Nevra oldala
.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2006-11-03
 
Translation

 
 

FOLDAL

 

Isten hozott nlam...  

 

 

 

 

 


Nvnapi idzetek kldse...

Boldog nvnapot kvnok az nnepelteknek!

 

 

AYURVEDA TESZT

 Naptr

 

PRKAPCSOLAT KALKULTOR

 

SZERELEM TESZT

 

 

 

 

Angyalok

Dmonok

Galria

lmok

Ksrtetek

Vmprok

Boszorknykonyha

Aura

Csakrk

Varzslatok

Meditci / jga

Termszetfeletti kpessgek

Bjitalok

Gygynvnyek

Grafolgia

svnyok s drgakvek

Akupresszra

Gygyts

letmd

Versek

Nomen est omen

Karma

Boszorknysg

Illolajok

Knai horoszkp

Etikett

Prkapcsolat

Gyermeknevels

Szpsgpols

Sznhidrt kalkultor

 

 

Diavettsek-PPS

Tanulmnyok

Testbeszd

Tlvilg

Ltskok

Horoszkp

Humor

Inkvizci

Jtkok

Jegyzetek

Jslsok

Mgikus lnyek

Romantika

Babonk

Bioritmus

Elemek

Hipnzis

Rejtlyek

Buddhizmus

Mantra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mensor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Jegyzetek
Jegyzetek : Egyiptomi valls

Egyiptomi valls


Egyiptomi valls – Fejlett politeista rendszer, amelyben a legsibb hiedel­mek elegyedtek a deizmus s a henoteizmus irnyzataival. Az istenek meg­hatroz csoportja termszeti objektum, ill. jelensg: az g, a fld, a leveg, a Nlus stb. perszonifikcii, de mellettk szmos flisten, dmon s ftis is a hitvilg rsze. Az istenek kzl a legfontosabb a Nap, amelyet szmos klnbz formban szemlyestettek meg, a napplya, pedig klnfle spe­kulcik alapjul szolglt. A valls jelents tnyezje a tlvilghit s az ezzel sszefgg halotti kultusz, melynek legfbb lettemnyese Ozirisz, a felt­mad isten, a holtak ura s a tlvilg brja. Szintn fontos elem a tbbfle llekfajtra alapozott llekhit. A vallsi elkpzelsek s a helyi kultuszok fejldse rvn egyes szellemi centrumknt is funkcionl vro­sokban k­lnbz teolgiai rendszerek jttek ltre, ezek kzl legjelentsebb a her­mopoliszi, a hliopoliszi s a memphiszi teolgia. A teolgin bell bukkan fel a kezdetleges filozfiai gondolkods is, az si mtoszok gyakorta mr koz­molgiai elkpzelsek paraboli, s az istenalakok klnfle elvont eszmk perszonifikcii. Egyes istenek lnye az idk folyamn egyre sokoldalbb lett, aminek rvn egymssal is azonosultak, gy jtt ltre az egyiptomi szin­kretizmus. Ozirisz s zisz kultusza a ks antik korban misztriumval­lsknt a Rmai Birodalom egsz terletn elterjedt. Az egyiptomi vallsi szisztma lnyegben az birodalomtl egszen a grg-rmai korig vlto­zatlan, tnyleges minsgi vltozst csak Ehnaton rvid let monoteista ksrlete jelentett. Mivel a valls az egyiptomi kultra egszt thatotta, a htkznapokat ppgy, mint az intellektulis letet, a fennmaradt rsos emlkek zme lnyegben az egyiptomi valls emlkei kz sorolhat.

 

 

Egyiptom vallsa s mitolgija

Egyiptom trtnelme s rsbelisgnek trtnete a Kr. e. 3. vezred elejn, a Nlus menti korbbi fejedelemsgek birodalomm val egyestsvel prhuzamosan kezdõdik. Vallsi rgmltjrl val tudsunk legõsibb emlkei is ebbõl az idõbõl valk: a korai birodalmi korszak vallstrtneti anyagban loklis, vrosi vdistenek sokasgt talljuk, akiknek totemisztikus tiszteletrõl a ksõbbi egyiptomi istenvilg llatalakos brzolsainak gazdag szimbolikja tesz tanbizonysgot. Ennek a peridusnak a jellegzetessge, hogy mg hinyzik nem csupn az egysges pantheon, de az istenalakok kztti, ksõbb oly termszetes specializci is: egy-egy telepls patrnusa vi fldjn minden fontos gi feladat birtokosa, isteni szerep betltõje. A birodalom kialakulsval lassan kiformld pantheon lre is kt jelentõ vros vdistene kerl: Memphis s Thba istene, Amon s R eredetket tekintve egyarnt nap-, bika- s termkenysgistenek, akiknek alakja mr az birodalmi idõkben Amon-R nven egyesl. Attributumaikbl is kvetkezik, hogy e kettõs fõisten felemelkedse mgtt a termkenysg-valls elemeit kell keresnnk: maga a fõisten alapvetõ letelvet s nemzõerõt testest meg. Mivel Egyiptom ltnek alapja a Nlus, nem meglepõ, hogy mr a korai idõben megfigyelhetjk a Nlus-isten s a Fldistennõ jelenltt a mitolgiai hagyomnyban. A ksõi teolgiai spekulci szerint egybknt a vilg kt õsi isten-pr, Su s Nut, Geb s Tefnut nsznak gymlcse: az õ egyeslskbõl szrmazik az g s a fld, a levegõ s a vz elvlsa. A mtosz az ember megteremtst a gyakran Amonnal azonostott Ptah nevhez kapcsolta, az alvilg pedig a legtbb szveg szerint a saklfejû Anubisz birodalma. Az istenek msodik genercijbl val a termkenysg- s Nlus-isten, Ozirisz s nõi prja, a termkeny anyasgot s Egyiptom letad fldjt is megjelentõ zisz. Õk ketten testvrek, de frj-felesg is; ellensgeik egy ugyancsak testvr-hzaspr, Szth, a forr sivatagi szl ura s Neftisz, a termketlen sivatag rnõje.

Az egyiptomi mitolgia egyik kzponti motvuma is az e kt istenpr kztt kibontakoz, a termszetben vrõl vre megismtlõdõ kzdelem. A fltkeny Szth megli Oziriszt, sztdarabolt testt pedig az alvilgra veti. zisz frje keressre indul; alereszkedik az alvilgba, sszeilleszti a sztvgott testet, majd szerelmvel j letre kelti azt. Ebbõl az letet fakaszt lelsbõl szrmazik Hrusz, az ujjszletõ vilg ura, akit napkoronggal vagy az gbe emelkedõ slyom kpben brzolnak. Az egyiptomi ember ebben a trtnetben sajt vilgra ismert: Amon napisten az let forrsa; Ozrisz s zisz nsza a termszet tavaszi bredse, Ozrisz halla pedig a szraz vszakkal elkvetkezõ nsg ideje. A Nlus ltal fakasztott let s a forr sivatagi szl keltette hall ciklikussga Egyiptom ltnek alaphelyzete, vallsnak, mitolgijnak motvuma is. Egyiptom liturgikus letnek cscspontja vrõl vre az Ozrisz-zisz mtosz felidzse volt: a feltmad s meghal isten mr a legõsibb idõktõl let s hall a termszetben s az emberi letben is zajl kzdelmt szimbolizlta. Mindez nem homlyostotta el az idõk sorn Amon-R istenkirlyi kultuszt, sõt Horusz 'megdicsõlst' is igyekeztek egy idõ utn a napistennel val egyeslsknt rtelmezni. E fõalakok mellett a kozmikus istenek alig jutnak szerephez a pantheonban, a helyi istenek, a vrosi s kultr-hroszok jelentõsge azonban a npi vallsossg vilgban egszen az kor vgig tretlen maradt. Tudunk viszont egy olyan pillanatrl az egyiptomi vallsi kultra trtnetben, amely szinte minden rtelemben titokzatosnak s magmagyarzhatatlannak szmt. Kr. e. 1370 krl az Egyiptomot mr-mr isteni hatalommal kormnyz fra, IV. Amenhotep - taln az llami kultusz s az Amon-papsg befolyst cskkenteni akarva - vallsi reformot vezetett be. Õ is egy rgta ismert isten, Aton, a fnylõ napkorong kultuszt tette hivataloss; Amon nevt Atonra ratta t a hivatalos szvegekben, a rgi papsg helybe j, az elvont 'napkorong-isten' hitt npszerûstõ papsgot lltott, maghoz szemlytelen gitest-istenhez pedig kltõi szpsgû himnuszokat rt. A sok vallstrtnsz ltal monoteista ksrletnek tlt reform a fra hallval elbukott: helyrellt a pantheon hagyomnyos rendje, az jbirodalmi korban pedig Amon hite mr erõsebb, mint valaha volt. A ksõi kor birodalmi vallsossga ismt vltozik: nagy npszerûsgre jutnak az asztrl-kultuszok, a csillaghit s az asztrlmgia. Ebben a korban erõsdnek fel az egyiptomi hitvilg korbban is fontos elemei: a theriomorf, llatalak istenek imdsa, a rolvassok s varzslatok divatja, az ncl ritualizmus.

Egyiptom npe is monumentlis templomokat emelve, azokban istenei szobrt õrizve gyakorolta vallst. A legfontosabb szentlyeket Amon tiszteletre emeltk, de minden valamireval istennek megvolt a maga lakhelye, vrosa. Templomaik mlyn az egyiptomiak isteneik szobrt õriztk, a szently krzett pedig vzmedenckkel, kertekkel, ligetekkel vettk krl. Az ldozatok zme itt is telfelajnls, de kedveltek voltak a krmenetek, ltvnyos vzi szertartsok is. A vallsi let irnytst papi rteg vgezte, amely az idõk sorn komoly politikai s gazdasgi hatalomra is szert tett. Az õ kezkben volt az rs ismeretnek s a tudomnyok mûvelsnek privilgiuma, m mg hadvezrknt is gyakran tallkozunk fõpapokkal. Egyiptom vallsi letnek igazi irnytja azonban a fra, az uralkod. Istenek gyermeke, 'az ifj Hrusz' õ, aki fldi halla utn a pantheon magasba emelkedik.

Egyiptom trtnetbõl kvetkezõen a hellenizmus kora elõtt szinkretisztikus jelensgeknek alig talljuk a nyomt, hiszen ez a civilizci meglehetõsen zrtnak s vdettnek bizonyult vezredeken t idegen hatsokkal szemben. Ez a nagyfok stabilits is okozhatta persze, hogy igen sok archaikus elem õrzõdtt meg ebben a kultrban; nem pusztn a termszethez val kzelsg lmnye, de õsi totemisztikus s fetisisztikus eszmk sokasga is. Volt azonban Egyiptom hitnek egy olyan klnleges vonsa, amely azta is felkelti a vallstrtnszek figyelmt. Mg a kortrs civilizcikban a hall utni let, a llek tovbblsnek gondolata alig, vagy csak ksõn bontakozott ki, addig Egyiptom hitnek a gazdag tlvilghit adja igazi karaktert. Mr az birodalom monumentlis piramisai is arrl tesznek tansgot, hogy a hall utni let krdse alapvetõ jelentõsgû; a mitolgiai szvegek, a szertartsok sokasga ugyanezt tmaszta al. Jellemzõ az is, hogy az egyiptomi hitvilg aprlkos lerst is a halottkultusz szvegeibõl ismerjk: a Menphiszi s a Thbai teolgia tmja zmben a tlvilgi let, a 'Halottak knyve' anyaga pedig az egyiptomi hitvilgrl szl legfontosabb forrsunk.

A halottkultusz kiindulpontja az a meggyõzõds, hogy az emberben õt tllni kpes eleven llek lakozik. Ez a llek kt sszetevõbõl ll, amelyek a hall pillanatban elszakadnak egymstl. Ka, az ember rnykpe ('hasonms-lelke'), aki a test kzelben marad, Ba pedig a hall utn emberarc madr kpben az gbe szll. Ba idõrõl idõre visszatr az alvilgbl, hogy ellenõrizze a halottrl val megfelelõ gondoskodst. Ez a hiedelem a magyarzata annak, hogy az egyiptomiak szinte knos gonddal ksztettk fel halottaikat az utols tra. A tetemet - ha arra md volt - mumifikltk, rtktrgyait, hasznlati eszkzeit pedig mell helyeztk, a belsõsgek s a vele marad llek, a Ka szmra pedig kln helyet ksztettek. A kzrendû emberek srjaiba apr szobrocskk is kerltek, hogy az elhalt helyett a tlvilgon õk dolgozzanak. A Halottak knyve szerint egybknt a holtak lelke isteni rvszek kzremûkdsvel vizi ton rkezik az alvilgra: a halotti szertarts sorn a srba helyezett brkk is ezt az utols utat jelkpezik.

Megklnbztetett gondoskods jrt ki az istenek fiainak, a fraknak. Jelkpes ritusok utn, gondosan mumifiklva kerlt testk a piramis halotti kamrjba vagy a Kirlyok vlgye valamelyik sziklasrjba. A fejedelmi holtat ksrõ pompa s gazdagsg a fra gbe emelkedst kszti elõ: az uralkod lelke 'Hruszknt a Napba szll', ahol maga is istenn, Ozirissz vltozik. Az elõkelõk lelkrõl val gondoskods a frai temets kicsinytett msa: itt is mumifikljk a holttestet, gazdagon mellkletezik, az pedig kitntetsnek szmt, ha a vgsõ nyughely a fra srjnak kzelben van. Maguk a holt lelkek egybknt hbortatlan bkben s nyugalomban lnek az istenek ltal thatott tlvilgban: a kzrendû tragdija ppen az, hogy szmra ez a lehetõsg csak vgylom marad.

A hellenisztikus s a rmai korban az egyiptomi vallsi kultra sajtos vltozsokon esett t. A hagyomnyos pantheon alakjait ebben az idõben szinkretisztikus mdon azonostottk a grg vilg isteneivel, az egyiptomi mitolgia elemei pedig szervesen pltek be a grg mediterrn vilg hitbe. Ennek a folyamatnak a legfontosabb llomsa Ozirisz s zisz hagyomnyos mtosznak a hellenisztikus vilgban val tformldsa volt; a kt isten eredeti mtosza ezekben a ksõbbi idõkben a 'meghal s feltmad istenek' mitolgiai hagyomnynak folytatsa volt.


AnuketAtum

Anubisz

Dedun

Geb

Hpi

Heh

Heket

A Hrusz-fik

Mafdet

Mihosz

Mihosz

Neith, Szaisz rnje

 Nofertum vagy Nefertem

Nun

Nut

Khnum

Onurisz

Ozirisz, az Alvilg Ura

Su

Szahmet a hatalmas

Szatet

Szesat - A ni rnok

Szelket

Szokarisz

Szth

Tefnut

Thot

Weret-Hekau

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Mg nincs hozzszls.
 

  

 

 

Frisstsek

Flrt tippek csajoknak

Flrtlsi tippek pasiknak

Flrtlsi tancsok nknek

SMS flrtls szablya

Szerelmes /flrtls sms-ek

rknaptr
 

Nem tudod, milyen napon szlettl?
Vlaszd ki az vet, hnapot s a napot:

v: . Hnap: Nap:

A ht megfelel napja:

 

 

 

Kapcsold irodalom

 

Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.

Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.

Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.

Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.

Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.

Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.

Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.

Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.

Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.

Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.

Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.

Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.

Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995

Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997

Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995

Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002

Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004

Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009

Tibeti halottasknyv.

Kapcsold filmek

A bks harcos tja

Kis Buddha

Szamszra

Tavasz, nyr, sz, tl, tavasz

Dmonok a vilg tetejn

Tibeti halottasknyv

Kundun

Tibeti jgik

Milarepa

Chihiro

Totoro

Saint Oniisan

Tz a h alatt

Ht v Tibetben

 

 

rdekessgek

Orvosok a  skype-on

Egszsgfigyel

Orosi sztr

Orvosi sztr 2

Google maps

Virtulis fldgmb

H s felhtrkp

 

 

 

 

Izgalmas irodalom

Conze, Edward: A buddhizmus rvid trtnete, Budapest: 1999.

Eliade, Mircea: Vallsi hiedelmek s eszmk trtnete 2., Budapest :1995.

Glasenapp, Helmuth: Az t vilgvalls, Budapest: 1975.

Hetnyi Ernõ: Buddhizmus a buddholgia tkrben, Budapest: 1989.

Hetnyi Ernõ: Buddha, Dharma, Sangha, Budapest: 1994.

Krsi Csoma Sndor: Buddha lete s tantsa, Bukarest: 1982.

Kng, Hans - Bechert, Heinz: Prbeszd a buddhizmusrl, Budapest: 1999.

Rawson, Philip: Az indiai civilizci, Budapest: 1983.

Schmidt Jzsef: Buddha lete, tana, egyhza, Budapest: 1995.

Takcs Lszl: A buddhizmus kialakulsa, Budapest: 1984.

Tchy Olivr: Buddha, Budapest: 1986.

Vekerdi Jzsef: Buddha beszdei, Budapest: 1989.

Zago, Marcellino: A buddhizmus, Budapest: 1995

Skilton, Andrew: A buddhizmus rvid trtnete, Corvin Kiad, 1997

Porosz Tibor (ford.): Ltusz sztra, Farkas Lrinc Imre Kiad, 1995

Hamar Imre: Buddha megjelense a vilgban, Balassi Kiad, 2002

Buswell, Robert E.: Encyclopedia of Buddhism, Macmillian 2004

Williams, Paul: Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations, Routledge, 2009

Foldal design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!