azz avatja tbbek kztt az elvgyds s kibrndultsg motvuma, a ktfle szerelemkp s a lefojtott-tlfttt erotika.
A m letrajzi htterrl
A regny 1872-ben jelent meg, mikor Jkai politikai s ri karrierjnek cscsn llt. 1867 s 1875 kztt a parlamentben ellenzki kpvisel, 1869. mrcius 23-24-n pedig a terzvrosi vlasztkerletben legyzi Gorove Istvn minisztert. Anyagi helyzete is egyre szilrdabb (1871-ben felptette balatonfredi villjt).
Csaldi lete azonban vlsgba jutott: felesgt 1869-ben mltatlanul nyugdjaztk, aki meggyllte az embereket, frjt pedig fltkenysgvel gytrte. Az r az 1870-es vek elejn egy nagy rzelmi vlsgon is tment: beleszeretett gymlenyba, a 18 ves Lukanics Ottiliba (t ismerhetjk fel Nomi alakjban!), s mr vlsra is gondolt. A konfliktust vgl is a leny korai halla „oldotta meg”.
Valsznleg mindez hozzjrult ahhoz, hogy Az arany ember az illzikkal val leszmolsnak s a kibrndulsnak regnye legyen.
|