lmok, megrzsek
lmok, megrzsek,
Vajon ki ne tapasztalta volna, hogy - mondjuk - mosogats vagy a reggeli ltzkds kzben egyszer csak valami az agyba villan: krhzi gyon fekszik az pp tboroz gyerek, vagy egy hatrozott hang azt sgja: ne lj ma autba, ha jt akarsz. Ilyenkor egy pillanatra megllunk, esetleg bele is spadunk, aztn rohanunk telefonlni a gyereknek a tborba, s csak nagyon-nagyon flve lnk kocsiba. Ha beigazoldik a jslat, megborzongunk, s ekknt morfondrozunk: megreztem!
Szoros rzelmi kapcsolatban
Agyunk mkdsnek minden rszlett ma sem ismerjk teljesen, s a megrzseknek, a teleptinak a ltezse sincs tudomnyosan bizonytva. Azt azonban megfigyeltk, hogy leggyakrabban olyan emberek kpesek azonos hullmhosszon rezdlni, akik szoros rzelmi kapcsolatban llnak egymssal, pldul gyerek s szl, testvrek vagy szerelmesek.
Amita a vilg vilg, prblunk elfogadhat magyarzatot keresni a lelknkben zajl folyamatokra: mg a buddhista haszontalannak tartja, s elutastja a fantzik vilgt, a keresztnyek isteni sugallatnak vlik, a parapszicholgusok egy rsze pedig a kozmosz s az emberi agy kapcsolatnak tulajdontja a klns jelensget. C. G. Jung szerint a civilizlt ember annyira el van telve sajt magtl, annyira belebonyoldott szubjektv tudatossgba, hogy mindenhat lnyknt tlkezik a termszet jelensgei felett, mikzben legnagyszerbb eszkzt, tulajdon pszichjt alig veszi tekintetbe.
Rossz rzs trt rm Hatalmas szerelem volt a mink, mondja a huszonnyolc ves Eszter. Aztn, hla a bartok intrikinak, hirtelen vge szakadt. Nem is tallkoztam Balzzsal vagy ngy ve, frjhez mentem, gyereket szltem. Egyik reggel pp a hajamat mostam, amikor valami megmagyarzhatatlan rossz rzs trt rm. Csak Balzsra tudtam gondolni, s szomor lettem, mrhetetlenl szomor. Srhatnkom volt, alig tudtam felltzni. Aztn egy-kt ra mlva elmlt az egsz, pergett a nap, ahogy szokott. Dlutn sszefutottam egy lnnyal a rgi barti trsasgbl. mondta el, hogy Balzs aznap reggel meghalt. Rgta beteg volt, az utols hnapokat mr krhzban tlttte. , ha tudtam volna, mellette lettem volna, shajtottam fel. A bartnm meg tkarolta a vllam, s azt mondta: ne aggdj, mellette voltl. Ma reggel is tged emlegetett, mieltt elment.
Vitatjk a ltezst
"A pszicholgusok ksrletekkel igyekeznek igazolni a teleptia, a megrzs ltezst", mondja Lisznyai Sndor pszicholgus. "Pldul szmokat, vagy fogalmakat brzol krtykat mutatnak az egyik ksrleti alanynak, a msiknak pedig ki kell tallnia, hogy az illet mit ltott. Akkor beszlnk teleptirl, ha valaki tbbszr tallja el a krtyn szerepl fogalmat, mint az tlag, vagy mint azt a valsznsg szmts igazoln". Lehet, hogy csakugyan ltezik ilyesmi, de mg sok a krdjel. Sokig azt feltteleztk, hogy ez a fajta kommunikci kmiai alapokon nyugszik: egy tudatos szinten nem rzkelhet illanyagot bocstunk ki magunkbl, s ezt a msik, br nem tudatosan, megfejti, rtelmezi. Jung szerint az egsz emberisgnek egyetlen kzs lelke van, gy lehetsges a gondolati egyttrezdls is.
A mai racionlis pszicholgia viszont abbl indul ki, hogy a megrzsek az lland gondolatainkbl, flelmeinkbl, szorongsainkbl tpllkoznak, s csak vletlenszeren igazoldnak be. Hiszen nap mint nap foglalkozunk azzal, hogy mi lesz, ha egyszer karambolozunk, vagy beteg lesz a hozztartoznk, m ha egyszer bejn, azt mondjuk, megreztk. Ha pedig mgse, elfelejtjk, nem tulajdontunk neki jelentsget. "Sajnos, a negatv elrzetek gyakoribbak, mint a pozitvak" - mondja Lisznyai Sndor. - "Alighanem azrt, mert azt gondoljuk, jobb flni, mint megijedni, vagyis ha elre kszlnk a rosszra, ezzel megbkthetjk a sorsot, s elkerlhetjk a bajt".
Teleptia s lmok Irn gyakran bred arra az jszaka kzepn, hogy csak gy csaponganak fejben a rossz gondolatok: vajon ki lesz beteg a csaldjban? Csak nem a fiai, vagy az imdott kisunokk? "Ha srral lmodom, egy-kt napon bell valamelyikk megbetegszik" mondja. "Amita az eszemet tudom, az lom nem csalt meg soha".
lmaink btrabbak, mint ber gondolataink. mondja Lisznyai Sndor. A nappal tudatosan nem rzkelt esemnyek lmunkban eltrhetnek, s vagy szimblikusan, vagy konkrtan megismtldnek az agyban. Ezeket aztn gy ljk meg, mintha jslatok volnnak. Holott valsznleg csak annyi trtnik, hogy a msik ember mozdulataiban, arcvonsain, arcsznn mr ltjuk a kzelg betegsget, pp csak nem szleljk tudatosan. Ha pldul nagyanynktl valaha azt hallottuk, hogy srral lmodni betegsg, az agyunk mris zen: sszehozza a szerettnk spadt arct meg a kdknt mkd sarat.
|