Babonk nyomban
Br a nphit szerint minden halott esetben fennll annak a lehetsge, hogy visszatrjen s ksrtsen, mert srban nem tall nyugalmat, mgis ezt fleg az id eltt szerencstlensg kvetkeztben elhunytakrl hittk, vagy pedig olyan emberekrl, akiknek olyan bn terhelte a lelkiismerett, amelyrt nem bnhdtek meg.
A rgebbi korokban egy halott kisrtst fleg azltal igyekeztek megakadlyozni, hogy a gyans holttesteket megcsonktottk. Ha ez a mdszer csdt mondott, akkor a csendhbortt ismt kistk s elgettk a testt. A hazajr szellemek ellen vgl mg gy is lehetett vdekezni, hogy egy lpatkt, kocsikereket, fokhagymt, vagy fzfagat akasztottak az ajt fl, nhol kst , vagy egy vzzel telt ednyt tettek az ajt el. Hasznos mdszernek bizonyult mg a tvoltartsukra a szenteltvz, valamint az imdsg is.
ltalban gy tartottk, hogy a termszetes halllal meghaltak hromnaponknt jelennek meg, ltalban jflkor, nha egy ven t minden nap, s csak annak mutatkoznak meg, akihez mennek, de a kutyk megrzik, s jelzik a jvetelket.
A visszajrs legltalnosabb mdjai illetve jelei, az lomban val megjelens, a zajkelts, (ednyek csrmplse a polcon, zrgs a padlson, trgyak elmozdulsa) mellett ismert a testi valsgban megjelen, a srjbl kikel halott alakja is. A visszajr azonban megjelenhet imbolyg fehr lepeds alakban, de kutya, l, diszn, macska vagy tzes kerk, esetleg srokon megjelen lngnyelv formban is.
„Vt olyan hz, hogy el is ment a lak, mert ccaka mindig zrgtt valami. Kimentek a tancshzt, hallgattk, zrgtt. Meg akartk fogni. Semmi.”
„Bement a tanyba, de nem lttk, hogy mi. A dunyht behzta a sublat al. Az ajtkra a zsrt rkente. Hun az egyik hzhoz ment be, hun a msikba. A kulcslukon bement. Az ajt zrva, a meg csak odabe dgozott. Mik hazamentek, minden szt vt hnyva.” (Fehr Zoltn: Szank s Mricgt nphite, npi gygyszata)
A npi hitvilg megklnbzteti a visszajr halott s a ksrtet szellemt. A visszajr halott, vagy hazajr llek a halott lelke, megfoghatatlan szellemlny, klnbz cllal, az lk eltt megjelenik. A visszajrs okai: A halott nyugalmnak megzavarsa, a sr s a temeti rend megbolygatsa, az letben nem teljestett ktelessg, vagy valamilyen lomban kzlt kvnsg, melyet teljesteni kell, ezek ltalban letben teljestetlen tartozsnak a kifizetse, vagy valamilyen neki hinyz dologra (ruha, lelem, hasznlati trgyak ) vonatkoznak. Kisrtet lesz az ngyilkosbl, akasztott emberbl,: abbl aki gyilkossg ldozata lesz, valamint annak a lelkbl akit eltkoztak, vagy valamilyen okbl nem temettek el. A ksrtet ltalban valamilyen klnleges ok miatt nem pihenhet srjban. A vezekls gyakran meghatrozott idre szl: pl. az ngyilkosok, mg jabb ngyilkos fel nem vltja. A bnsk amg az sszes bnket le nem vezeklik, az eltkozottak, amg a bizonyos idre szl tok fel nem olddik.
„A Fecske utcban laktunk, egyik este arra bredek, hogy drmblnek a tetn, az egyik cserepet jobban verik, mint a msikat, csapkodjk az ajtt, de rnak is m. Mi az istennyila ez? Bemegyek a szobba s azt mondom a felesgemnek. - Mit csinsz mr? -. Mit a fent, csak most bredtem fel.- Nem te csapkodtak a szekrnyt?- Nem n. Ht gy jrtam. Mskor is hallottam a drmblst. Aztn megtudtuk, hogy abban a hzban elzleg egy szegny lnyt vett el a fi , s mindig szekroztk rte. Az asszony ezrt bnatban flkasztotta magt a hzban, pedig lltlag terhes volt. Amikor aztn flszenteltettk a hzat, meg mist mondattunk, utna a legkisebb zrgs sem volt tovbb.” (mzeumi gyjts)
A magyar nphagyomnyban ismert s hasznlt a lele, s a lidrcfny fogalma is, melyek tudomnyos magyarzata ugyangy vrat mg magra, mint a szellemek s visszajr lelkek magyarzata.
|