Az rs nagysga
Amikor egy rsra rnznk, fontos annak megtlse, hogy nagy vagy kisbets rssal van dolgunk. Vannak rsok, amik klnsen nagy vagy esetleg ellenkezleg nagyon apr betkkel rdnak, ezek megtlse nem okoz gondot. De mi a helyzet azokkal, amik nem ennyire egyrtelmen szembetnk?
Az rs nagysgnak megtlsnl / mint sok ms jegy felismersnl / nagyon fontos szempont, az hogy mihez hasonltunk, mit mrnk.
Azt mondtuk, hogy a grafolgia mindig a tanulttl val eltrst vizsglja. Az iskolban kezdetben a gyerekek nagyobb, majd egyre kisebb betvel tanulnak rni. A gyakorls sorn finomodnak a mozdulatok, egyre grdlkenyebb vlik az rs. Azt is tudjuk, hogy - br a tant nnik megkvetelik, hogy mindenki a tanultak szerint formlja betit, - mgis ettl egyre hamarabb eltrnek a gyerekek, s egyni mdon alaktjk rsukat. Az rs egyniesedse ma mr egyre hamarabb elkezddik.
Az els osztlyos fzet mg sok segtsget ad az rs tanulshoz, a szablyos betformlshoz. Az elz fejezetben mr tallkoztunk a hrmas vonalkzbe rt ABC- vel
9.
Minden harmadik vonal vastagabb. Ez az rs alapvonala. A betk ezen lnek, illetve innen lendlnek felfel vagy lefel. Amennyiben nem ilyen vonalazs paprra runk, az alapvonal alakja, irnya vltozhat. Ezt ilyenkor gy kapjuk meg, hogy a kzpzns betk als pontjait sszektjk.
Mit tartunk norml rsmretnek?
Az elss fzetben a hrom vonal tvolsga 1,2 cm. Egy-egy betrsz teht 4 mm magas lehet. Msodik osztlyban ez a tvolsg 1 cm-re cskken, teht rszenknt mr csak kb. 3,3 mm jut. Ezek a mretek a bet magassgt adjk meg. Azt is tudjuk, hogy kerek betink, mint pl. az a s o betk kpzsekor szablyos krt runk le, teht, ezeknek a betknek a magassga megegyezik a szlessgvel. A tbbi bet kpzsekor is a magassghoz arnythat a bet szlessge. Ez teht amit tanulunk.
A felntt rsok vizsglatakor azt llaptottk meg, hogy az tlagos betmret a kzpzns betk magassgt mrve kb. 3-3,5 mm.
Millimterben mrni persze nem knny dolog ,nem is mindig fontos, de nha –fleg kezdetben, amikor mg bizonytalanabbak vagyunk - nem rt nhnyszor megmrnnk a betk mrett, hogy a szemnk hozzszokjon ennek megtlshez.
Azt is rdemes figyelembe venni, hogy ettl az tlagtl tbb okbl is eltrhet valaki. A frfiak rsa ltalban jellemzen kisebb, mint a nk. A frfirsnl norml rtknek szmt a 2,5- 3 mm-es rs, mg a nknl ugyanezt
mondhatjuk a 3-3,5mm-es rsra. Ezek mg norml mreteknek tekinthetk.
Teht a millimteres pontossgot nem kell minden esetben szentrsnak venni.
Felmerl a krds:
Mennyire kell vagy lehet ezt pontosan mrni, illetve az ettl val eltrst megtlni.
Ha egyrtelmen ltjuk, hogy a betk nagy teret foglalnak el, vagy egszen picik, tprdttek, ne mrjnk. Ha bizonytalanok vagyunk benne, hogy mekkork, ht foghatunk egy vonalzt, s mrjk meg a kzpzns betk magassgt.
Hogyan mrhetnk?
A mrs legegyszerbben gy trtnhet, hogy a kzpzns betk als pontjait sszektjk, majd a fels pontjait is, s az rsra fektetett vonalzval kt vonal kzti fggleges tvolsgot megmrjk.
Hol mrjnk?
Ha mr mindenkpp a mrsre adtuk a fejnket, akkor fontos, hogy ne csak egy helyen mrjnk. Tegyk ezt egy soron bell tbb helyen, ismteljk ezt meg a szvegben tbb helyen, az elejn, kzepn s a vgn is, a mrt eredmnyeket pedig tlagoljuk. gy megkapjuk az adott zna tlagos mrett.
Senki kedvt nem szeretnm szegni a mricsklssel, ez igazbl kezdetben lehet fontos, illetve azok szmra, akik bizonytalanok, s segtsget szeretnnek kapni. A ksbbi megtlsben segthet az, ha mindenki sajt rst megmri, megllaptja, hogy ez norml, nagy vagy ppen kisbets rs, s a ksbbiekben ehhez viszonyt egyb rsokat.
Az albbi mintk nagy s kisbets rsokat mutatnak. A msolatok eredeti mretben kszltek, s valban szlssges, mindenki szmra knnyen felismerhet pldk.
11. nagybets rs
Ha megllaptottunk, hogy az rs ltalban vve nagy vagy kisbets,
akkor kvetkezik a dolog izgalmasabb rsze, annak rtelmezse, hogy mit is jelent ez.
Nzzk, milyen alapvet rtelmezsi lehetsgei vannak a betmretnek!
Igazbl, ha az rs megmutatja, hogy milyen tulajdonsgokkal rendelkezik rjuk, akkor azt is mondhatnm az rsban benne van alkotja, azaz azonos vele.
A grafolgia szimblumai igen egyszerek, s sokszor jzan sszel is kikvetkeztethetek a jelentsek, gy mint ebben az esetben is.
Ha a bet n vagyok, s az a norml mretnl nagyobb, vajon milyen kvetkeztetst tudunk levonni ebbl?
Semmikppen sem azt, hogy embernknek ssze kell hznia magt. St inkbb az ellenkezjt. Az tlagosnl nagyobb betvel r emberre jellemz az n-kitgts. az az ember, aki nem fl msoktl, hatrozott fellpssel rendelkezik, nincsenek kisebbrendsgi rzsei. Ezzel ellenttben az apr betvel r emberre inkbb az n-beszkts jellemz. Ez alatt az elzvel ellenttes vonsokat rthetnk, aki inkbb visszahzd, kevsb hatrozott fellps, szernyebb s visszafogottabb. Az albbi tblzat az emltett kt csoport jellemz tulajdonsgait tartalmazzk, nagyon szemlletesen fejezik ki, az itt fellelhet tulajdonsgok rnyaltsgt.
n – kitgts
/Nagybets rsnl/ |
n – beszkts
/Apr bets rsnl/ |
nrzet
Bszkesg
rvnyeslni akars
Uralmi, hatalmi trekvs
Nagy gesztusok, trigny
Lelkesedni tuds
Vllalkoz kedv
Magabiztossg
Nagyvonalsg
Dinamika
Szereplsi vgy
Knnyelmsgre val hajlam
Tvlatok beltsa
Despotizmus
Elfogultsg
Az n kzpontostsa
Elnagyols
Reprezentci
Elvakultsg
Fokozott cselekvkpessg
Nagy tettek
Tetszeni vgys
ntlrtkels |
Szernysg
nlertkels
Visszahzds
Kisignysg
Mrtkletessg
Megfontoltsg
Kishitsg
nbizalomveszts
Precizits, kicsinyessg
Statikussg
Kis krk kedvels
vatossg
Szk ltkr
Flnksg
Trgyilagossg
Az n httrbe szortsa
Aprlkossg
Magnykedvels
Elvigyzatossg
Bizonytalankods
Ttovzs
Magamutogatsi sztn hinya
nlekicsinyls |
Mai magyar… 147.o.
Igen gazdag s rnyalatos trhzt kaptuk a nagy s kis bets rs rtelmezsnek. Taln soknak is tnik a felsorols, de ha alaposan megvizsgljuk a kt oszlopban egyms mell lltott tulajdonsgjegyeket, mindenkpp valami sszbenyoms alakul ki bennnk.
sszefoglalva teht
Mi jellemzi azt az embert, aki ltalban vve nagy betkkel r?
Mindenkpp jellemz r, hogy szeretn magt kiemelni, sajt jelentsgt hangslyozza. Nem szeretne szrke kis egr lenni, minden ron azt akarja elrni, hogy figyeljenek r, a kzppontba kerljn.
Az ilyen ember gyakran vllalkoz szellem, lelkesed, optimista, jl tri a kls nyomst nem roppan ssze a terhek alatt.
A felsorolt tulajdonsgok persze elfordulhatnak pozitv vagy negatv rtelemben is. Ha csak valaki meg akarja mutatni nmagt, az nem mondhat rossz tulajdonsgnak, ha azonban ezt msok rovsra teszi, s mindenkit lehengerel, elnyom maga krl, bizony azt nem sokan kedvelik.
Hogy melyik rtelmezs lesz itt a helytll, akkor tudjuk megmondani, ha megvizsgljuk pldul a nyomatkot illetve ktsmdot. Ezekkel majd a ksbbi fejezetekben fogunk tallkozni.
Milyen jelentstartalmakat trsthatunk a kisbets rshoz?
Az gy r ember az elzvel ellenttben inkbb meghzdik csendesen, nem akar kitnni, kiemelkedni. Nagy benne az alkalmazkodkpessg, s akaratt al tudja vetni a msoknak. Ha az rs egyenletes nagysgot mutat, mindenkpp arra gondolhatunk, hogy ers nfegyelemmel rendelkez emberrel van dolgunk. Ezek az egynek igen szernyek. / Sok “nagy embernk” , tudsok is apr betkkel rnak. /
Az ilyen emberek ltalban meggondoltak, s gyakran kevsb megingathatak, stabilabbak, mint a nagy betvel rk.
Amennyiben az apr bets rs teljesen beszkl, esetleg az olvashatatlansgig cskken a mrete, gondolhatunk arra, hogy rja alulrtkeli magt, srlkeny, rzkeny szemly, aki rsval is hangslyozni szeretn, milyen kicsi is valjban , s gy mennyire segtsgre szorul.
DE! A mret megtlse nem ilyen egyszer. A legknnyebb dolgunk lenne, ha az rsok vgig vltozatlanul nagy vagy kisbets rsok lennnek. Azt hiszem mindenki tudja, hogy a legritkbb esetben fordul el, hogy valaki mindig, minden krlmnyek kztt stabilan egyformn tudna rni.
Mret tekintetben teht igen vltozatos kpet tudunk produklni. Elfordul, hogy az rs egy rsze kiemeltebb, hangslyosabb, valami okbl figyelemfelkeltbb. Ilyenkor beszlnk az rs mretben megjelen hangslyozsrl .
|